dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Pražský život

Nechcete stát frontu na klenoty? Navštivte jiný unikát: hrobku Slavín. Výjimečně otevře dveře!

V sobotu proběhne na Vyšehradě Slavnostní setkání krajů České republiky. Bude tak zahájen jubilejní pátý ročník národní putovní výstavy s názvem Má vlast cestami proměn. Na Vyšehradě setrvá do poloviny června, poté se vydá na roční putování. V rámci slavnosti výjimečně otevře své brány hrobka Slavín na Vyšehradském hřbitově. Vstupné bude stát symbolickou korunu. 

Slavín

Společná hrobka národních velikánů.

První zde byl pochován v roce 1901 básník Julius Zeyer.

Pohřbeni jsou zde například Jaroslav Vrchlický, Alfons Mucha, Josef Václav Myslbek, Ema Destinová, Rafael Kubelík, František Křižík.

Byl zde pohřben i Jan Neruda, ale nakonec byly ostatky přemístěny do nedalekého hrobu.

Výstava s názvem Má vlast cestami proměn představuje výstavní panely s fotkami proměn krajiny, památek, sakrálních staveb, náměstí a návsí, železničních zastávek a nádraží.Na 70 inspirativních proměn přihlásily na výstavu kraje, města, obce, neziskové organizace i tvůrci proměn – architekti a projektanti.

Venkovní expozici zahájí v sobotu v 11 hodin v parku na Královské a knížecí akropoli u Starého purkrabství (park s Myslbekovými sochami) patronka výstavy Blanka Stehlíková a geolog a publicista Václav Cílek. Na symbol výstavy – putovní kamenné srdce – bude dohlížet pan profesor Jan Pirk. Kamenné srdce bylo nalezeno v roce 2007 na Vyšehradě při stavbě vodovodu z Vltavy k závlahám vyšehradských parků.

V sobotu se bude na slavnostním zahájení natáčet propagační videoklip výstavy na hudbu symfonické básně Vltava v podání Plzeňské filharmonie. Účastníky klipu budou všichni přítomní návštěvníci.

Pro ty je připraven bohatý celodenní kulturní program, ochutnávka regionálních specialit a možnost návštěvy památek Vyšehradu za symbolické vstupné jednu korunu. Zpřístupněna bude bazilika sv. Vavřince s novým archeologickým nálezem a hrobka významných osobností Slavín. 

2,5 milionů návštěvníků

Celý soubor vystavovaných panelů zůstane v kompletní sestavě na Vyšehradě do 15. června, poté dojde k rozdělení na tematické kolekce a ty budou putovat po ČR samostatně. 

Návštěvníci Slavnostního setkání krajů na Vyšehradě budou mít jedinečnou příležitost vidět celý soubor vystavovaných panelů. Zájemci je budou po celý následující rok potkávat ve vestibulech nádraží, krajských úřadů, knihoven, škol a univerzit, na návsích a náměstích nebo v infocentrech. Díky tomuto konceptu výstavu v průběhu roku shlédne asi 2,5 milionů návštěvníků.

Z jakého dalšího důvodu vyrazit v sobotu na výstavu na Vyšehrad? Nebude zde totiž chybět tradiční ochutnávka regionálních specialit, možnost zakoupit výrobky s označením „regionální značka“ či možnost vyzkoušet šikovnost učňů učebních oborů z několika krajů. Také letos najdou děti zajímavé programy v dětském koutku.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru