dnes
Neděle - jasno
26°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
27°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
27°C
Ne „esenbákovi“ Ondráčkovi: Demonstrovat budou v Česku možná až desítky tisíc lidí, nejvíce v Praze
Na Národní třídě zítra zavládne duch 17. listopadu. Fot: archiv

Ne „esenbákovi“ Ondráčkovi: Demonstrovat budou v Česku možná až desítky tisíc lidí, nejvíce v Praze

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček se na několikátý pokus stal předsedou sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Do funkce mu v tajném hlasování Poslanecké sněmovny pomohly hlasy komunistů, poslanců Okamurova hnutí SPD a dočkal se také nemalé podpory od hnutí ANO. Proti zvolení člověka, který se na začátku roku 1989 zúčastnil jako mladý „esenbák“ policejních zásahů proto demonstrantům požadujícím svobodu v rámci Palachova týdne, se bude konat v Česku několik demonstrací, největší v Praze. Svou účast na pražském setkání potvrdilo přes Facebook skoro deset tisíc lidí, další tři desítky tisíc mají zájem.

„Člověk, který jako příslušník bezpečnostních sborů SNB bil demonstranty při Palachově týdnu v roce 1989, a ničeho nelituje, by neměl zastávat tak odpovědnou a symbolicky významnou funkci předsedy parlamentního orgánu, kontrolujícího práci bezpečnostních složek,“ napsali organizátoři pražského shromáždění jako jeden z důvodů k mobilizaci veřejnosti.

Setkání na Národní třídě začne v pondělí 5. března v 19 hodin. Na piazzettě Národního divadla ale bude možné už od 17 hodin podepsat petici za volbu nového předsedy komise pro kontrolu GIBS a petiční akce vyvrcholí o dvě hodiny později pozvednutím petičního archu srolovaného do symbolického bílého (ne)obušku. Petiční archy požadující, aby došlo k nové volbě přerdsedy komise, budou 7. března předány petičnímu výboru Poslanecké sněmovny.

„Akce není demonstrací ani manifestací s řečníky, rovněž není organizovaná konkrétní politickou stranou či hnutím; jsme prostě občané, kteří chtějí žít ve státě, za jehož politickou reprezentaci a vztah k vlastní minulosti se netřeba stydět," napsal na facebookový profil akce jdne z jejích organizátorů Vojtěch Otevřel.

Akce „Ne Ondráčkovi do čela komise pro GIBS“ není čistě pražskou akcí, ale je naplánovaná i v Brně, Olomouci, Plzni, Českých  Budějovicích a Písku.

„My jsme sloužili vlasti, občanům této republiky. Každý z nás, kteří jsme sloužili, jsme podepsali přísahu. Já podepsal čtyři přísahy. Naposledy myslím v roce 2010. Nevím, kdy byla poslední, ale rozhodně vím, že první byla až po roce 1990, protože do té doby jsem nebyl policistou, ale pouze frekventantem střední policejní školy a můj výstup z této školy byl k 28. únoru 1990. To, že tato škola plnila úkoly, které byly dány tehdejšími zákony, je pravda a je tomu ne jinak v mnoha zemích na světě,“ sdělil Zdeněk Ondráček během páteční diskuse v Poslanecké sněmovně před jeho zvolením.

„Kolega Ondráček vědomě sloužil režimu, hlásí se k tomu, obhajuje tuto svoji životní etapu a já si myslím, že to je přesně ten důvod, pro který nemůže zastávat funkci, na kterou ho opakovaně KSČM navrhuje. Že ho navrhuje bez ohledu na to, co historicky znamenalo působení těchto složek pro zabití demokracie v tehdejším Československu," reagovala poslankyně ODS Miroslava Němcová.


Pražský magistrát přijal opatření pro implementaci GDPR

25. května 2018 v 11:52

S účinností od 25. května vstupuje v platnost Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation – GDPR), které v dubnu 2016 schválil Evropský parlament. 

Výročí Pražské defenestrace v roce 1618 si připomněli účastníci panelové diskuze na Staroměstské radnici

24. května 2018 v 15:46

V Brožíkově sále Staroměstské radnice se včera uskutečnila panelová diskuze a následná tematická prohlídka historických prostor radnice u příležitosti 400. výročí Pražské defenestrace 23. května 1618. Panelové diskuze se zúčastnili přední odborníci na dané historické období. Pozvání přijali prof....

Environmentální certifikace budov: Klíč ke kvalitní výstavbě

24. května 2018 v 10:41

Hlavní město Praha ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy dnes uspořádalo seminář pro pracovníky stavebních úřadů a odborů životního prostředí, který jim poskytl souhrnné informace o významu certifikačních systémů pro kvalitu budov a jejich okolí a zejména o přínosech a výhodách...

Město dá na modernizace škol a další aktivity nově 25 milionů korun

24. května 2018 v 08:35

V návaznosti na jednání pražské tripartity, tedy Rady hospodářské a sociální dohody hlavního města Prahy, předložila radní pro školství a evropské fondy Irena Ropková městské radě návrh na skokové navýšení podpory odbornému vzdělávání. Radní s návrhem vyslovili na včerejším zasedání souhlas. Roční...

Dobrovolní hasiči Prahy 11 převzali od města novou cisternu

23. května 2018 v 19:15

Cisternovou automobilovou stříkačku CAS 30 SCANIA včera večer slavnostně převzala jednotka Sboru dobrovolných hasičů Prahy 11. Na půdě hasičské zbrojnice na Chodově nový přírůstek do technického parku předal Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci...

Další články
Nahoru