Dnes Neděle - oblacno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 12°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nechte se na svátky otestovat, vyzývá lidi vedení Prahy. Termíny jsou však většinou plné
Odběrové místo. Zdroj foto: Fakultní nemocnice v Motole

Nechte se na svátky otestovat, vyzývá lidi vedení Prahy. Termíny jsou však většinou plné

Ačkoli epidemie koronaviru dle ministerstvem zdravotnictví zveřejňovaných údajů nyní v Česku slábne, část odborné veřejnosti i politiků varuje před vysokou nakažlivostí varianty koronaviru omikron. Vedení metropole žádá Pražany, aby se i o svátcích očkovali a využili možnosti testování před návštěvou rodiny nebo známých. Uvedl to magistrát v tiskové zprávě. Problém je, že v odběrových místech jsou termíny pro testování většinou plné a první volné jsou až za několik dní, někde dokonce až v lednu. 

Očkovaní, rozočkovaní a lidé mladší 18 let mohou využít testování zdarma metodou PCR, kdokoliv se pak může otestovat na základě žádanky od praktického lékaře v případě příznaků onemocnění.

Vzhledem k úternímu upozornění na možný „výrazný a prudký nárůst“ nových případů koronaviru způsobený variantou omikron, které avizoval ředitel Světové zdravotnické organizace pro Evropu (WHO) Hans Kluge, vedení hlavního města Prahy dnes vyzvalo Pražany k obezřetnosti zejména o vánočních svátcích a v závěru tohoto roku. Omikron se podle WHO zatím rozšířil hlavně mezi mladými dospělými.

„Omikron tu je a hrozí, že se bude i v Praze masivně šířit. Proto je potřeba využívat všechny ověřené postupy ke zmírnění šíření nákazy. V tuto chvíli nikdo z nás nevíme, jakým způsobem přesně bude tato varianta fungovat. Právě proto je nutná obezřetnost. Žádám tedy všechny Pražany, aby se před sváteční návštěvou rodiny nechali otestovat PCR, nebo pokud pociťují jakékoliv příznaky, aby kontaktovali svého praktického lékaře,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ale například v mnohých pražských nemocnicích už se zájemci o PCR test k odběru před Štědrým dnem neobjednají. Volné termíny pro preventivní testy jsou až po Vánocích. Stejné je to dle webu hlavního města na výrazné většině ostatních očkovacích míst. Sehnat volný termín na poslední chvíli je tak prakticky nemožné.

„Berte prosím v potaz aktuální zatížení nemocnic a duševní i fyzické vyčerpání všech lékařů i dalšího zdravotnického personálu. Pokud se naplní pesimistické scénáře šíření nákazy koronaviru ve variantě omikron, tak problémy se v nadcházejících dnech nemusí týkat jen lékařů, ale i fungování kritické infrastruktury. Proto věnujeme zvýšenou pozornost i očkování pracovníků klíčových pro zachování základních služeb pro občany, jako je třeba MHD nebo dodávky energií,” dodal primátor Hřib.

Obvyklými symptomy, které variantu omikron provázejí, jsou v 89 procentech kašel, bolest v krku a horečka, uvedl Kluge. Velkou část nakažených tvoří lidé mezi 20 a 30 lety, kteří se nakazili v práci nebo při společenských akcích.


Autor: Dalibor Kracík

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru