dnes
Čtvrtek - skorojasno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
9°C
Nechceme být pražské Las Vegas, vzkázaly Praha 5 a 7. Navrhují zrušit desítky heren a kasin
V Praze 5 je velké množství heren. Foto: archiv

Nechceme být pražské Las Vegas, vzkázaly Praha 5 a 7. Navrhují zrušit desítky heren a kasin

Radní Prahy 5 se usnesli na požadavku zrušit 75 provozoven s hazardními hrami a souhlasí s provozem 9 kasin. Tento požadavek páté městské částí už leží na magistrátu.

Obecně závazná vyhláška

Připravovaná obecně závazná vyhláška stanovuje nová pravidla regulace hazardu na území hl. m. Prahy. Nadále by měly být hazardní hry provozovány pouze v hernách a kasinech, na které jsou kladeny vyšší standardy a podléhají přísné kontrole. Skončit by měly veškeré výherní hrací přístroje v restauračních zařízeních. V místech, kde budou herny povoleny, musí být dlouhodobě dodržován veřejný pořádek a nesmí zde docházet ke zvýšenému výskytu trestné činnosti. Tato místa by se zároveň neměla nacházet v blízkosti škol, zařízení zdravotní a sociální péče, státních institucí, orgánů veřejné správy apod.   

 

„Rozhodli jsme se zařadit do obecně závazné vyhlášky místa, která jsou takzvanými kasiny a také místa, která jsou v procesu přeměny z herny na kasino, a to s dobou provozu bez omezení,“ vysvětlil radní Marek Kukrle.

Proč se radnice Prahy 5 rozhodla učinit tento krok? „Provozování hazardních her je spojeno s řadou negativních jevů – patologické hráčství a na to navazující kriminalita, výskyt problémových osob v hernách i v jejich okolí, rušení nočního klidu a veřejného pořádku,“ vysvětlil starosta Miroslav Zelený.

Návrh na úpravu přílohy obecně závazné vyhlášky také obsahuje seznam kasin, kde se loterie jiné podobné hry budou moci provozovat. Podle jakého kritéria radnice tato místa vybírala?

Nesměla být problematická, to znamená, že uvnitř i v jeho okolí je dodržován pořádek, nedochází v jeho okolí ke zvýšenému výskytu trestné činnosti a nenachází se v blízkosti škol, zdravotních i sociálních zařízeních a také nedaleko budov, ve které jsou úřady.

Opoziční Strana zelených, která prosazuje nulovou toleranci hazardu, považuje rozhodnutí rady páté městské části za nedostatečné. Zelení vedení radnice vyčítají, že rozhodla sama a odmítla zařadit hazard na jednání zastupitelstva. Podle SZ rada rozhodla „bez veřejné kontroly pod lobbyistickým tlakem provozovatelů heren a kasin“.

Praha 7 nechce plošné zrušení hazardu

Přípravu novely obecně závazné vyhlášky, kterou chystá hlavní město Praha, chce využít k zásadnímu omezení hazardu na svém území i Praha 7. Ze stávajícího počtu 50 provozoven sedmá městská část navrhuje zrušit 34.

Z navrženého počtu nevyhovuje 21 míst jednotným pravidlům hl. m. Prahy. Další provozovny by měly být vyřazeny s ohledem na koncepci Prahy 7, jejímž cílem je v maximální možné míře zabránit negativním vlivům provozoven na děti a mládež. 

Anketa

Jak by se měly radnice městských částí postavit k hazardu?

73.9%
(73.9%)
15.9%
(15.9%)
Dotčené provozovny se především nacházejí v blízkosti zastávek MHD, které jsou komunikačními uzly pro děti dojíždějící do škol na území sedmé městské části. 

„Většinový názor zastupitelů sedmé městské části je v současnosti takový, že bychom měli pokračovat ve výrazné a zároveň koncepční regulaci hazardu. Okamžitá nulová tolerance však v této chvíli širší podporu mezi zastupiteli nemá. Plošné zrušení hazardu by velmi pravděpodobně mělo za důsledek vznik černých heren,“ uvedl starosta Prahy 7 Marek Ječmének. 


Autor: Lukáš Plecháček

Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru