dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Nechuť k houslím, hysterie, promyšlenost. Politologové hodnotí situaci na pražské radnici
Odvolání radních inicioval předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. Vrátí se dnes opoziční strana do vedení metropole? Foto: archiv

Nechuť k houslím, hysterie, promyšlenost. Politologové hodnotí situaci na pražské radnici

Dlouhodobě promyšlený tah, nebo hysterická noční reakce? Konalo se zákulisní jednání mezi ČSSD, ANO a TOP 09? Politologové hodnotí nedávné bleskurychlé odvolání čtyř radních z vedení metropole a následnou situaci různě, shodují se ale v jednom: ani po týdnu není jasné, kdo a s kým bude v budoucnu městu vládnout. 

Situace v Praze je stále zahalena tajemstvím, je ve hvězdách, zda stávající koalice ANO, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a ČSSD bude pokračovat v „okleštěné“ podobě, zahojí se, nebo nastoupí koalice nová…

Vše bylo odstartováno před týdnem, kdy zastupitelstvo na návrh TOP 09, za pomoci rozhodujících hlasů z koalice, odvolalo čtyři radní – Matěje Stropnického (SZ, Trojkoalice), Irenu Ropkovou, Hanu Novákovou (obě ČSSD) a Michala Haška (ANO). Co o tom míní politologové?

Charvát: Spory v koalici byly zřejmé už delší dobu

„Již delší dobu bylo zřejmé, že spolupráce v rámci koalice nefunguje zcela efektivně a žádoucím způsobem. Naopak se začínaly protínat zájmy jednotlivých jejích členů, což bylo asi nejvíce patrné, s ohledem na medializaci dané kauzy, kolem pana Stropnického, ale týká se to i dalších osob, oblastí a agend,“ uvedl pro Pražský patriot politolog Jakub Charvát z Metropolitiní univerzity Praha.  

Dlouho bylo podle něj zřejmé i to, že dříve nebo později bude muset dojít k nějakému podobnému vývoji, protože rada je ve stávající podobě a personálním složení dále neudržitelná. „Již několikrát to v minulosti k takovémuto vývoji směřovalo, nakonec se do toho ale připletla jiná záležitost, která tento krok prozatím oddálila,“ pokračoval.

Jednalo se o promyšlený tah dámou?

V jednu dobu dokonce byla podle jeho slov zásadně ohrožena pozice samotné primátorky, což „by byl zajímavý zvrat ve vývoji celé situace“. „Nicméně ANO nezklamalo a veřejně předvedlo, jak je to s autonomií a konzistencí postoje jejích jednotlivých členů. Stačil jeden večer a Babiš ex machina na scéně a vše bylo rázem jinak. Současně bylo potřeba mít připraven záložní plán, který se zjevně na pozadí připravoval. Zákulisní hráče na to má velmi schopné a silné,“ řekl politolog. 

ANO má podle jeho názoru zájem udržet se v radě a podržet si post primátorky. „Dokud nemělo jistotu, že celou situaci ustojí, zachovávalo stávající koalici při životě. Skoro by se chtělo říct, lepší ,vládnout´se Stropnickým, než hrát druhé housle. Nyní se již asi podařilo připravit náhradní řešení – to ostatně odhalí následující dny – a došlo k nějakému konkrétnímu kroku, kterým se medializované spory na magistrátu (razantně) řeší,“ podotkl.

Jak přesně se bude situace dále vyvíjet, politolog podle svých slov netuší, je ale přesvědčen, že vše půjde podle předem připraveného plánu. „Domnívám se totiž, že se nejedná o spontánní akci či vývoj, ale dobře promyšlený tah dámou,“ použil šachový příměr Jan Charvát z Metropolitní univerzity Praha.

Zbořil: Hysterii mohlo ovlivnit noční jednání

Podle politologa Zdeňka Zbořila bylo odvolání čtyř radních hysterickou reakcí, na kterou mohlo mít vliv i noční jednání. „Když tam nesedíme, když se na to díváme zvenku, je nám to absolutně nesrozumitelné. Chápu, že když lidé zasedají deset a více hodin, dlouho do noci, začnou se chovat hystericky. Měli to přerušit, aby vydali signál veřejnosti, nesmí zapomínat, že byli zvoleni a mají skládat účty občanům,“ uvedl pro server Pražský patriot.

