dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Nebezpečí zimních vozovek: Pozor na nedostatečně zajištěný náklad
Bezpečné kotvení zajistí pouze certifikované prostředky a systémy. Foto: archiv

Nebezpečí zimních vozovek: Pozor na nedostatečně zajištěný náklad

Statistika Policie ČR varuje. V roce 2014 bylo nesprávné uložení nákladu nejčastější příčinou dopravních nehod nákladních automobilů po stránce technické závady. V zimních měsících navíc dochází k nárůstu počtu dopravních nehod.

„Teplotní změny, zbytky sněhu, ledu nebo posypu na vozovce prodlužují brzdnou dráhu a zhoršují podmínky řízení,” vysvětluje Jozef Bocán z oddělení tisku a prevence Policejního prezidia ČR.

Vozidlo s nákladem může zejména v zimních měsících znamenat jisté riziko ve vztahu k brzdné dráze, která se prodlužuje se zvyšující se hmotností vozidla. Důležité je proto správné upevnění nákladu a jeho rozložení, což má vliv na chování vozidla a i případné zvládnutí krizové situace.

V České republice je i u mnohých profesionálních dopravců, nemluvě o běžných řidičích, rozšířeno improvizované kotvení nákladů pomocí šňůr, řemenů či tzv. gumicuků. Ovšem ani v případě, že se řidič vydá do specializované prodejny autopříslušenství pro kotvicí systém, nemá vyhráno.

„Je třeba se přesvědčit, že prodejce na popruh neumístil upozornění, že výrobek není určen pro vozidla provozovaná v ČR, což se bohužel běžně děje,“ upozorňuje Dominik Kubik z Carl Stahlu.

Bezpečné kotvení zajistí pouze certifikované prostředky a systémy, určené speciálně pro tento účel. Jistící prostředky – kurty, lana či řetězy musí být vždy řádně předepnuté. Pokud jsou jistící prostředky už od pohledu povolené, jedná se s jistotou o chybně kotvený, nebezpečný náklad.
     


Čím větší firma, tím menší pravděpodobnost, že faktury zaplatí včas

Včera v 10:05

V České republice existují významné rozdíly v platební morálce firem v závislosti na jejich velikosti. Nejlepší platební chování vykazují mikro firmy – faktury v termínu splatnosti uhradí téměř 46 procent subjektů, zatímco včas zaplatí jen 36 procent velkých společností. Informace dnes zveřejnila...

Zájem žen o podnikání roste rychleji než zájem mužů

7. prosince 2017 v 10:13

V České republice v současnosti podniká jako fyzická osoba  téměř 2,1 milionu lidí. Z toho je 35 % žen a 65 % mužů. Počet podnikatelek tak v současnosti přesahuje 730 tisíc. Mezi ženami přitom obliba této formy podnikání v posledních letech roste rychleji než u mužů. Vyplývá to z analýzy dat...

Z nespolehlivých plátců DPH se stávají nespolehlivé osoby

5. prosince 2017 ve 12:14

V ČR je aktuálně evidováno 10 448 nespolehlivých plátců DPH. V listopadu se jejich počet zvýšil o 50, což je nejméně za poslední dva roky. Důvodem nízkého přírůstku subjektů v registru je extrémní nárůst firem, které byly z registru vymazány, současně se ale staly nespolehlivou osobou. Informace...

Další články
Nahoru