Dnes Sobota - zatazeno 16°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 17°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Názor: Nezbytné úřady přesuňme z Prahy do regionů, profitovat z toho budou všichni
Úřad Středočeského kraje sídlí na pražském Smíchově. Foto: Zákupák / Wikimedia Commons

Názor: Nezbytné úřady přesuňme z Prahy do regionů, profitovat z toho budou všichni

Naše hlavní město se neustále zvětšuje, jak počtem nových bytů a staveb, tak počtem obyvatel. Velké množství lidí sem dojíždí z celé republiky za prací. A kvůli tomu začíná v Praze kolabovat doprava, snižuje se postupně kvalita života, volné prostory a sportoviště mizí pod tlakem developerů. Ovšem metropole není nafukovací a stát kromě urychlené dostavby městského okruhu má řešit koncepční věci do budoucnosti. Měl by se zabývat přestěhováním všech zbytných úřadů z Prahy do místa, kde dávají smysl.

Středočeský kraj by svůj úřad měl mít ve středních Čechách, třeba v Kutné Hoře, ne v Praze. Stejně tak Český báňský úřad by měl být v Ostravě, kde jsou doly a ne v Praze 1, v Kozí ulici. Stejné je to u Povodí Labe, Vltavy, Nejvyšší kontrolní úřad si nyní staví velké sídlo v pražských Holešovicích, přitom by mohl být v nějakém krásném středočeském městě. Napadly mě třeba krásné a historické Velvary. Těch úřadů znáte jistě každý ze svého okolí více. 

A s přesunutím těchto úřadů a jejich pracovníků s nadprůměrnou mzdou se oživí příslušné regiony, přijdou chytří lidé, s rodinami, dětmi, svými zájmy a kupní silou vysokých a jistých mezd. 

Nadprůměrné platy státních zaměstnanců se plynule rozmístí po celé republice. V místech přesunutých úřadů se vyplatí stavět nové byty, vzniknou zde nové služby, občanská vybavenost, sportoviště a místa ožijí.

Anketa

Měly by se podle vás úřady, které nemusí být v Praze, stěhovat do jiných měst?

70.6%
(70.6%)
29.4%
(29.4%)
A Praha získá také. Sníží se poptávka po bydlení, klesne dojíždění do Prahy a celkový nápor na hlavní město. Profitovat z toho budeme všichni. 

Je třeba vzít odvahu a pustit se do toho. Je jasné, že to mnohdy narazí jak u developerů, tak ředitelů velkých státních institucí, kterým se nebude chtít stěhovat z Prahy. Ovšem cesta je to správná a je třeba se jí začít vážně zabývat. 

Autorem komentáře je Radek Mikšík, lídr kandidátky hnutí ANO v Praze 7

Všechny kandidátní listiny v Praze 7 pro letošní komunální volby zveřejnil Český statistický úřad zde


Valovič: Praha 10 musí po volbách poskytnout pomoc rodinám, seniorům i živnostníkům

20. září 2022 ve 12:55 | Aktualizováno 21. září 2022, 12:40

Kvůli rostoucím nákladům život má řada Pražanů problém po zaplacení nájmu nebo splátky za hypotéku problém důstojně vyjít. Jednotlivé strany a koalice přichází z různými návrhy řešení. S jedním například přišla koalice Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09), kterou vede současný místostarosta desáté...

DPP: Zastavení stavby metra D nehrozí

19. září 2022 v 18:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se důrazně ohrazuje vůči tvrzením společnosti Inženýring dopravních staveb a. s. (IDS), které 15. září zveřejnil webový portál iDnes.cz v článku o metru D. Probíhající stavba metra D či její zastavení ohroženo není ani v případě, že uvedená společnost...

Udženija: Současná koalice diskriminuje rodiny se středoškoláky

6. září 2022 v 09:57

Starostka Prahy 2 a předsedkyně kontrolního výboru HMP Alexandra Udženija (ODS) komentuje pražský sociální balíček, který bude ve čtvrtek projednávat pražské zastupitelstvo.

Koalice pro Prahu 3 zahájila kampaň před volbami, lídryně Vojtková chce obejít celou městskou část

3. září 2022 ve 12:33

Lídryně koalice pro Prahu 3 Iva Vojtková ve čtvrtek 1. září zahájila na náměstí Jiřího z Poděbrad a v okolí metra Flora kontaktní kampaň. Jejím cílem je v následujících třech týdnech obejít celou městskou část. 

Koalice SPOLU zahájí na Kampě horkou fázi kampaně před zářijovými volbami

28. srpna 2022 v 11:54

V pondělí 29. srpna bude v 15 hodin na Kampě zahájena horká fáze kampaně koalice SPOLU (ODS + TOP 09 + KDU-ČSL) před komunálními a senátními volbami. Připraven je doprovodný program pro rodiny s dětmi. Informovala o tom mluvčí ODS Adéla Valentová.

Do boje o radnici Prahy 1 se přihlásilo hnutí REZIDENTI 1, volební lídryní je Klasnová

22. srpna 2022 v 06:43

V podzimních komunálních volbách se v Praze 1 o přízeň pod volebním číslem jedna budou ucházet REZIDENTI 1. Vyvinulo se z platformy Sousedé SOBĚ, která se postupem času stále více zapojovala do politického dění v Praze 1 a interpelovala prostřednictvím svých členů a spolků na zastupitelstvu nebo...

Další články
Nahoru