„Kdysi dávno jsem také schůzoval do noci, vím, že když se dlouho sedí na místě, a pohádá se, vznikne taková podivná atmosféra, lidi přestanou jednat racionálně, to se mohlo stát, než došlo k tomu „sebevraždění“. Navíc poté, kdy jednotliví radní – jak podotkl někdo od sociálních demokratů – skládali maturitní zkoušku, tedy skládali účty celému zastupitelstvu,“ pokračoval.

Nemluvnost radních ukazuje na zákulisní jednání

Nyní to podle něj může působit, že si koaličníci za zavřenými dveřmi vyříkávají nějaké spory. „Nechci říkat žabomyší, třeba jsou důležité, nic k tomu  ale nevíme, jediný, kdo k tomu něco říká, je pan Stropnický. Ale kdo nám může potvrdit, zda má, nebo nemá pravdu? Výstupy jsou nesrozumitelné, pro nás, co se na to díváme přes zavřené dveře, to má jediný výklad – že  se tam vyřizuje něco, o čem nemáme vědět, že to je vedeno nedobrými úmysly. Nemusí to tak být, ale ani po týdnu toho nevíme víc,“ řekl. 

Všechno to jsou reprezentanti stran, které mluví o otevřenosti. „Ale jaká otevřenost, když ani nevíme, kdo se na koho zlobí a o co komu vlastně jde? Aspoň kdyby řekli, že se na sebe zlobí, nebudou spolu kamarádit, nebo naopak budou. Stačila by jedna věta: „Máme se rádi“ nebo třeba „Nenávidíme se až za hrob“. Pak by bylo možné s něčím pracovat,“ řekl.

Nepřehlednost podle něj dělá dojem, že jde o nepřehlednost záměrnou. „Může to působit, že nejde o důležité věci jako je územní plán, ale o osobní zájmy, kde i stranické zájmy jdou stranou, a to záměrně vynechávám pomstychtivost, která k odvolání těch čtyřech radních vedli. Nejen strany, ale i jednotlivci se nechali unést pomstychtivostí,“ sdělil Zbořil.

Důvody odvolání musí být věrohodně doloženy

Připomněl, že Stropnický uvedl, že za jeho odvoláním stojí právě územní plán. „Tak to bývá i v jiných regionálních městech, kdy spory bývají kvůli pozemkům, jejich cenám, stavebním pracím a podobně. Musí to být ale věrohodně doloženo. Tady zatím nic doloženo nebylo, jen ostatní říkají, že to tak není, neříkají ale, jak to tedy je,“ podotkl Zbořil. 

Budoucnost je mu nejasná. „Budoucí vedení Prahy nemusí vzniknout na půdorysu této koalice, ani žádné jiné. Stranické zájmy zřejmě opravdu nejsou důležité natolik jako zájmy soukromé. Třeba Praha může existovat i bez vedení zastupitelstva,“ doplnil s nadsázkou politolog Zdeněk Zbořil.

Pehe: Proběhla jednání mezi ČSSD, ANO a TOP 09?

Podle politologa Jiřího Pehe odvolání radních ukazuje, že hnutí ANO v Praze je stejně rozpolcené jako v Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a dalších městech. „Babiš má problém,“ řekl. „Dále je zřejmé, že nejrůznějším lobby, které byly navázány na ODS a ČSSD, by vyhovovala koalice, v níž nebude Trojkoalice, zejména zelení,“ uvedl.

„Je navíc pravděpodobné, že by k odvolání nedošlo, kdyby před tím už neproběhla nějaká zákulisní jednání mezi ČSSD, ANO a TOP 09,“ dodal.

„Co si mohou myslet Pražané? Že to je pěkný chaos! Svědčí to mimo jiné o tom, že v hnutí ANO jsou velké rozpory, občané Prahy začínají cítit, že tam není jednota,“ uvedl pro Pražský patriot sociolog Lubomír Vacek. Chaotická situace se podle jeho slov těžko řeší, těžko tedy cokoli předpovídat. „Jak se to bude vyvíjet? Existuje hodně variant,“ uzavřel.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru