dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Premiérova prohlášení čtenářům, kterým chce vyvrátit spekulace. Jak na vás působí?
Strakova akademie, kde sídlí Úřad vlády české republiky. Ilustrační foto: Michal Kmínek / Wikimedia Commons

Premiérova prohlášení čtenářům, kterým chce vyvrátit spekulace. Jak na vás působí?

Premiér a předseda ODS Petr Nečas se dnes rozhodl vydat prohlášení, kterým chce vyvrátit spekulace, které se kolem událostí posledních dnů vynořily.

V redakci jsme zvažovali, zda Nečasovo prohlášení zveřejnit. Rozhodli jsme se tak učinit a premiérova slova nijak nekrátit ani jakkoli upravovat, ať si každý čtenář Pražského patriota udělá na slova jednoho z nejsledovanějších mužů posledních desítek hodin vlastní názor.

 1. Nikdy jsem nerozhodl ani nebyl informován o údajném sledování osob, jejichž jména jsou v současné době skloňována v médiích. Pokud se tak opravdu stalo, považuji to za závažné pochybení. Přestože jsem o tomto konání nevěděl, hluboce toho lituji a omlouvám se všem, kterých se mělo týkat. Nikdy bych nepřipustil zneužití zpravodajských služeb k osobním a politickým účelům. Považuji také za nepřijatelné, že dva vysoce postavení představitelé Vojenského zpravodajství údajně přijímali pokyny od osoby, které k tomu neměla jakékoliv zákonné oprávnění.

 2. Je logické, že po obvinění a následném uvalení vazby na paní Janu Nagyovou nemůže dále pokračovat v pozici vrchní ředitelky Sekce kabinetu předsedy vlády. Věřím, že dojde k rychlému a nestrannému vyšetření všech okolností souvisejících s tímto případem.

 3. Chtěl bych upozornit znovu veřejnost na to, aby v celém případu rozlišovala tři různé roviny: případ údajného selhání několika osob z Vojenského zpravodajství, případ odchodu tří bývalých poslanců ODS z Poslanecké sněmovny a vyšetřování klientelistických vazeb.

 4. I nadále považuji obvinění tří bývalých poslanců za nesmyslné. Politické dohody nepovažuji za trestnou činnost. Pokud by tomu bylo jinak, musela by policie a státní zastupitelství vyšetřovat stovky, možná tisíce podobných kauz z minulosti.

  Anketa

  Věříte slovům Petra Nečase?

  8.8%
  (8.8%)
  91.2%
  (91.2%)

 5. Policie by měla jasně říci, komu patří zabavené finanční prostředky a zlato, zda pocházejí z trestné činnosti a zda mají nějakou souvislost s doposud obviněnými osobami. Pokud tomu tak není, měla by veřejnost a média tuto skutečnost jasně reflektovat a nespojovat je účelově s obviněnými osobami.

 6. O celé situaci průběžně komunikuji s koaličními partnery a předpokládám, že se po mém návratu z jednání ve Varšavě uskuteční společné jednání.

Petr Nečas, premiér a předseda ODS


Další články
Nahoru