Dnes Pátek - zatazeno 27°C
Zítra Sobota - oblacno 21°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Názor na změnu času: Ranní světlo je pro člověka mnohem důležitější než prodloužený večer
Západ slunce nad Jižním Městem. Foto: Tomáš Bajer

Názor na změnu času: Ranní světlo je pro člověka mnohem důležitější než prodloužený večer

Dvě hodiny po půlnoci se hodiny posunou na 03:00, noc na zítřek tak bude o hodinu kratší. Takzvaný letní čas bude platit následujících sedm měsíců, změní se opět na konci října. Čas se ve státech EU měl letos měnit naposledy, nicméně kvůli covidové pandemii se členské státy nedokázaly shodnout, který čas bude platit nastálo. Řešení se odložilo na neurčito.  

Pokud jste se těšili, že letos už nebudete muset přetáčet hodinky a zvykat si dvakrát ročně na posun času, tak máte smůlu. Koronavirus všechno jednání ohledně zastavení střídání času zastavil a země Evropské unie se tak prozatím neshodly, co dál a věnovaly se z pochopitelných důvodů hlavně řešení pandemie. 

„Momentálně je situace naprosto nejednotná, některé státy se přiklánějí trvale k letnímu času, jiné by pokračovaly v jeho střídání a některé se kloní k přirozenému neboli zimnímu času,“ shrnuje senátor Petr Šilar, který se tématu dlouhodobě věnuje. 

Podle něj je nejjednodušší vrátit se k přírodnímu času, který je symetrický vůči východu a západu slunce a který odpovídá našim fyziologickým potřebám. 

„Bez vzájemné shody tuto situaci nevyřešíme, neumím si vůbec představit, že by na území Evropské unie nepanoval jednotný čas,“ konstatoval Šilar, který si je vědom toho, že se vlivem současné situace řešení ještě protáhne.

Anketa

Měl by podle vás platit nastálo takzvaný zimní, nebo letní čas?

17.2%
(17.2%)
73.4%
(73.4%)
9.4%
(9.4%)
V noci ze soboty 27. na neděli 28. března si ve dvě hodiny v noci posuneme čas na třetí hodinu. Noc tak bude o hodinu kratší a zhruba pětina obyvatel bude mít podle Šilara s posunem problém se zhruba týden až dva srovnat. Bolesti hlavy, nespavost, nervozita nás tedy v důsledku tohoto časového posunu čekají i letos.  

Letní nebo přirozený?

Některé státy preferují takzvaný letní čas po celý rok, lákají je dlouhé letní večery, problém podle Šilara však nastává ve druhé části roku, kdy trvalý letní čas znamená více tmy ráno. 

„Určitě by to nepříjemně poznamenalo začátek školního vyučování, odchody do práce a řadu našich dalších ranních činností. Přitom ranní světlo je pro náš organismus naprosto zásadní. Na tom se shodují fyziologové napříč Evropou i celým světem,“ upozorňuje. 

 „Díky dennímu světlu během vstávání jsme výkonnější, cítíme se odpočatě, jsme čilejší a lépe nám to přemýšlí. Ranní světlo je pro člověka mnohem důležitější než prodloužený večer,“ uzavírá Petr Šilar. 


Autor: Karel Netolický

Lidé s roztroušenou sklerózou se dostanou rychle k nové léčbě

Včera ve 12:42

Tisíce pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) se od jara tohoto roku dostanou rychleji k novým a účinným lékům. Zdravotní pojišťovny začaly hradit některé léčivé přípravky, které mohli neurologové svým pacientům nasazovat až v pozdějších fázích nemoci. Nyní lékaři na nic nečekají a pokud tzv....

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Další články
Nahoru