Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Názor: Město řeší nezákonnou vyhlášku. Praze protihazardní regulace nejde
Ilustrační foto: Freeimages.com

Názor: Město řeší nezákonnou vyhlášku. Praze protihazardní regulace nejde

Před posledním letošním zastupitelstvem, které bude v prosinci, se mimořádně schází výbor pro legislativu, který má na stole ožehavý bod regulace hazardu v hlavním městě. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž odmítl rozklad, který proti jeho rozhodnutí podalo vedení magistrátu a naopak zdvojnásobil Praze dříve uloženou pokutu. Úřad opakovaně shledává magistrátní loterijní vyhlášky v rozporu se zákonem. Dosavadní pokusy pražských politiků o nápravu přitom selhávají. Legislativní výbor tak bude hledat cestu, jak předejít dalším nákladným soudním sporům s ÚOHS a zároveň se vyhnout nebezpečí milionových náhrad škod za nezákonné omezení hospodářské soutěže a podnikání.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže už na začátku léta potvrdil své dřívejší rozhodnutí o udělení pokuty za regulační vyhlášky platné mezi lety 2012 až 2018, kdy rozhodl, že hlavní město porušilo zákon o ochraně hospodářské soutěže tím, že vyhláška měla jasně diskriminační charakter. Praze nařídil zaplatit pokutu ve výši 2 679 000 korun. Proti konečnému rozhodnutí úřadu se rozhodlo vedení města bojovat cestou správní žaloby. Nicméně tím soudní spory teprve možná začínají. Úřad totiž v září odmítl další rozklad hlavního města, tentokrát za vyhlášku platnou v letech 2018 až 2020. A městu navíc pokutu zdvojnásobil na 2 400 000 korun.

Skutečný problém ale nastal, když ÚOHS rozhodl o nezákonnosti v současnosti platné vyhlášky. A to přesto, že během projednávání v radě hl. m. i na zastupitelstvu předkladatelka Hana Kordová Marvanová opakovaně ujišťovala, že svůj návrh s ÚOHS projednala a získala od něj kladné vyjádření, že v tomto případě je vyhláška v absolutním souladu s výkladem úřadu. Bylo to i na základě tohoto opakovaného ujištění radní Kordové Marvanové, proč zastupitelé její návrh na podzim 2020 těsným poměrem hlasů přijali.

V připadě pravomocného rozhodnutí ÚOHS o nezákonnosti i protihazardní vyhlášky hrozí městu už nebezpečí velkého ekonomického dopadu. V současnosti platná vyhláška totiž počítá s úplným zákazem technické hry na území hlavního města. Pokud by ale byla vyhláška následně shledáná v rozporu v právem, podnikatelům, které omezila by se otevírala cesta k vymáhání náhrady škody.

Na to upozorňuje expert na soutěžní právo David Máša. „Otázka nároku na náhradu škody na straně provozovatelů je skutečně ekonomicky hrozbou. V případě uznání jejich nároků soudy, se vzhledem k velikosti pražského trhu už bavíme zcela jistě o stamilionech,“ varuje David Máša.

O stejném nebezpečí hovořila sama Hana Marvanová při schvalování své vyhlášky. „Když to (schválení) budeme odkládat, tak protizákonný stav bude trvat a nehrozí jenom pokuty. Ty možná nejsou tak velké, do deseti milionů korun, ale hrozí i žaloby provozovatelů kasin a heren,“ varovala tehdejší radní Marvanová zastupitelstvo.

David Máša navíc upozorňuje, že hlavnímu městu nezbývá mnoho času na nápravu závadného stavu. „Je třeba si uvědomit, že regulace hospodářské soutěže a nastavení jejích pravidel musí být podle ustáleného výkladu ÚOHS dostatečně dopředu známo. Dále musí být regulace odůvodněná. To zcela jistě nelze činit na základě studíí z minulé dakády, tak jak tomu je v případě pražské regulace,“ vysvětluje přístup ÚOHS Máša.

 „S čím se pražští zastupitelé musí precizně vypořádat, je podle mého názoru, vymezení relevantního trhu. V roce 2023 nemůže obstát argument, že technická hra v kasinu a on-line technická hra jsou dva jiné trhy. Podle mého názoru se jedná jednoznačně o jeden trh a potvrzují to i údaje ministerstva financí o chování výběru daně z těchto her,“ upozorňuje na jedno z úskalí David Máša.

Na komplexnost místní regulace hazardu, zejména pak po pandemické zkušenosti, která simulovala absolutní uzavření kamenných kasin, upozorňuje člen Národní ekonomické rady vlády Aleš Rod. „Dlouhodobě upozorňuji na fakt, že opatření regulující hazard musí být postavena na systematickém sběru a analýze dat, na formulaci opatření, která se cíleně zaměřují na hráče v riziku, a hlavně na stanovování měřitelných cílů, které budou pravidelně verifikovány. V České republice obce systematicky nesbírají data o problémových hráčích, nestanovují si cíle pro vlastní prohibitivní politiky a po uvalení zákazů nijak neměří, čeho bylo regulacemi vůbec dosaženo,“ říká ekonom.

Ten také upozorňuje, že právně napadnutelná regulace nejen přináší nebezpečí v podobě nezákonného poškození provozovatelů, ale také prokazatelně selhává v reálném vymítění hrání. „Hazard obce vnímají jen prizmatem „kamenná herna a kasino na našem území“, ale nijak nepracují se spádovou oblastí, která přesahuje intravilán obce – hráči z okolních obcí dojíždí do města, nebo hráči z města jezdí do okolních vesnic,“ upozorňuje na složitost nastavení místní regulace Aleš Rod.

Nastalou situaci bude na svém mimořádném zasedání řešit Výbor pro legislativu, veřejnou správu a transparentnost, jehož někteří členové varují před nečinností, nebo opakováním chyb současné vyhlášky.

Mezi zastupiteli panuje shoda, že hazard je třeba na úrovni města regulovat. Nicméně jak nastavit regulaci, aby ta byla v souladu s platnými zákony i politickými proklamacemi politiků z jednotlivých táborů bude potřebovat asi více času než pražským zastupitelům do konce roku zbývá. Jedno je ale jasné už nyní, to co část pražských politiků ještě před několika měsíci oslavovala jako definitivní vyřešení hazardu v hlavním městě, může přijít Pražany velmi draho.  


Autor: Karel Netolický

Svobodní: Zrušte úřad ministra Dvořáka

8. února 2024 v 17:23

Vyzýváme premiéra České republiky, aby odvolal ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka za jeho urážlivé výroky k českým občanům i české koruně. Považujeme za správné jeho post dále nikým neobsazovat a v rámci úspor se pokusit ušetřit také nějaké peníze na provozu vlády, která má aktuálně...

Dokáže Evropa přestat kouřit? Švédsko je důkazem toho, že to jde

7. února 2024 v 06:41

Evropská unie si vytyčila cíl, že do roku 2040 bude klasické cigarety kouřit méně než 5 % populace. Vzhledem k tomu, že podle dat Eurostatu z roku 2019 bylo toto číslo reálně v celoevropském průměru takřka čtyřnásobné, může se to jevit jako možná až příliš ambiciózní cíl, nicméně Švédsko je...

Povede omezení odpočtu DPH ke zpomalení českého trhu s auty a větší frustraci podnikatelů?

15. ledna 2024 v 10:55

Nový konsolidační balíček zahrnuje od 1. 1. 2024 mimo jiné i omezení odpočtu DPH na osobní automobil na první dva miliony korun z ceny vozu. Statistiky ukazují, že prodej luxusních vozů tvoří pouze zlomek celkového objemu trhu. Schválené opatření může vést ke zpomalení českého trhu s auty a...

Rektoři budou jednat o opatřeních ke zvyšování bezpečnosti na vysokých školách

28. prosince 2023 v 10:00

Předsednictvo České konference rektorů vyjadřuje své hluboké poděkování všem, kdo projevili a stále projevují podporu studentům a zaměstnancům Univerzity Karlovy, zvláště pak Filozofické fakultě.

Česká konference rektorů (ČKR) vydala prohlášení k tragické události

22. prosince 2023 v 09:43

„Česká konference rektorů je silně otřesena strašlivou tragédií, která se ve čtvrtek odehrála na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Tento čin je v naší zemi naprosto bezprecedentní. S hlubokým zármutkem vyjadřujeme upřímnou soustrast a účast rodinám, kamarádům i spolužákům obětí a...

Budoucnost asistentů pedagogů. Skutečně jsou pro výuku postradatelní?

8. listopadu 2023 v 11:48

Je pro naši vládu školství prioritou, nebo není? Nemohu se zbavit dojmu, že vzdělání našich dětí je poslední dobou házeno přes palubu. Jak jinak si vysvětlit návrh ministerstva školství, podle kterého by asistenti pedagogů byli do škol „přidělováni“ na základě několika parametrů, namísto podle...

Valovič: Občané i zaměstnanci Prahy 10 si zaslouží důstojné prostory

1. října 2023 v 19:33

Počátkem posledního říjnového týdne se konal jeden z pomyslných křtů nové radniční budovy ve Vinohradské 3218/169. Vůbec poprvé zde zasedalo zastupitelstvo městské části Praha 10. Jsem rád, že Desítka nově disponuje reprezentativními a moderními prostory i pro tyto...

Vítáme nová pravidla pro sdílené koloběžky, tvrdí Bolt

6. září 2023 ve 22:32

Radnice Prahy 1 se dohodla s provozovateli služeb mikromobility na lepších pravidlech provozu sdílených koloběžek na svém území.

Nemůžeme míchat politiku a technologie, čílí se ministr

30. června 2023 v 07:41

Vyjádření Evropské komise z minulého týdne, ve kterém její představitelé označili čínské technologické firmy Huawei a ZTE za vysoce rizikové dodavatele, stále rezonuje evropským veřejným prostorem. Proti pokusu neformálně členským zemím nakázat, aby při budování 5G sítí přestaly využívat služeb...

Komentář: Nelegální hazard státní ani obecní pokladnu nenaplní

23. června 2023 ve 20:22

Podnikání v herním průmyslu se opět dostalo do zájmu ministerstva financí, které nutně potřebuje zajistit dodatečné příjmy do státního rozpočtu. Stát tak hledá cesty, jak mimo jiné zvýšit výnos daně od provozovatelů hazardních her. Na druhé straně ale část místních politiků a aktivistů usiluje...

Dobeš: Praha 3 nesouhlasí s rušením poboček České pošty

2. dubna 2023 ve 13:30

Rušení pěti ze šesti poboček Česká pošta u nás na Trojce mi v pátek zrušilo celodenní program a z radnice jsem neplánovaně vyrazil rovnou do Sněmovny. Zde k tomu probíhal seminář za účasti ministra vnitra Vít Rakušan i ředitele ČP Miroslava Štěpána.

Názor: Nulová tolerance je hodnotově i ekonomicky špatně, míní Portlík

19. března 2023 ve 14:37

Dlouholetý starosta Prahy 9 a pražský zastupitel Tomáš Portlík (ODS) patří mezi nejhlasitější kritiky myšlenky plošných, absolutních zákazů legálního podnikání, pokud provozovatele dodržují přísné zákonné podmínky.  

SPOLU pro Prahu: Proč jsme vyloučili zastupitelku Kordovou Marvanovou

18. února 2023 v 11:17

Pro zastupitele klubu SPOLU pro Prahu je nadále nepředstavitelné, aby jej zastupitelka Hana Kordová Marvanová reprezentovala v Zastupitelstvu hlavního města Prahy. Důvody, které k tomuto kroku klub vedly, souvisí s jejím jednáním dne 15. prosince 2022 a ve dnech následujících.

Další články
Nahoru