dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Nechtěný Černoch: Do babyboxu u radnice někdo odložil chlapečka, dostal jméno podle starostky
Venkovní strana babyboxu. Ilustrační foto: Kirk / Wikimedia Commons

Nechtěný Černoch: Do babyboxu u radnice někdo odložil chlapečka, dostal jméno podle starostky

Dnes dopoledne, přesně v 10:05, se v recepci Úřadu městské části Praha 2 na náměstí Míru rozhoukal signál, oznamující otevření babyboxu u vchodu z Jugoslávské ulice. Tentokrát nešlo o planý poplach, jakých bývá kolem patnácti do měsíce. Jakmile ostraha zjistila, že do schránky někdo odložil novorozené dítě, přivolala záchranku. Ta nalezené dítě ihned převezla do dětské nemocnice VFN v Praze.

Celkem je v Česku 68 babyboxů. První schránka na nechtěné děti vznikla v roce 2005 v Praze 9. Doposud bylo do babyboxů odloženo 133 dětí, z toho 77 holčiček a 56 chlapců.

Dítě uložené do babyboxu je chlapeček vážící zhruba tři kilogramy. Byl vykoupaný, s laicky ošetřeným pupečníkem, zabalený do kusu bílého prostěradla. „Pojmenoval jsem jej Jan Černoch,“ uvedl Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v ČR. Jméno vybral podle starostky Prahy 2 Jany Černochové, která se o založení babyboxu u úřadu zasadila.

„Pokud by se někomu zdálo, že tři případy odložených dětí za pět let fungování babyboxu nejsou nijak závratné číslo, ráda bych připomněla, že jsou to tři zachráněné životy. A to považuji za obrovský úspěch,“ uvedla Černochová.

Je to již třetí případ od zavedení babyboxu na radnici v roce 2010. Prvním dítětem, které bylo v této schránce nalezeno a předáno do péče lékařů, byla 5. září 2013 holčička Janička. Druhým byl chlapec Boris odložený do schránky loni 20. ledna.

A co bude s nalezeným novorozencem nyní? Poté, co ho ze své péče propustí lékaři, čeká ho předpěstounská péče a nakonec adoptivní rodiče.

Co se děje při spuštění signálu babyboxu:
Pracovník ostrahy, který zaregistruje signál, okamžitě prověří, zda je v babyboxu dítě. Je-li na obchůzce, dostane zprávu do mobilu. Nejpozději do tří minut dojde k obrazovce monitorující interiér babyboxu. Pokud zjistí, že je zde odloženo dítě, ihned volá záchrannou službu na linku 155. Zároveň se přemístí k babyboxu a otevře vstupní dveře do budovy radnice, aby mohli pracovníci záchranné služby za jeho asistence vyjmout dítě z babyboxu. To pak urychleně převezou k vyšetření do nemocnice. Pakliže lékař záchranné služby zjistí, že nalezené dítě jeví známky poranění nebo není živé, informuje pracovník ostrahy ihned Policii ČR.


Další články
Nahoru