dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Nechoďte na vánoční trhy s malými dětmi, doporučují organizátoři
Pořadatelé se inspirovali u Josefa Lady, děti na trzích potkají Mikeše. Foto: YouTube

Nechoďte na vánoční trhy s malými dětmi, doporučují organizátoři

Pořadatelé vánočních trhů v centru Prahy přijmou kvůli bezpečnostní situaci speciální opatření. Kromě toho, že se nebude slavnostně rozsvěcet strom, počítají se zvýšením počtu členů bezpečnostní agentury, která bude na průběh akcí dohlížet. Návštěvníkům Staroměstského náměstí od 5. prosince organizátoři doporučují, aby zvážili účast s malými dětmi. Stejná výzva platí i pro handicapované. V době mezi 15 a 19 hodin by neměli na trhy vjíždět s kočárky. Do Pařížské ulice a na náměstí bude platit zákaz vjezdu pro auta.

Přípravy na tradiční vánoční oslavy v historickém jádru města poznamenaly tragické události, především teroristické útoky 13. listopadu v Paříži, které nepřežilo 130 lidí. Magistrát v pondělí rozhodl, že kvůli bezpečnostnímu riziku nebude oznámen čas slavnostního rozsvěcení stromu.

„Nemůžeme riskovat, že v davu někdo vystřelí petardu a vznikne panika," řekl Votruba. „Budeme navyšovat bezpečnostní opatření, jak nejlépe umíme, spolu s bezpečnostní službou navýšíme počet lidí, abychom návštěvníky maximálně ochránili," doplnil. Bezpečnost při silvestrovských oslavách se bude ještě řešit.

Letošní trhy se ponesou v duchu staročeských Vánoc. Pořadatelé čerpali inspiraci u malíře Josefa Lady. Návštěvníci tak v adventní vesničce s desítkami stánků potkají selky v krojích, kocoura Mikeše nebo ponocného, kterého znají z ladovských obrázků.

Na stromě, který letos pochází z České Lípy, budou zlaté hvězdy a 600 vánočních koulí. Na špici zaujme místo kometa. Podle designérky Kateřiny Hájkové se na trzích i stromě rozzáří 20 000 LED diod. Celkem organizátoři spotřebují 12 000 koulí a pět kilometrů rozvodných kabelů.

Trhy na Staroměstském a Václavském náměstí začínají nadcházející sobotu a potrvají do 6. ledna. Od zahájení mají nabitý program. Po celé sobotní odpoledne, během kterého se v neurčenou hodinu rozzáří strom, se bude střídat jedno vystoupení za druhým. Očekává se vysoká návštěvnost. Během adventu se v Praze uskuteční řada společenských a kulturních akcí.


Děti, které navrhly hřiště, přišly na radnici

Včera v 07:24

Minulý týden zastupitelstvo MČ Prahy 10 přivítalo žáky ze Základní škola Karla Čapka, kteří se aktivně zapojili do participativního rozpočtu. Navrhli vznik workoutového hřiště V Heroldových sadech, veřejnost jejich návrh odhlasovala. Dnes je hřiště již několik měsíců úspěšně...

Dětem nestačí jen předčítat. Příběhy je musíme naučit vnímat a přemýšlet o nich

6. prosince 2017 ve 13:24

Předčítání s porozuměním je aktivita podporující čtenářskou pregramotnost. Je to interaktivní proces, při kterém je potřeba posluchače vtáhnout do děje. Dítě by mělo mít prostor pro vlastní komentář k obrázkům, mělo by se naučit odpovídat na otázky týkající se textu, interpretovat děj a formulovat...

Další články
Nahoru