dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
3°C
Pražské krimi

Roste brutalita pražských kapsářů

Statistika kapesních krádeží není pro pražskou policii zrovna velký důvod k oslavě. Jejich počet totiž stále stoupá. Navíc se zvyšuje i agresivita „loupežníků“ v ulicích. Brutální vytrhnutí mobilu, fotoaparátu nebo kabelky přímo z ruky nic netušících chodců se pro ně stává běžným postupem.

„Jejich praktiky jsou agresivní, hraničící už s loupežným přepadením," popisuje policejní šéfka takzvaného „kapsa týmu“ Štěpánka Tupá. Kapesní krádeže oproti předloňskému roku (7407) stouply v roce 2012 již o více než tisícovku (8591). Kriminalisté těchto případů objasnili pouhých 173.

Prim v okrádání cestujících představují stanice metra, tramvaje a autobusy. Využívají tradičně tlačenic, takže se objevují na přestupních stanicích metra nebo na Národní třídě či náměstí Republiky, kudy jezdí nejvíc tramvají, a tím pádem i nejvíce lidí. Mezi autobusovými linkami podle Štěpánky Tupé dominuje číslo 119. Což je spoj, který dopravuje turisty od stanice metra Dejvická na Letiště Václava Havla.

S pachatelem se raději neutkávat

Pražan, který v centru města přímo nebydlí a ani jej často nenavštěvuje, se obchodnímu centru zcela určitě několikrát do měsíce nevyhne. „První chyba je odložit kabelku nebo bundu do nákupního vozíku, kapsáři jsou rychlí a stačí opravdu jen pár vteřin nepozornosti a už není čím u pokladny zaplatit,“ varuje Štěpánka Tupá.

Vůbec nedoporučuje případný střet s přistiženým zlodějem. „Pachatel pak nebere ohled na nic a na nikoho, a je schopen své oběti velice ublížit,“ doplnila policistka.

Zmiňovat se o dalších nejrizikovějších místech je už pro našince v podstatě obehraná písnička. Ne ale pro hosty ze zahraničí, navíc přibyvší v utajení. Pražský policejní „kapsa tým“ totiž svého času navštívili rumunští detektivové. Na služební pobyt či stáž, chcete-li.

To vše v rámci mezinárodní policejní spolupráce, která měla pokud možno co nejvíce nešvar kapesních krádeží v Praze eliminovat. Protože v drtivé většině právě rumunské kapsářské gangy sužovaly jak turisty, tak tuzemce. Zahraniční detektivové se ihned pustili do práce. A začala mela.

Za krádež peněženky i dvacet let vězení

Podle policejní šéfky Štěpánky Tupé si cizojazyční kolegové nejdříve chtěli prohlédnout Václavské náměstí. A dát si klasického buřta. „Ani ho nedojedli, protože u protějšího stánku zrovna hodovali dva šéfové rumunských zlodějských gangů. I oni ztratili chuť k jídlu, ledva známé policejní tváře ze své domovské země spatřili,“ popisovala Tupá.

Dodala, že šok pro šéfy gangu byl obrovský a okamžitě zmizeli. Zahraniční kolegové je nepronásledovali. Jen se ubezpečili, že se „svými ovečkami“ v Praze opravdu setkají.

V řadách rumunských kapsářů takový postup podle policie vyvolal vyloženou paniku. Obvyklé známé lokality v centru Prahy jednoduše vyklidili a řadu dní po nich nebylo vidu ani slechu.

Takový strach ze svých krajanů na druhé straně barikády zločinu a trestu měli. „Rumunské gangy se totiž do Prahy uchýlily z Bukurešti, kde je už tamní policie dobře znala. A byl tu ještě jeden vážný důvod – rumunské soudy kapsářům nemilosrdně udělují drakonické tresty. Posílají je do vězení klidně i na dvacet let,“ vysvětlovala Štěpánka Tupá.

Nicméně až dlouho po odjezdu rumunských detektivů pražský „kapsa tým“ zaznamenal první případy okradení, avšak jen v okrajových nákupních centrech metropole. Tedy do doby, než se gangy opět opatrně přemístily například na Karlův most, Staroměstské náměstí, zejména do prostoru před orlojem. „Také ale na Pražský hrad, Staré zámecké schody do ulice Na Opyši,“ uzavřela šéfka policejního týmu.


Autor: Petr Štrompf

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru