dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Navštivte pražský archiv, kde se uchovává fascinující paměť metropole. Co uvidíte?
Archiv je možné navštívit už tuto neděli.

Navštivte pražský archiv, kde se uchovává fascinující paměť metropole. Co uvidíte?

U příležitosti Mezinárodního dne archivů, který připadá na tuto neděli, se v městském archivu na pražském Chodovci uskuteční „den otevřených dveří“. Návštěvníci dostanou možnost poznat, jak funguje největší městský archiv v České republice.

Archiv hl. m. Prahy

Archivní 6, Praha – Chodovec

9. červen, 10 –19 hodin

Doprava: z centra autobusy č. 125 (ze zastávky Smíchovské nádraží) a 135 (Florenc, náměstí Míru). Zastávky Městský archiv, Chodovec nebo Benkova

Do archivu je možné přijít v neděli od 10 do 19 hodin. Bude zpřístupněna neveřejná část archivu – depozitář s archiváliemi, kde se zaznamenávají důležité okamžiky z minulosti města a jeho obyvatel.

„Nad zajímavými ukázkami se dozvíte něco bližšího o tom, jaké historické dokumenty se archivují a které se do současnosti dochovaly. V neposlední řadě uvidíte a uslyšíte, jakým způsobem se archiválie ukládají, restaurují a jak je lze studovat,“ zvou pořadatelé akce.

Prohlídky archivu budou doplněny ukázkami písemností, které zachycují životní příběhy slavných osobností z řad herců, spisovatelů, umělců a vědců, jež se odvíjely v pražském prostředí.

V průběhu dne bude možné prostudovat digitální reprodukce archiválií, listovat v kopii nejstarší městské knihy ze 14. století nebo se přihlásit na červnové semináře, které se budou věnovat konzervaci a restaurování archiválií či prvním krokům při hledáním svých předků.

Vyhlídka na Prahu

Mimořádně přístupné bude v tento den venkovní schodiště archivní budovy. Kdo dokáže zdolat více než dvě stovky schodů, bude po zásluze odměněn ojedinělým pohledem na město.

Zkrátka nepřijdou ani děti, které se mohou zabavit několika hrami s historickou nebo archivní tematikou. Čekat na ně budou omalovánky historických městských znaků nebo romantických pohledů na Prahu, s pomocí si mohou zkusit přečíst starodávné dokumenty psané historickým písmem nebo si složit staré fotografie rozbité na mnoho kousků.

Dále se naučí skládat archivní krabice, do nichž se dokumenty v archivu ukládají, či si v dobové kanceláři vytvoří historický úřední dopis opatřený všemi náležitostmi.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru