dnes
Pondělí - oblacno
24°C
zítra
Úterý - polojasno
25°C
pozítří
Středa - oblacno
29°C
Ne „esenbákovi“ Ondráčkovi: Demonstrovat budou v Česku možná až desítky tisíc lidí, nejvíce v Praze
Na Národní třídě zítra zavládne duch 17. listopadu. Fot: archiv

Ne „esenbákovi“ Ondráčkovi: Demonstrovat budou v Česku možná až desítky tisíc lidí, nejvíce v Praze

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček se na několikátý pokus stal předsedou sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Do funkce mu v tajném hlasování Poslanecké sněmovny pomohly hlasy komunistů, poslanců Okamurova hnutí SPD a dočkal se také nemalé podpory od hnutí ANO. Proti zvolení člověka, který se na začátku roku 1989 zúčastnil jako mladý „esenbák“ policejních zásahů proto demonstrantům požadujícím svobodu v rámci Palachova týdne, se bude konat v Česku několik demonstrací, největší v Praze. Svou účast na pražském setkání potvrdilo přes Facebook skoro deset tisíc lidí, další tři desítky tisíc mají zájem.

„Člověk, který jako příslušník bezpečnostních sborů SNB bil demonstranty při Palachově týdnu v roce 1989, a ničeho nelituje, by neměl zastávat tak odpovědnou a symbolicky významnou funkci předsedy parlamentního orgánu, kontrolujícího práci bezpečnostních složek,“ napsali organizátoři pražského shromáždění jako jeden z důvodů k mobilizaci veřejnosti.

Setkání na Národní třídě začne v pondělí 5. března v 19 hodin. Na piazzettě Národního divadla ale bude možné už od 17 hodin podepsat petici za volbu nového předsedy komise pro kontrolu GIBS a petiční akce vyvrcholí o dvě hodiny později pozvednutím petičního archu srolovaného do symbolického bílého (ne)obušku. Petiční archy požadující, aby došlo k nové volbě přerdsedy komise, budou 7. března předány petičnímu výboru Poslanecké sněmovny.

„Akce není demonstrací ani manifestací s řečníky, rovněž není organizovaná konkrétní politickou stranou či hnutím; jsme prostě občané, kteří chtějí žít ve státě, za jehož politickou reprezentaci a vztah k vlastní minulosti se netřeba stydět," napsal na facebookový profil akce jdne z jejích organizátorů Vojtěch Otevřel.

Akce „Ne Ondráčkovi do čela komise pro GIBS“ není čistě pražskou akcí, ale je naplánovaná i v Brně, Olomouci, Plzni, Českých  Budějovicích a Písku.

„My jsme sloužili vlasti, občanům této republiky. Každý z nás, kteří jsme sloužili, jsme podepsali přísahu. Já podepsal čtyři přísahy. Naposledy myslím v roce 2010. Nevím, kdy byla poslední, ale rozhodně vím, že první byla až po roce 1990, protože do té doby jsem nebyl policistou, ale pouze frekventantem střední policejní školy a můj výstup z této školy byl k 28. únoru 1990. To, že tato škola plnila úkoly, které byly dány tehdejšími zákony, je pravda a je tomu ne jinak v mnoha zemích na světě,“ sdělil Zdeněk Ondráček během páteční diskuse v Poslanecké sněmovně před jeho zvolením.

„Kolega Ondráček vědomě sloužil režimu, hlásí se k tomu, obhajuje tuto svoji životní etapu a já si myslím, že to je přesně ten důvod, pro který nemůže zastávat funkci, na kterou ho opakovaně KSČM navrhuje. Že ho navrhuje bez ohledu na to, co historicky znamenalo působení těchto složek pro zabití demokracie v tehdejším Československu," reagovala poslankyně ODS Miroslava Němcová.


Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

Včera ve 22:34

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Včera v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

15. června 2019 ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Dnes: Revitalizace sportoviště Pod Žvahovem, přijďte diskutovat

13. června 2019 v 07:02

Předseda Výboru životního prostředí Prahy 5 Jakub Blažek zve na veřejnou diskuzi s občany a zástupci MČ Praha 5 ohledně plánované revitalizace sportoviště Pod Žvahovem.

Pošli to dál: Praha 13 dostala sekačku, strojem následně obdarovala mateřskou školku

12. června 2019 v 18:43

Dnes se na zahradě „Fakultní mateřské školy Sluníčko pod střechou při PedFUK" sešli zástupci radnice Prahy 13 a společností Profi Press a Strom, aby předali ředitelce sekačku na trávu.

Další články
Nahoru