dnes
Pátek - oblacno
25°C
zítra
Sobota - oblacno
25°C
pozítří
Neděle - zatazeno
25°C
Nechceme komouše, Babiše do koše, znělo náměstím. Tisíce lidí protestovaly proti Ondráčkovi a Babišovi
O transparenty nebyla na Václavském náměstí nouze. Foto: JP

Nechceme komouše, Babiše do koše, znělo náměstím. Tisíce lidí protestovaly proti Ondráčkovi a Babišovi

Tisíce lidí se sešly dnes vpodvečer ve spodní části Václavského náměstí, aby vyjádřily nespokojenost s tím, že Poslanecká sněmovna v pátek zvolila do čela komise pro Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Ten se před listopadem 1989 jako policista podílel na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu.

Náměstí se začalo plnit už po osmnácté hodině. Lidé cinkali klíči a sborově provolávali řadu hesel. „Nechceme komouše, Babiše do koše, Česko není Rusko, máme toho dost, nechceme estébáky ve vládě,“ znělo náměstím.

V davu nebyla nouze o transparenty různých velikostí a textových sdělení. „Obušky zpátky do pytle,“ hlásal jeden transparent. „Vláda bez důvěry, StB premiér, máme toho dost,“ stálo na druhém. „Když svini narostů rohy, stane sa z ní největší hovado. Valašsko komunisty nechce,“ bylo na dalším transparentu. V davu se objevily české vlajky a několik vlajek Evropské unie.

Většina hesel, která protestující provolávala, směřovala proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO). ODS v úterý ve sněmovně navrhne odvolání Ondráčka (KSČM) z čela komise pro kontrolu GIBS. Na protestním shromáždění v Brně to řekl šéf ODS Fiala.

Jeho straničtí kolegové se zúčastnili pražské demonstrace. „Musíme ukázat, že nám není lhostejno, že se kvůli hnutí ANO a Babišovi komunisté a extremisté vrací k moci,“ sdělila na Václavském náměstí 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Obdobné akce se konaly i v dalších městech Česka. Protesty na facebooku svolali také do Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Písku, Jihlavy, Českých Budějovic, Liberce, Hradce Králové a Rožnova pod Radhoštěm. K celostátní akci se na poslední chvíli připojily i Pardubice.

Lidé na akcích podepisovali petici za volbu nového předsedy komise GIBS, archy s podpisy ve středu organizátoři doručí do Sněmovny. Bývalý policista Ondráček byl do čela komise zvolen na třetí pokus minulý pátek a volba vzbudila kontroverze, jak kvůli jeho minulosti, tak pro jeho současný postoj k ní. Ondráček prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje. V pátek ho zvolilo 79 poslanců, potřeboval 78 hlasů.

„My jsme sloužili vlasti, občanům této republiky. Každý z nás, kteří jsme sloužili, jsme podepsali přísahu. Já podepsal čtyři přísahy. Naposledy myslím v roce 2010. Nevím, kdy byla poslední, ale rozhodně vím, že první byla až po roce 1990, protože do té doby jsem nebyl policistou, ale pouze frekventantem střední policejní školy a můj výstup z této školy byl k 28. únoru 1990. To, že tato škola plnila úkoly, které byly dány tehdejšími zákony, je pravda a je tomu nejinak v mnoha zemích na světě,“ sdělil Zdeněk Ondráček během páteční diskuse v Poslanecké sněmovně před jeho zvolením.

„Kolega Ondráček vědomě sloužil režimu, hlásí se k tomu, obhajuje tuto svoji životní etapu a já si myslím, že to je přesně ten důvod, pro který nemůže zastávat funkci, na kterou ho opakovaně KSČM navrhuje. Že ho navrhuje bez ohledu na to, co historicky znamenalo působení těchto složek pro zabití demokracie v tehdejším Československu," reagovala poslankyně ODS Miroslava Němcová.


Praha 7 začne nakupovat energie z obnovitelných zdrojů

18. června 2019 v 11:33

V návaznosti na vyhlášení stavu klimatické nouze schválili včera zastupitelé Prahy 7 záměr uplatnit u nákupu energií záruky původu z obnovitelných zdrojů. Sedmá městská část nakupuje od roku 2016 plyn a elektřinu za výhodnější ceny v aukcích na komoditní burze.

Zastupitelé Prahy 4 zvolili předsedy a členy výborů

3. června 2019 v 17:54

Když bylo na konci dubna zvoleno nové vedení Prahy 4, volba předsedů a členů zastupitelských výborů byla odložena na další jednání. K tomu došlo dnes.

Místostarosta Prahy 5 Karel Bauer rezignoval, ve funkci ho nahradí Petr Bervid

29. května 2019 ve 20:33

Místostarosta Prahy 5 pro finance Karel Bauer (bezp. za Piráty a SNOP 5) rezignoval ke konci května na svou funkci.

Další články
Nahoru