Dnes Středa - polojasno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 11°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Názor na změnu času: Ranní světlo je pro člověka mnohem důležitější než prodloužený večer
Západ slunce nad Jižním Městem. Foto: Tomáš Bajer

Názor na změnu času: Ranní světlo je pro člověka mnohem důležitější než prodloužený večer

Dvě hodiny po půlnoci se hodiny posunou na 03:00, noc na zítřek tak bude o hodinu kratší. Takzvaný letní čas bude platit následujících sedm měsíců, změní se opět na konci října. Čas se ve státech EU měl letos měnit naposledy, nicméně kvůli covidové pandemii se členské státy nedokázaly shodnout, který čas bude platit nastálo. Řešení se odložilo na neurčito.  

Pokud jste se těšili, že letos už nebudete muset přetáčet hodinky a zvykat si dvakrát ročně na posun času, tak máte smůlu. Koronavirus všechno jednání ohledně zastavení střídání času zastavil a země Evropské unie se tak prozatím neshodly, co dál a věnovaly se z pochopitelných důvodů hlavně řešení pandemie. 

„Momentálně je situace naprosto nejednotná, některé státy se přiklánějí trvale k letnímu času, jiné by pokračovaly v jeho střídání a některé se kloní k přirozenému neboli zimnímu času,“ shrnuje senátor Petr Šilar, který se tématu dlouhodobě věnuje. 

Podle něj je nejjednodušší vrátit se k přírodnímu času, který je symetrický vůči východu a západu slunce a který odpovídá našim fyziologickým potřebám. 

„Bez vzájemné shody tuto situaci nevyřešíme, neumím si vůbec představit, že by na území Evropské unie nepanoval jednotný čas,“ konstatoval Šilar, který si je vědom toho, že se vlivem současné situace řešení ještě protáhne.

Anketa

Měl by podle vás platit nastálo takzvaný zimní, nebo letní čas?

17.2%
(17.2%)
73.4%
(73.4%)
9.4%
(9.4%)
V noci ze soboty 27. na neděli 28. března si ve dvě hodiny v noci posuneme čas na třetí hodinu. Noc tak bude o hodinu kratší a zhruba pětina obyvatel bude mít podle Šilara s posunem problém se zhruba týden až dva srovnat. Bolesti hlavy, nespavost, nervozita nás tedy v důsledku tohoto časového posunu čekají i letos.  

Letní nebo přirozený?

Některé státy preferují takzvaný letní čas po celý rok, lákají je dlouhé letní večery, problém podle Šilara však nastává ve druhé části roku, kdy trvalý letní čas znamená více tmy ráno. 

„Určitě by to nepříjemně poznamenalo začátek školního vyučování, odchody do práce a řadu našich dalších ranních činností. Přitom ranní světlo je pro náš organismus naprosto zásadní. Na tom se shodují fyziologové napříč Evropou i celým světem,“ upozorňuje. 

 „Díky dennímu světlu během vstávání jsme výkonnější, cítíme se odpočatě, jsme čilejší a lépe nám to přemýšlí. Ranní světlo je pro člověka mnohem důležitější než prodloužený večer,“ uzavírá Petr Šilar. 


Autor: Karel Netolický

Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Letňany zvou na preventivní akci Den zdraví

2. října 2022 v 16:36

Ve středu 12. října se v obřadní síni radnice Prahy 18 v Bechyňské ulici 639 uskuteční akce Den zdraví. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou si mohou občané této městské části nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, krevní tlak a puls, množství tuku v těle. Dále zde bude zajištěna...

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru