Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Navštívit přes svátky hospitalizované v nemocnicích bude možné jen výjimečně
Foto: Jan Puci

Navštívit přes svátky hospitalizované v nemocnicích bude možné jen výjimečně

Nemocnice Na Františku v Praze na vánoční svátky povolí návštěvy u pacientů, kteří jsou dlouhodobě hospitalizovaní na tamním Oddělení dlouhodobě nemocných. Podmínkou je mimo jiné negativní výsledek PCR testu. Individuální návštěvy jsou možné po dohodě s lékařem na odděleních Fakultní Thomayerovy nemocnice. Rozvolnění zákazu návštěv na Vánoce naopak nechystá Fakultní nemocnice Bulovka. Vyplývá to z informací na webech nemocnic a z informací, které ČTK poskytli mluvčí nemocnic. Zákaz návštěv vyhlásily nemocnice v Praze na konci října či v listopadu. Důvodem byla zhoršující se epidemiologická situace.

Na oddělení dlouhodobě nemocných v Nemocnici Na Františku mohou pacienty navštívit jejich blízcí na Štědrý den, na první svátek vánoční i na Štěpána, uvedla mluvčí nemocnice Lucie Krausová.

„Blízké osoby, které jsou u nás dlouhodobě, jsme obvolali. Kdo má zájem přijít svého příbuzného navštívit a splní stanovené podmínky, tak má o svátcích možnost," řekla mluvčí.

Podmínkou pro návštěvu je negativní výsledek PCR testu, který nesmí být starší než zhruba 24 hodin od odběru vzorku. Lidé, kteří chtějí za svými blízkými do nemocnice přijít, proto musí podstoupit test s expresním termínem vyhodnocení v laboratoři.

Nemocnice podle Krausové podmínku stanovila proto, aby zajistila bezpečnost pacientů, kteří jsou obvykle kvůli vyššímu věku ohroženou skupinou, co se nákazy covidem-19 týče. Dále platí, že u hospitalizovaného pacienta mohou v jednu chvíli být nejvýše dvě osoby, dodala Krausová.

Nemocnice, kterou zřizuje městská část Praha 1, vyhlásila zákaz návštěv na svých odděleních v polovině listopadu. Výjimka dosud platila pouze pro návštěvy osob ve vážném stavu nebo v terminálním stadiu nemoci.

Na Bulovce omezení návštěv uvolňovat přes svátky nebudou, sdělila mluvčí nemocnice Eva Libigerová. Zákaz návštěv v nemocnici v Praze 8 platí od 22. listopadu. Návštěvy jsou od té doby povolené u nezletilých pacientů, u pacientů s omezenou svéprávností a u osob, které jsou v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění.

Od druhé poloviny listopadu platí omezení návštěv i ve Fakultní nemocnici Motol. Návštěvy jsou povoleny pouze na standardních lůžkových odděleních největší české nemocnice v případě, že jsou splněna hygienicko-epidemická opatření.

Návštěva tak musí mimo jiné být bez příznaků respiračních onemocnění a covidu-19 a musí předložit doklad buď o podstoupeném očkování proti koronaviru nebo o negativním výsledku testu na nákazu covidem-19.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici podle Martiny Voráčkové z oddělení PR a marketingu nemocnice platí zákaz návštěv jen na některých klinikách. Patří mezi ně například Onkologická klinika a Geriatrická klinika, kde je klientům seniorního věku poskytovaná akutní péče.

Ve středu přibylo v Česku podle ministerstva zdravotnictví nejméně případů covidu ve všední den od 1. listopadu. Testy odhalily 7682 nakažených, skoro o čtyři tisíce méně než před týdnem. Dál zvolna ubývá lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích. Podle mluvčích pražských nemocnic to platí i v metropoli.

Potvrdila to mimo jiné mluvčí Krausová za Nemocnici Na Františku. Klesající trend hospitalizovaných s covidem je patrný podle údajů na twitteru i na Bulovce nebo v Motole. Tam bylo 22. prosince hospitalizováno 67 pacientů s covidem-19, tedy o 15 méně než před týdnem.

Obavu vzbuzuje nakažlivější koronavirová varianta omikron. V Praze laboratoře ve středu večer potvrdily dva případy varianty koronaviru omikron. Celkem byly v hlavním městě laboratorně ověřeny tři případy. U obou nových jde o přenos ze zahraničí, a to z Velké Británie a Senegalu.


Autor: ČTK

Pavilon goril prodlužuje návštěvní hodiny

Dnes v 07:29

O nový pavilon goril – Rezervaci Dja – je mimořádný zájem. Na základě četných dotazů návštěvníků prodlužuje Zoo Praha otevírací dobu pavilonu o dvě hodiny. Od 7. října, tak mohou lidé probádat kamerunský prales a pozorovat gorily i po uzavření areálu zoo až do 20 hodin. Rozšířené návštěvní hodiny...

Hřiště na chodníku, obrázky v mapách i úklid. V Praze 13 se konal Ideathon

Včera v 10:41

V polovině září se uskutečnil v Praze 13 již šestý Ideathon. Osm tříčlenných týmů pracovalo na výzvách z oblasti školství, bezpečnosti, volnočasových aktivit a životního prostředí.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 41. týden

Včera v 09:35

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

5. října 2022 ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

5. října 2022 v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

5. října 2022 v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

5. října 2022 v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

4. října 2022 v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

4. října 2022 v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

4. října 2022 v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Další články
Nahoru