dnes
Neděle - zatazeno
0°C
zítra
Pondělí - zatazeno
3°C
pozítří
Úterý - zatazeno
4°C
Nechceme komouše, Babiše do koše, znělo náměstím. Tisíce lidí protestovaly proti Ondráčkovi a Babišovi
O transparenty nebyla na Václavském náměstí nouze. Foto: JP

Nechceme komouše, Babiše do koše, znělo náměstím. Tisíce lidí protestovaly proti Ondráčkovi a Babišovi

Tisíce lidí se sešly dnes vpodvečer ve spodní části Václavského náměstí, aby vyjádřily nespokojenost s tím, že Poslanecká sněmovna v pátek zvolila do čela komise pro Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Ten se před listopadem 1989 jako policista podílel na potlačování demonstrací proti komunistickému režimu.

Náměstí se začalo plnit už po osmnácté hodině. Lidé cinkali klíči a sborově provolávali řadu hesel. „Nechceme komouše, Babiše do koše, Česko není Rusko, máme toho dost, nechceme estébáky ve vládě,“ znělo náměstím.

V davu nebyla nouze o transparenty různých velikostí a textových sdělení. „Obušky zpátky do pytle,“ hlásal jeden transparent. „Vláda bez důvěry, StB premiér, máme toho dost,“ stálo na druhém. „Když svini narostů rohy, stane sa z ní největší hovado. Valašsko komunisty nechce,“ bylo na dalším transparentu. V davu se objevily české vlajky a několik vlajek Evropské unie.

Většina hesel, která protestující provolávala, směřovala proti premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO). ODS v úterý ve sněmovně navrhne odvolání Ondráčka (KSČM) z čela komise pro kontrolu GIBS. Na protestním shromáždění v Brně to řekl šéf ODS Fiala.

Jeho straničtí kolegové se zúčastnili pražské demonstrace. „Musíme ukázat, že nám není lhostejno, že se kvůli hnutí ANO a Babišovi komunisté a extremisté vrací k moci,“ sdělila na Václavském náměstí 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Obdobné akce se konaly i v dalších městech Česka. Protesty na facebooku svolali také do Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Písku, Jihlavy, Českých Budějovic, Liberce, Hradce Králové a Rožnova pod Radhoštěm. K celostátní akci se na poslední chvíli připojily i Pardubice.

Lidé na akcích podepisovali petici za volbu nového předsedy komise GIBS, archy s podpisy ve středu organizátoři doručí do Sněmovny. Bývalý policista Ondráček byl do čela komise zvolen na třetí pokus minulý pátek a volba vzbudila kontroverze, jak kvůli jeho minulosti, tak pro jeho současný postoj k ní. Ondráček prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje. V pátek ho zvolilo 79 poslanců, potřeboval 78 hlasů.

„My jsme sloužili vlasti, občanům této republiky. Každý z nás, kteří jsme sloužili, jsme podepsali přísahu. Já podepsal čtyři přísahy. Naposledy myslím v roce 2010. Nevím, kdy byla poslední, ale rozhodně vím, že první byla až po roce 1990, protože do té doby jsem nebyl policistou, ale pouze frekventantem střední policejní školy a můj výstup z této školy byl k 28. únoru 1990. To, že tato škola plnila úkoly, které byly dány tehdejšími zákony, je pravda a je tomu nejinak v mnoha zemích na světě,“ sdělil Zdeněk Ondráček během páteční diskuse v Poslanecké sněmovně před jeho zvolením.

„Kolega Ondráček vědomě sloužil režimu, hlásí se k tomu, obhajuje tuto svoji životní etapu a já si myslím, že to je přesně ten důvod, pro který nemůže zastávat funkci, na kterou ho opakovaně KSČM navrhuje. Že ho navrhuje bez ohledu na to, co historicky znamenalo působení těchto složek pro zabití demokracie v tehdejším Československu," reagovala poslankyně ODS Miroslava Němcová.


Pražští zastupitelé odmítli stáhnout z programu jednání rozpočet metropole na rok 2019

13. prosince 2018 v 15:48

Opozičním ODS a ANO se nepodařilo prosadit vyškrtnutí návrhu rozpočtu na rok 2019 z programu dnešního jednání pražských zastupitelů. Po téměř dvouhodinové diskusi zastupitelé návrh v hlasování odmítli, uvedla ČTK. 

ODS: Nechceme, aby měla Praha 80 procent prostředků na investice zaparkováno v rezervách

13. prosince 2018 v 10:30

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ODS kritizovali návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019. Je podle nich málo ambiciózní.

ANO: Návrh pražského rozpočtu v aktuální podobě je pro nás nepřijatelný

13. prosince 2018 v 09:50

Na dnešní tiskové konferenci před jednáním pražského zastupitelstva představitelé zastupitelského klubu ANO prohlásili, že návrh rozpočtu hlavního města na rok 2019 toto opoziční hnutí nepodpoří. Rozpočet má být hlavním bodem programu jednání zastupitelstva, které začne v 10...

Další články
Nahoru