dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Nebyl žádné tintítko, i tak ho tři roky týrala opilá manželka. Dokonce mu způsobila otřes mozku
Při pořízení této ilustrační fotografie prý nebyl nikdo zraněn. Dámy, každopádně tento výpad na svého partnera nezkoušejte. Foto: Freeimages

Nebyl žádné tintítko, i tak ho tři roky týrala opilá manželka. Dokonce mu způsobila otřes mozku

I když se domácího násilí dopouštějí v drtivé většině případů hlavně muži na ženách, existují i opačné případy. Na intervenční centra se obrací zhruba pět až sedm procent mužů ohrožených partnerským nebo mezigeneračním násilím. Seznamte se s jedním takovým případem, který se odehrál v Praze. Z pochopitelných důvodů neuvádíme jména aktérů.

Do intervenčního centra, které zřídilo Centrum sociálních služeb Praha, přišel pětatřicetiletý muž, poměrně vysoké a statné postavy. Popisoval, že žije s manželkou a pětiletým synem v nájemním bytě, zastává významný manažerský post, ale veškerý svůj volný čas tráví výhradně se synem.

Manželka si po rodičovské dovolené zatím nenašla zaměstnání, ani se o to nesnaží, a začíná nadmíru požívat alkohol. Pod jeho vlivem je vulgární a slovně i fyzicky útočí na manžela. To vše se děje většinou před očima malého syna.

„Klient v intervenčním centru popsal, že manželčino agresivní chování trvá už asi tři roky a poslední dobou se stupňuje,“ uvádí ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján. Při posledním útoku způsobila partnerka mužovi dokonce otřes mozku. Ten si během útoků pouze kryl obličej a další citlivá místa, rány nevracel, protože ví, že kdyby se svou fyzickou převahou manželce ránu vrátil, mohlo by to mít velmi špatné následky.

Týraný manžel se rozhodl opakované násilí nahlásit na policii. I když přišel na služebnu s viditelným zraněním, policie nevyužila možnosti vykázat násilnou partnerku na deset dní z bytu. Opakovaná hlášení ohroženého muže pokaždé skončila „jen“ v přestupkovém řízení na úřadě městské části.

Anketa

Udeřil/a/ jste někdy svou partnerku/svého partnera/?

14.7%
(14.7%)
4.4%
(4.4%)
80.9%
(80.9%)
„Klient dlouhou dobu věc neřešil, nevěděl kde, nevěděl s kým, styděl se. Manželka mu vyhrožovala, že pokud někde něco řekne, tak si může být jistý, že už syna neuvidí,“ komentuje případ vedoucí pražského intervenčního centra Barbora Holušová. „Většinou podobné informace na adresu mužů slýcháme od týraných žen,“ dodává.

Tentokrát se za to, co se doma děje, styděl muž a zároveň měl strach, že přijde o syna. Žena mu vyhrožovala, že zařídí, aby syn byl soudem svěřen do její péče a že mu nikdo jeho „historky“ o týrání neuvěří. Intervenční centrum s mužem probralo bezpečnostní plán a vyzvalo ho, aby se znovu obrátil na policii.

Statistika nahlášených případů, kdy je domácí násilí pácháno na mužích, začíná stoupat od roku 2012, kdy intervenční centrum poskytlo podporu celkem 45 ohroženým mužům, z toho 5 mužů označila policie jako osoby ohrožené domácím násilím a vykázala násilnou ženu.

Ve třech případech vykázání byla agresorkou manželka, ve dvou případech násilí provádělo zletilé dítě. V roce 2013 centrum pracovalo s 59 ohroženými muži. V 15 případech policie násilníka vykázala. Dominovaly ale případy mezigeneračního násilí (šestkrát napadly zletilé děti rodiče a pětkrát byl z domova vykázán násilný rodič/otec).


Další články
Nahoru