dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
V parku je nebezpečný sráz, napsala čtenářka. Úřad to bude na popud Pražského patriota řešit
Svah, který je podle některých rodičů nebezpečný. Foto: Stanislava Kyselová

V parku je nebezpečný sráz, napsala čtenářka. Úřad to bude na popud Pražského patriota řešit

Nebylo by možné postavit – z bezpečnostních důvodů – nějaký plot nebo zábradlí v žižkovském parku Židovské pece? U cesty pod grilem, kde je pohled na novostavby, je nebezpečný sráz. Na Pražský patriot se s prosbou obrátila čtenářka Stanislava Kyselová. Informovali jsme místostarostu Prahy 3, který slíbil, že se bude podnětem zabývat.

Zeptáme se za vás

Trápí vás něco, o čem máte pocit, že by to pražští politici nebo úředníci mohli vyřešit? Napište bez váhání na email redakce@prazskypatriot.cz a server Pražský patriot se zeptá kompetentních orgánů nebo osob za vás.

Jelikož se tam hodně pohybují nejen pejskaři, ale i maminky s dětmi na kolech a odrážedlech, nebylo by to od věci. S tímto dotazem a s touto připomínkou se na začátku týdne obrátila na server Pražský patriot čtenářka z Prahy 3 Stanislava Kyselová.

„Vídám dost lidí, kteří mluví o tom, jak je to tam nebezpečné. My tam chodíme moc rádi, ale v pátek můj tříletý synek málem ze srázu spadl. A to ho hlídám! Couval, a kdybych nedoběhla, asi by sjel dolů i s odrážedlem. Nechci domyslet, co by se mohlo stát. Nejde ale jen o nás, ale i o ostatní,“ dodala.

Obnova parku se bude týkat i lokality kolem srázu

Pražský patriot nedávno informoval o tom, že část parku Židovské pece, nacházejícího se mezi ulicemi Jilmová a Malešická, by se měla v příštím roce proměnit. Radnice plánuje opravy cest a sadové úpravy, přibudou herní prvky a lavičky. Projekt, na který bude městská část žádat o evropské dotace, vyjde na zhruba 13 milionů korun.

svahzidovske-pece1-1-nahled Oslovili jsme místostarostu Prahy 3 Ondřeje Ruta (ŽnS), který má parky na starosti, a zeptali se ho, zda radnice v rámci úprav plánuje právě i plot či zábradlí u srázu. „Projekt obnovy a dosadeb jižního svahu Židovských pecí se týká i této lokality a srázu,“ reagoval. S tím, že úřad městské části se bude podnětem naší čtenářky zabývat a o výsledku bude server Pražský patriot informovat. My následně informaci zprostředkujeme čtenářům.

Měla by být vymezena psí louka, říká aktivistka

Ohledně parku Židovské pece se dlouhodobě diskutuje i o volném pohybu psů. Na radničním webu se nedávno rozběhla diskuse, zda by tam a také v parku Parukářka měl být nějakým způsobem regulován volný pohyb psů.

Pro se vyslovila Veronika Šalamounová z občanského sdružení Tříkolka – volné pobíhání psů podle ní omezuje všechny, kteří oba parky využívají, nebo by je rádi využívali jinak než pejskaři. „Momentálně jsou omezováni znečištěním parků a nebezpečím napadení,“ uvedla.

„Volný pohyb psů by měl být vymezen prostorem psí louky, která by měla být součástí každého většího parku. Druhé dvě třetiny plochy by měly být rozděleny mezi část pro volnočasové aktivity a část pro odpočinek a pikniky,“ dodala mimo jiné.

I maminky s dětmi mají psy, oponuje aktivista

svahzidovske-pece1-2-nahled Naopak proti regulaci a změně příslušné vyhlášky se vyslovil předseda občanského sdružení Parukářka Michal Váňa. „Se psem chodím na Parukářku téměř denně asi 16 let. Podle mě změna není nutná, současný stav je vyhovující pro většinu pravidelných návštěvníků, právě proto tam přece mnozí chodí,“ uvedl.

„Po kopci pobíhají v naprosté většině psi socializovaní, takoví jsou právě proto, že měli možnost poznat jiné psy a lidi bez stresu vodítka. Myslím i na řadu maminek s dětmi, často kromě potomka v kočárku vidím i jejich pobíhajícího psíka,“ dodal mimo jiné.

Historie parku Židovské pece

Podle historických dokumentů bývalo na tamním vršku popraviště, proto se někdy pro Židovské pece používal název Šibeniční vrch. Poslední poprava se tam uskutečnila v roce 1866, na „čumendu“ přišlo 30 000 lidí. Původ názvu Židovské pece je neznámý, vychází však z předpokladu, že se tam, do jeskyní, schovávali Židé, když byli kolem roku 1744 vyháněni z Prahy.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru