Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zpravodajství

Neberte nám kontejnery na velkoobjemový odpad, žádá Praha 4

Praha 4 zajišťovala pro své obyvatele přistavování velkoobjemových kontejnerů s obsluhou ve spolupráci s pražským magistrátem, který pro jednotlivé městské části přiděluje velkoobjemové kontejnery. Počet kontejnerů však v posledních letech neustále klesá, a radnice proto žádá magistrát o navrácení kontejnerů, o které má Praha 4 v letošním roce přijít. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí radnice Jiří Bigas.

Zatímco ještě v roce 2019 měla Praha 4 přiděleno 636 kontejnerů, loni to už bylo pouze 263 a pro letošní první pololetí hlavní město vyčlenilo pro Prahu 4 pouze 130 kontejnerů. 

Městská část přitom přistavuje kontejnery na 72 stanovišť, a to každý měsíc. Snížení počtu kontejnerů by znamenalo buď redukci počtu míst, nebo frekvenci přistavení kontejnerů na konkrétní stanoviště jednou za tři měsíce. 

Podle představitelů vedení městské části nelze přijmout argument, že v době pandemie covidu-19 občané produkují méně odpadů z domácností, je to právě naopak. 

„To je z hlediska kvality služeb, které lidé právem požadují, i z hlediska dopadů na životní prostředí naprosto nevyhovující. Tento stav by jen zhoršil třídění odpadů a vedl by ke vzniku černých skládek,“ uvedl radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO 2011). 

„Po exekučním zabavení více než tři sta modrých laviček bez jakékoliv náhrady je toto v krátkém období od magistrátu druhá podpásovka vůči obyvatelům Prahy 4,“ dodal. 

Městská část chce podle Hrdinky svou výzvou tlumočenou hlavnímu městu prostřednictvím usnesení rady zajistit pro své obyvatele dostatečné množství velkoobjemových kontejnerů s obsluhou.

Obdobnou žádost jako Praha 4 vyslala vůči magistrátu i Praha 2 a podle Hrdinky je pravděpodobné, že další městské části brzy připojí. Odkládání materiálu u popelnic nebo divoké skládky se totiž nelíbí nikomu. 

„Velkoobjemové kontejnery umožňují Pražanům odkládat objemný odpad z domácností, který kvůli nadměrným rozměrům a velké hmotnosti nelze odkládat do běžných sběrných nádob směsného nebo tříděného odpadu. Jedná se například o koberce, nábytek, sanitární keramiku, objemné lepenkové, skleněné či plastové obaly a další komodity,“ dodal radní Hrdinka.


Autor: puc

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru