Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - oblacno 4°C
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Navštívit přes svátky hospitalizované v nemocnicích bude možné jen výjimečně
Foto: Jan Puci

Navštívit přes svátky hospitalizované v nemocnicích bude možné jen výjimečně

Nemocnice Na Františku v Praze na vánoční svátky povolí návštěvy u pacientů, kteří jsou dlouhodobě hospitalizovaní na tamním Oddělení dlouhodobě nemocných. Podmínkou je mimo jiné negativní výsledek PCR testu. Individuální návštěvy jsou možné po dohodě s lékařem na odděleních Fakultní Thomayerovy nemocnice. Rozvolnění zákazu návštěv na Vánoce naopak nechystá Fakultní nemocnice Bulovka. Vyplývá to z informací na webech nemocnic a z informací, které ČTK poskytli mluvčí nemocnic. Zákaz návštěv vyhlásily nemocnice v Praze na konci října či v listopadu. Důvodem byla zhoršující se epidemiologická situace.

Na oddělení dlouhodobě nemocných v Nemocnici Na Františku mohou pacienty navštívit jejich blízcí na Štědrý den, na první svátek vánoční i na Štěpána, uvedla mluvčí nemocnice Lucie Krausová.

„Blízké osoby, které jsou u nás dlouhodobě, jsme obvolali. Kdo má zájem přijít svého příbuzného navštívit a splní stanovené podmínky, tak má o svátcích možnost," řekla mluvčí.

Podmínkou pro návštěvu je negativní výsledek PCR testu, který nesmí být starší než zhruba 24 hodin od odběru vzorku. Lidé, kteří chtějí za svými blízkými do nemocnice přijít, proto musí podstoupit test s expresním termínem vyhodnocení v laboratoři.

Nemocnice podle Krausové podmínku stanovila proto, aby zajistila bezpečnost pacientů, kteří jsou obvykle kvůli vyššímu věku ohroženou skupinou, co se nákazy covidem-19 týče. Dále platí, že u hospitalizovaného pacienta mohou v jednu chvíli být nejvýše dvě osoby, dodala Krausová.

Nemocnice, kterou zřizuje městská část Praha 1, vyhlásila zákaz návštěv na svých odděleních v polovině listopadu. Výjimka dosud platila pouze pro návštěvy osob ve vážném stavu nebo v terminálním stadiu nemoci.

Na Bulovce omezení návštěv uvolňovat přes svátky nebudou, sdělila mluvčí nemocnice Eva Libigerová. Zákaz návštěv v nemocnici v Praze 8 platí od 22. listopadu. Návštěvy jsou od té doby povolené u nezletilých pacientů, u pacientů s omezenou svéprávností a u osob, které jsou v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění.

Od druhé poloviny listopadu platí omezení návštěv i ve Fakultní nemocnici Motol. Návštěvy jsou povoleny pouze na standardních lůžkových odděleních největší české nemocnice v případě, že jsou splněna hygienicko-epidemická opatření.

Návštěva tak musí mimo jiné být bez příznaků respiračních onemocnění a covidu-19 a musí předložit doklad buď o podstoupeném očkování proti koronaviru nebo o negativním výsledku testu na nákazu covidem-19.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici podle Martiny Voráčkové z oddělení PR a marketingu nemocnice platí zákaz návštěv jen na některých klinikách. Patří mezi ně například Onkologická klinika a Geriatrická klinika, kde je klientům seniorního věku poskytovaná akutní péče.

Ve středu přibylo v Česku podle ministerstva zdravotnictví nejméně případů covidu ve všední den od 1. listopadu. Testy odhalily 7682 nakažených, skoro o čtyři tisíce méně než před týdnem. Dál zvolna ubývá lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích. Podle mluvčích pražských nemocnic to platí i v metropoli.

Potvrdila to mimo jiné mluvčí Krausová za Nemocnici Na Františku. Klesající trend hospitalizovaných s covidem je patrný podle údajů na twitteru i na Bulovce nebo v Motole. Tam bylo 22. prosince hospitalizováno 67 pacientů s covidem-19, tedy o 15 méně než před týdnem.

Obavu vzbuzuje nakažlivější koronavirová varianta omikron. V Praze laboratoře ve středu večer potvrdily dva případy varianty koronaviru omikron. Celkem byly v hlavním městě laboratorně ověřeny tři případy. U obou nových jde o přenos ze zahraničí, a to z Velké Británie a Senegalu.


Autor: ČTK

V sadech Svatopluka Čecha budou vodotrysky, mlžítka a brouzdaliště

Dnes v 10:13

Praha 2 zahájila minulý týden stavební práce v sadech Svatopluka Čecha. Výsledkem bude nový vodní prvek v centrální části parku. Vodotrysky a brouzdaliště osvěží návštěvníky už letos, zahájení zkušebního provozu je plánováno během letních prázdnin. V ploše mezi tryskami bude viditelný úryvek...

Středisko volného času Jednička pozve na Island

Včera v 08:15

První cestovatelský večer, v rámci kterého se pokocháte dechberoucími fotografiemi ze země ohně a ledu doprovázenými povídáním o historii a legendách se koná v SVČ Jednička v pondělí 24. ledna od 19 hodin.

Praha 11: U retenční nádrže Hájecká se budou kácet topoly

21. ledna 2022 ve 14:28

Ve dnech 24. ledna až 28. ledna budou Lesy hl. m. Prahy v lokalitě ulice U Přehrady provádět práce spojené s kácením devíti vzrostlých topolů, které rostou na hrázi retenční nádrže R1 Hájecká a svým kořenovým systémem tuto hráz narušují.

Dobrý nápad pro Dvojku. Hlasovat můžete do 6. února

21. ledna 2022 v 10:21

Prvního srpna odstartoval pilotní projekt participativního rozpočtu Prahy 2. Během dvou měsíců občané podali celkem třináct návrhů, do další fáze postoupily celkem čtyři návrhy.

Chci se v klidu vyspat. Sousedská poradna Prahy 1

21. ledna 2022 v 07:58

Jak se bránit nepřizpůsobivým krátkodobým nájemníkům? Jak se bránit, když je porušován domovní řád? Můžete mít ve výtahu kameru?

Další články
Nahoru