Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Názor: Praha zdražuje, adekvátní kvalitu za to nenabízí
Opoziční zastupitel Prahy 3 Alexander Bellu. Foto: archiv

Názor: Praha zdražuje, adekvátní kvalitu za to nenabízí

Máme za sebou další rok covidu. Mnoho věcí se změnilo. Co se ale bohužel nemění, je další zdražování pro Pražany. To je téma, které dlouhodobě komentuji. Ono totiž od příchodu Pirátů do vedení pražského magistrátu nebo k nám na radnici Prahy 3 se těch poplatků navýšilo několik.

Asi většinu lidí překvapila po roce 2019 složenka s dvojnásobným navýšením platby za daň z nemovitosti. Abych byl férový, tak za to magistrát nemohl, to bylo na rozhodnutí městských částí. A ta naše trojková toho využila naplno. 

Poté přišlo něco trochu nepochopitelného. Koalice, která neustále ve svých PR výstupech mluví o tom, jak je městská hromadná doprava nejdůležitější – společně s cyklistikou, neváhala zdražit jízdenky o 25 procent. 

I s nesmyslnými poplatky za sms jízdenky, kdy za dlouhodobější jízdenku je dražší manipulační poplatek než za tu kratší. A to o sobě rádi mluví jako o straně ajťáků. 

Dále nám zdražily P+R parkoviště, na některých místech na okraji Prahy až pětinásobně! Už jednou jsme během těch posledních 3 let, kdy nám Piráti s Honzou Čižinským z Prahy Sobě vládnou, museli platit více za svoz odpadu. Ten poplatek se od příštího roku navýší o dalších 90 procent. 

S chystaným mýtným systémem zaplatí i řidiči v budoucnu více. Do toho tento týden zveřejnil Energetický regulační úřad, že ceny energií budou i nadále růst.

Že ceny v průběhu let rostou, je jasné. To je normální ekonomický jev, který se ale kompenzuje ekonomickým růstem. To ale neplatí pro výběr daní, poplatků a dalších peněz z kapes Pražanů. 

Pokud nám veřejná správa, stát, město tahá peníze z kapes, měl by nám za to alespoň dopřávat adekvátní službu. To se ale neděje. Parkování je dražší, ale že by se dalo na modré zóně lépe zaparkovat? To těžko. 

Pro mnohé seniory nebo maminky je současný trend téměř likvidační. Tak snad po nadcházejících volbách nastane zlom, nebudeme muset platit desítky pirátských poradců a lidé tak nebudou muset platit stále více za služby, které poskytuje.

Autorem komentáře je zastupitel a bývalý starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS)


Náměstek Hlubuček: Trolejbusy snižujeme emise v MHD a naplňujeme tak Klimatický plán Prahy

15. ledna 2022 v 15:59

Do Prahy se po více než půl století vrací trolejbusy, které na některých trasách nahradí autobusy s dieselovým pohonem. Podle náměstka primátora pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti Petra Hlubučka (STAN) jde o další z projektů na poli udržitelné...

Vedení Prahy 13 kritizuje zdražení svozu odpadu na sídlištích, obává se vzniku černých skládek

4. ledna 2022 v 16:55

Většině obyvatel hlavního města se od začátku letošního roku zvýšily ceny za svoz odpadu. Pražští zastupitelé totiž před Vánoci schválili vyhlášku s novým výpočtem cen, který je nutný kvůli novele odpadového zákona. Ceny se zvýšily nejvíce v případě velkých kontejnerů na sídlištích, kde to je...

Názor: Praha se střelila do nohy, už když chtěla zatočit s hazardem

16. prosince 2021 ve 13:16

Kdyby Praha lépe promýšlela svá vlastní pravidla a jejich reálné ekonomické dopady, nemusela by být situace s výpadkem daňových příjmů do pražského rozpočtu tak závažná. Jako ukázkový příklad toho může posloužit kritizovaná regulační vyhláška z dílny radní pro legislativu Hany Kordové Marvanové...

Vyšší cena za svoz odpadu se promítne do vzniku černých skládek, obává se Praha 5

16. prosince 2021 v 11:07

Za svoz odpadu si pravděpodobně v příštích měsících Pražené připlatí. Vedení hlavního města totiž plánuje od ledna příštího roku upravit ceny svozu. Obyvatelům sídlišť tento krok z peněženek může vytáhnout až 420 korun ročně navíc. Praha 5 upozorňuje, že kvůli tomu mohou vznikat v ulicích černé...

Názor: Proč pražská ODS nepodpoří zdražení vyvážení popelnic

13. prosince 2021 ve 22:07

Za pouhou výmluvu a snahu zamaskovat špatné hospodaření města a díru v rozpočtu pražští občanští demokraté označují vysvětlení primátorova náměstka Petra Hlubučka, proč chce Pražanům od 1. ledna výrazně zdražit svoz odpadu. Hlavně lidé žijící na sídlištích si od příštího roku mají podle jeho...

Další články
Nahoru