dnes
Středa - jasno
26°C
zítra
Čtvrtek - jasno
30°C
pozítří
Pátek - skorojasno
30°C
Ne „esenbákovi“ Ondráčkovi: Demonstrovat budou v Česku možná až desítky tisíc lidí, nejvíce v Praze
Na Národní třídě zítra zavládne duch 17. listopadu. Fot: archiv

Ne „esenbákovi“ Ondráčkovi: Demonstrovat budou v Česku možná až desítky tisíc lidí, nejvíce v Praze

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček se na několikátý pokus stal předsedou sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Do funkce mu v tajném hlasování Poslanecké sněmovny pomohly hlasy komunistů, poslanců Okamurova hnutí SPD a dočkal se také nemalé podpory od hnutí ANO. Proti zvolení člověka, který se na začátku roku 1989 zúčastnil jako mladý „esenbák“ policejních zásahů proto demonstrantům požadujícím svobodu v rámci Palachova týdne, se bude konat v Česku několik demonstrací, největší v Praze. Svou účast na pražském setkání potvrdilo přes Facebook skoro deset tisíc lidí, další tři desítky tisíc mají zájem.

„Člověk, který jako příslušník bezpečnostních sborů SNB bil demonstranty při Palachově týdnu v roce 1989, a ničeho nelituje, by neměl zastávat tak odpovědnou a symbolicky významnou funkci předsedy parlamentního orgánu, kontrolujícího práci bezpečnostních složek,“ napsali organizátoři pražského shromáždění jako jeden z důvodů k mobilizaci veřejnosti.

Setkání na Národní třídě začne v pondělí 5. března v 19 hodin. Na piazzettě Národního divadla ale bude možné už od 17 hodin podepsat petici za volbu nového předsedy komise pro kontrolu GIBS a petiční akce vyvrcholí o dvě hodiny později pozvednutím petičního archu srolovaného do symbolického bílého (ne)obušku. Petiční archy požadující, aby došlo k nové volbě přerdsedy komise, budou 7. března předány petičnímu výboru Poslanecké sněmovny.

„Akce není demonstrací ani manifestací s řečníky, rovněž není organizovaná konkrétní politickou stranou či hnutím; jsme prostě občané, kteří chtějí žít ve státě, za jehož politickou reprezentaci a vztah k vlastní minulosti se netřeba stydět," napsal na facebookový profil akce jdne z jejích organizátorů Vojtěch Otevřel.

Akce „Ne Ondráčkovi do čela komise pro GIBS“ není čistě pražskou akcí, ale je naplánovaná i v Brně, Olomouci, Plzni, Českých  Budějovicích a Písku.

„My jsme sloužili vlasti, občanům této republiky. Každý z nás, kteří jsme sloužili, jsme podepsali přísahu. Já podepsal čtyři přísahy. Naposledy myslím v roce 2010. Nevím, kdy byla poslední, ale rozhodně vím, že první byla až po roce 1990, protože do té doby jsem nebyl policistou, ale pouze frekventantem střední policejní školy a můj výstup z této školy byl k 28. únoru 1990. To, že tato škola plnila úkoly, které byly dány tehdejšími zákony, je pravda a je tomu ne jinak v mnoha zemích na světě,“ sdělil Zdeněk Ondráček během páteční diskuse v Poslanecké sněmovně před jeho zvolením.

„Kolega Ondráček vědomě sloužil režimu, hlásí se k tomu, obhajuje tuto svoji životní etapu a já si myslím, že to je přesně ten důvod, pro který nemůže zastávat funkci, na kterou ho opakovaně KSČM navrhuje. Že ho navrhuje bez ohledu na to, co historicky znamenalo působení těchto složek pro zabití demokracie v tehdejším Československu," reagovala poslankyně ODS Miroslava Němcová.


Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Dnes v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Dnes v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru