Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Názor: Zlu se nesmí ustupovat. Obzvlášť s vědomím historických paralel, které si generace před námi prožily
Filip Nekola, autor komentáře. Foto: archiv

Názor: Zlu se nesmí ustupovat. Obzvlášť s vědomím historických paralel, které si generace před námi prožily

Tak jako jsme si zvolili svobodně svou budoucnost po roce 1989 a otočili jsme kormidlem směrem k Západu, tak takovou možnost má mít i Ukrajina. Ať se klidně rozhodne vydat vstříc do náruče Putina, pokud se pro to občané země svobodně rozhodnou. O tom se dá ale jednoduše pochybovat. Málokdo se po 30 letech vrátí k někomu, kdo ho 8 let terorizuje a teď mu drží nůž u krku.

Jestli chceme žít i nadále ve světě, kde podaná ruka platí, dohody se ctí, chceme kooperovat a ne bojovat, tak se musíme ruské agresi a invazi na Ukrajinu postavit čelem. Kvituji téměř okamžité rozhodnutí o uvalení sankcí v míře, které dává stále prostor pro jejich stupňování a konečně je i možné odříznout Ruskou federaci od platebního systému Swift, pokud bude Rusko v agresi pokračovat.

Ano, sankce z menší části dopadnou i na české firmy, ale to je politický náklad, který musíme podstoupit. Rusko je sice geograficky obr, ale ne obchodní. Jen v HDP je srovnatelné se Španělskem a předbíhá jej i Itálie, která má 3× méně obyvatel. A naše vzájemná obchodní výměna? Na úrovni 1/15 toho, jakou máme s Němci. Několik firem to lehce zabolí, s celou ekonomikou to nehne.

A zmiňované vypnutí kohoutků s plynem? To je nereálné. V takto rychlém sledu nemá Rusko prostor, kam svou produkci přesunout a zbytečně by se odřízlo od finančních příjmů, kterými Putin financuje své kremelské spoluvládce. V neposlední řadě by porušování dalších smluv vyvolalo nervozitu pro další smluvní strany, které s federací obchodují.

Překvapení přišlo i od Maďarska, které bývá mnohdy otloukánkem EU, ale zároveň ihned v reakci mobilizuje na východních hranicích své jednotky a čeká na koordinaci a spolupráci se zeměmi EU. V tomto případě nejde o eskalaci, ale spíše ukázání, že sílu přetlačíme ještě větší silou. Západ nesmí ukázat slabost. Z naší vlastní zkušenosti víme, že se to prostě nevyplatí.

Navíc se nám otevírá možnost, jak posilovat bezpečnostní vazby v rámci Visegrádu. V Polsku už základny NATO jsou, Slovensko je plánuje. Měli bychom se zapojit také a poskytnout našim spojencům třeba základnu v Mošnově či se zasadit o vznik centra pro kybernetickou bezpečnost na našem území.

Autorem je Filip Nekola, člen ODS v Praze 3 a podnikatel

Text byl napsán před invazí Ruska na území Ukrajiny


Valovič: Praha 10 musí po volbách poskytnout pomoc rodinám, seniorům i živnostníkům

20. září 2022 ve 12:55 | Aktualizováno 21. září 2022, 12:40

Kvůli rostoucím nákladům život má řada Pražanů problém po zaplacení nájmu nebo splátky za hypotéku problém důstojně vyjít. Jednotlivé strany a koalice přichází z různými návrhy řešení. S jedním například přišla koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), kterou vede současný místostarosta desáté...

DPP: Zastavení stavby metra D nehrozí

19. září 2022 v 18:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se důrazně ohrazuje vůči tvrzením společnosti Inženýring dopravních staveb a. s. (IDS), které 15. září zveřejnil webový portál iDnes.cz v článku o metru D. Probíhající stavba metra D či její zastavení ohroženo není ani v případě, že uvedená společnost...

Udženija: Současná koalice diskriminuje rodiny se středoškoláky

6. září 2022 v 09:57

Starostka Prahy 2 a předsedkyně kontrolního výboru HMP Alexandra Udženija (ODS) komentuje pražský sociální balíček, který bude ve čtvrtek projednávat pražské zastupitelstvo.

STAN Praha k volbě nového předsednictva na celostátním sněmu v Hradci Králové

24. července 2022 v 08:12

Hlavní město na svém krajském sněmu vyjádřilo podporu stávajícímu předsedovi Vítu Rakušanovi, který dnes obhájil svůj post. Zástupcem hlavního města Prahy v nově zvoleném předsednictvu hnutí Starostové a nezávislí je zkušený politik, poslanec a místostarosta městské části Praha 6 Jan...

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Další články
Nahoru