Dnes Pátek - oblacno -4°C
Zítra Sobota - snih -7°C
Pátek 15. 1. 2021
Svátek má Alice
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Navzdory zákazu sprejeři opět hyzdí slavnou Lennonovu zeď na Kampě
Na zdi se kromě kreseb a nápisů začínají objevovat nasprejované klikyháky. Foto: Petr Našic

Navzdory zákazu sprejeři opět hyzdí slavnou Lennonovu zeď na Kampě

I když je zakázáno na slavné Lennonově zdi na Kampě sprejovat, vandalských pokusů ze strany sprejerů v poslední době začalo přibývat. Připravuje se proto umístění vysvětlujícího textu na zdi s výzvou proti poškozování tohoto místa.

Lennonova zeď na Velkopřevorském náměstí se loni v létě stala terčem vandalů i vycházek turistických agentur, které sem pořádaly takzvané „alkotours“. Několik svědků na místě vidělo průvodce, jak turistům v podnapilém stavu rozdávají spreje. Maltézský řád, který je vlastníkem zdi, kvůli poškozování místa podal trestní oznámení na neznámého pachatele, policie jej však odložila kvůli nedostatku důkazů.

lennonova-zed-listopad-2019a Řád nechal zeď loni v říjnu zrekonstruovat a poskytl prostor umělcům, aby jí dali novou tvář. Od začátku listopadu se plocha proměnila ve venkovní galerii děl více než tří desítek českých i zahraničních umělců.

Charakter zdi pomáhali vtisknout například skláři Vladimír Kopecký a Jakub Berdych, sochař Kurt Gebauer, herečka Jana Plodková, umělkyně Ester a Lela Geislerovi nebo šperkařka ze slavné rodiny Beldů Viktorie.

Zeď zdobí portrét britského muzikanta Johna Lennona a výtvory odkazující ke svobodě a lásce. Umělecký koncept vytvořil výtvarník a designér Pavel Šťastný. Na zdi jsou vyhrazena místa také pro vzkazy veřejnosti, lidé je mohou psát tužkou, fixou nebo křídou. Sprejování je zakázané. Nyní se však začaly množit případy, kdy je tento zákaz porušován.

lennonova-zed-spreje3 „Lennonova zeď je díky intenzivní hlídkové činnosti městských strážníků a zásluhou dalších opatření poměrně dobře chráněná, a tak jsme od listopadu neevidovali větší škody. V poslední době jsme ale bohužel zaznamenali zvýšenou intenzitu sprejerských a dalších vandalských pokusů, a tak ve spolupráci s městskou policií připravujeme opatření zaměřená na sprejery a vandaly,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Zároveň podle něj představitelé první městské části jednají s Maltézským řádem o doplnění stávajícího vysvětlujícího textu umístěného u zdi s výzvou proti poškozování tohoto místa. Zákaz by byl přeložen do několika jazyků. Na zdi je sice už nyní cedule, že se jedná o pamětní místo, ale to evidentně vandaly neodrazuje. „Ještě více se také zaměříme na osvětu mezi turisty a dalšími návštěvníky,“ dodal starosta Prahy 1 Hejma.

lennonova-zed-spreje-5 Na náměstí oproti minulosti chodí častěji hlídky městských strážníků i státní policie. Lokální kamera je napojena na městských kamerový systém. Řád již dříve uvedl, že zeď bude ošetřena antigraffiti nátěrem, a až se zaplní, bude umyta a připravena pro další nápisy a obrázky.

Součástí pravidel, jimiž by se měli návštěvníci místa řídit, je mimo jiné zákaz uměleckých produkcí za peníze nebo prosba, aby respektováni sousedé, kteří žijí v okolních domech.

Lennonova zeď patří k Maltézské zahradě. Nápisy a básně se na ní začaly objevovat v 70. letech minulého století. Po smrti britského hudebníka Johna Lennona, člena kapely The Beatles, se tu konaly pietní akce na jeho počest, lidé na zeď psali úryvky Lennonových textů. Komunisté nechali zeď několikrát přemalovat, následně z ní vytvořili plakátovací plochu. Po Listopadu 89 byla zeď i přilehlý areál vrácen Maltézskému řádu.


Praha 4 varuje před podvodníky

13. ledna 2021 v 18:02

Radnice čtvrté městské části upozorňuje obyvatele na nárůst nabídek podomního prodeje v Praze, především na sídlištích. Tento prodej se většinou maskuje jako nejrůznější ankety či nabídky servisu oken a jiných služeb.

Další články
Nahoru