
Názor: Zlu se nesmí ustupovat. Obzvlášť s vědomím historických paralel, které si generace před námi prožily
24. února 2022 08:59
Jestli chceme žít i nadále ve světě, kde podaná ruka platí, dohody se ctí, chceme kooperovat a ne bojovat, tak se musíme ruské agresi a invazi na Ukrajinu postavit čelem. Kvituji téměř okamžité rozhodnutí o uvalení sankcí v míře, které dává stále prostor pro jejich stupňování a konečně je i možné odříznout Ruskou federaci od platebního systému Swift, pokud bude Rusko v agresi pokračovat.
Ano, sankce z menší části dopadnou i na české firmy, ale to je politický náklad, který musíme podstoupit. Rusko je sice geograficky obr, ale ne obchodní. Jen v HDP je srovnatelné se Španělskem a předbíhá jej i Itálie, která má 3× méně obyvatel. A naše vzájemná obchodní výměna? Na úrovni 1/15 toho, jakou máme s Němci. Několik firem to lehce zabolí, s celou ekonomikou to nehne.
A zmiňované vypnutí kohoutků s plynem? To je nereálné. V takto rychlém sledu nemá Rusko prostor, kam svou produkci přesunout a zbytečně by se odřízlo od finančních příjmů, kterými Putin financuje své kremelské spoluvládce. V neposlední řadě by porušování dalších smluv vyvolalo nervozitu pro další smluvní strany, které s federací obchodují.
Překvapení přišlo i od Maďarska, které bývá mnohdy otloukánkem EU, ale zároveň ihned v reakci mobilizuje na východních hranicích své jednotky a čeká na koordinaci a spolupráci se zeměmi EU. V tomto případě nejde o eskalaci, ale spíše ukázání, že sílu přetlačíme ještě větší silou. Západ nesmí ukázat slabost. Z naší vlastní zkušenosti víme, že se to prostě nevyplatí.
Navíc se nám otevírá možnost, jak posilovat bezpečnostní vazby v rámci Visegrádu. V Polsku už základny NATO jsou, Slovensko je plánuje. Měli bychom se zapojit také a poskytnout našim spojencům třeba základnu v Mošnově či se zasadit o vznik centra pro kybernetickou bezpečnost na našem území.
Autorem je Filip Nekola, člen ODS v Praze 3 a podnikatel
Text byl napsán před invazí Ruska na území Ukrajiny