dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Nechte na sebe dýchnout atmosféru Velikonoc na Staročeském jarmarku v Hostivaři
Ilustrační foto: archiv TD

Nechte na sebe dýchnout atmosféru Velikonoc na Staročeském jarmarku v Hostivaři

V hostivařském Toulcově dvoře probíhá dnes až do 17:30 hodin Staročeský velikonoční jarmark. Návštěvníky čeká tradiční atmosféra velikonočně vyzdobeného dvora a barokních stájí, které zaplní řemeslníci a prodejci. Nebudou chybět rukodělné dílničky, divadýlka s pohádkami, jarmareční písně či folklorní vystoupení.

Velikonoční jarmark má v Toulcově dvoře (Kubatova 32/1, Praha 10 – Hostivař) dlouholetou tradici. Vždy je připravován v duchu staročeských jarmarků a vychází ze skutečných lidových zvyklostí.

Dvůr a barokní stáje zaplní řemeslníci a prodejci. Návštěvníci si mohou nakoupit drobné dárečky, ochutnat velikonoční pokrmy, shlédnout pohádky, poslechnout jarmareční písně a zazpívat si jarní písničky.

Připravené tvořivé dílny nabídnou malým i velkým návštěvníkům možnost vyrobit si pomlázku, řehtačku, píšťalku nebo jiný předmět, který se vztahuje k Velikonocům. Příjemným zážitkem je výroba ptáčka z kynutého těsta. Všechny tyto hodnotné výrobky si mohou návštěvníci odnést domů.

„Jaro přijdou přivítat dětské i dospělé folklorní soubory. Celý den se budou na pódiu střídat děti z mateřských škol, Malá česká muzika Jiřího Pospíšila a dětské lidové soubory, například Modřenec, Osminka, Vonička a Vrbina. A jarem budou vonět i pohádky,“ říká hlavní koordinátorka Akcí na Toulcově dvoře Marie Moravcová.

Vynesou Smrt, přivítají jaro

Výjimečnou podívanou bude setkání s muzikologem, hudebníkem a specialistou na starou hudbu Michaelem Pospíšilem.

velikoncoe-toulcuv-dvur-nahled K Velikonocům neodmyslitelně patří kraslice, pestrá a různými technikami zdobená vejce. Zdobení se kraj od kraje různí a je velmi pěkné sledovat, jak taková krása vzniká. „Víte například, jak vypadají kraslice opletené pedigem? U nás se to dozvíte,“ láká Marie Moravcová.

Každoroční jarní setkání s probouzející se přírodou a mláďaty Toulcova dvora se uskutečňuje vždy před Smrtnou nedělí. K této neděli patří od pradávna zvyk vynášení Smrti neboli Morany, jež představovala zimu a potíže s ní spojené (nemoci, hlad, umírání).

„Lidé se těšili na jaro, slunce a teplo. Nemohli se dočkat, a proto ji symbolicky vynášeli za ves. Tam ji hodili do řeky nebo spálili a věřili, že vše špatné odešlo s ní. Tento obřad se uskuteční v 17 hodin,“ uzavírá Marie Moravcová.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru