Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Názor: Praha zdražuje, adekvátní kvalitu za to nenabízí
Opoziční zastupitel Prahy 3 Alexander Bellu. Foto: archiv

Názor: Praha zdražuje, adekvátní kvalitu za to nenabízí

Máme za sebou další rok covidu. Mnoho věcí se změnilo. Co se ale bohužel nemění, je další zdražování pro Pražany. To je téma, které dlouhodobě komentuji. Ono totiž od příchodu Pirátů do vedení pražského magistrátu nebo k nám na radnici Prahy 3 se těch poplatků navýšilo několik.

Asi většinu lidí překvapila po roce 2019 složenka s dvojnásobným navýšením platby za daň z nemovitosti. Abych byl férový, tak za to magistrát nemohl, to bylo na rozhodnutí městských částí. A ta naše trojková toho využila naplno. 

Poté přišlo něco trochu nepochopitelného. Koalice, která neustále ve svých PR výstupech mluví o tom, jak je městská hromadná doprava nejdůležitější – společně s cyklistikou, neváhala zdražit jízdenky o 25 procent. 

I s nesmyslnými poplatky za sms jízdenky, kdy za dlouhodobější jízdenku je dražší manipulační poplatek než za tu kratší. A to o sobě rádi mluví jako o straně ajťáků. 

Dále nám zdražily P+R parkoviště, na některých místech na okraji Prahy až pětinásobně! Už jednou jsme během těch posledních 3 let, kdy nám Piráti s Honzou Čižinským z Prahy Sobě vládnou, museli platit více za svoz odpadu. Ten poplatek se od příštího roku navýší o dalších 90 procent. 

S chystaným mýtným systémem zaplatí i řidiči v budoucnu více. Do toho tento týden zveřejnil Energetický regulační úřad, že ceny energií budou i nadále růst.

Že ceny v průběhu let rostou, je jasné. To je normální ekonomický jev, který se ale kompenzuje ekonomickým růstem. To ale neplatí pro výběr daní, poplatků a dalších peněz z kapes Pražanů. 

Pokud nám veřejná správa, stát, město tahá peníze z kapes, měl by nám za to alespoň dopřávat adekvátní službu. To se ale neděje. Parkování je dražší, ale že by se dalo na modré zóně lépe zaparkovat? To těžko. 

Pro mnohé seniory nebo maminky je současný trend téměř likvidační. Tak snad po nadcházejících volbách nastane zlom, nebudeme muset platit desítky pirátských poradců a lidé tak nebudou muset platit stále více za služby, které poskytuje.

Autorem komentáře je zastupitel a bývalý starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS)


Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru