Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Navštívit přes svátky hospitalizované v nemocnicích bude možné jen výjimečně
Foto: Jan Puci

Navštívit přes svátky hospitalizované v nemocnicích bude možné jen výjimečně

Nemocnice Na Františku v Praze na vánoční svátky povolí návštěvy u pacientů, kteří jsou dlouhodobě hospitalizovaní na tamním Oddělení dlouhodobě nemocných. Podmínkou je mimo jiné negativní výsledek PCR testu. Individuální návštěvy jsou možné po dohodě s lékařem na odděleních Fakultní Thomayerovy nemocnice. Rozvolnění zákazu návštěv na Vánoce naopak nechystá Fakultní nemocnice Bulovka. Vyplývá to z informací na webech nemocnic a z informací, které ČTK poskytli mluvčí nemocnic. Zákaz návštěv vyhlásily nemocnice v Praze na konci října či v listopadu. Důvodem byla zhoršující se epidemiologická situace.

Na oddělení dlouhodobě nemocných v Nemocnici Na Františku mohou pacienty navštívit jejich blízcí na Štědrý den, na první svátek vánoční i na Štěpána, uvedla mluvčí nemocnice Lucie Krausová.

„Blízké osoby, které jsou u nás dlouhodobě, jsme obvolali. Kdo má zájem přijít svého příbuzného navštívit a splní stanovené podmínky, tak má o svátcích možnost," řekla mluvčí.

Podmínkou pro návštěvu je negativní výsledek PCR testu, který nesmí být starší než zhruba 24 hodin od odběru vzorku. Lidé, kteří chtějí za svými blízkými do nemocnice přijít, proto musí podstoupit test s expresním termínem vyhodnocení v laboratoři.

Nemocnice podle Krausové podmínku stanovila proto, aby zajistila bezpečnost pacientů, kteří jsou obvykle kvůli vyššímu věku ohroženou skupinou, co se nákazy covidem-19 týče. Dále platí, že u hospitalizovaného pacienta mohou v jednu chvíli být nejvýše dvě osoby, dodala Krausová.

Nemocnice, kterou zřizuje městská část Praha 1, vyhlásila zákaz návštěv na svých odděleních v polovině listopadu. Výjimka dosud platila pouze pro návštěvy osob ve vážném stavu nebo v terminálním stadiu nemoci.

Na Bulovce omezení návštěv uvolňovat přes svátky nebudou, sdělila mluvčí nemocnice Eva Libigerová. Zákaz návštěv v nemocnici v Praze 8 platí od 22. listopadu. Návštěvy jsou od té doby povolené u nezletilých pacientů, u pacientů s omezenou svéprávností a u osob, které jsou v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění.

Od druhé poloviny listopadu platí omezení návštěv i ve Fakultní nemocnici Motol. Návštěvy jsou povoleny pouze na standardních lůžkových odděleních největší české nemocnice v případě, že jsou splněna hygienicko-epidemická opatření.

Návštěva tak musí mimo jiné být bez příznaků respiračních onemocnění a covidu-19 a musí předložit doklad buď o podstoupeném očkování proti koronaviru nebo o negativním výsledku testu na nákazu covidem-19.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici podle Martiny Voráčkové z oddělení PR a marketingu nemocnice platí zákaz návštěv jen na některých klinikách. Patří mezi ně například Onkologická klinika a Geriatrická klinika, kde je klientům seniorního věku poskytovaná akutní péče.

Ve středu přibylo v Česku podle ministerstva zdravotnictví nejméně případů covidu ve všední den od 1. listopadu. Testy odhalily 7682 nakažených, skoro o čtyři tisíce méně než před týdnem. Dál zvolna ubývá lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích. Podle mluvčích pražských nemocnic to platí i v metropoli.

Potvrdila to mimo jiné mluvčí Krausová za Nemocnici Na Františku. Klesající trend hospitalizovaných s covidem je patrný podle údajů na twitteru i na Bulovce nebo v Motole. Tam bylo 22. prosince hospitalizováno 67 pacientů s covidem-19, tedy o 15 méně než před týdnem.

Obavu vzbuzuje nakažlivější koronavirová varianta omikron. V Praze laboratoře ve středu večer potvrdily dva případy varianty koronaviru omikron. Celkem byly v hlavním městě laboratorně ověřeny tři případy. U obou nových jde o přenos ze zahraničí, a to z Velké Británie a Senegalu.


Autor: ČTK

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

Dnes v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

Dnes v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Praha 11 zaštítí výstavu koček, rozhodli radní

Včera v 18:18

Praha 11 opět zaštítí edukativní výstavu Kočky Praha 2023. Ta proběhne první dubnový víkend v TOP Hotelu Praha. O rozhodnutí radních informovala místostarostka pro životní prostředí Ivana Hovorková (HPP11).

Radotínská radnice prodává pozemek v elektronické aukci

Včera ve 14:18

Elektronická aukce parcely v Radotíně o výměře 1101 metrů čtverečních se bude konat 18. dubna od 11:00. Minimální nabízená cena určená znaleckým posudkem je 10 460 000 korun včetně DPH. Vítězem aukce bude účastník, který učiní nejvyšší podání. Informovala o tom mluvčí Prahy 16 Jana...

Comic-Con Prague 2023: Přijede MacGyver i další ikony z Hvězdné brány či zástupci DC

Včera v 07:32

V pořadí čtvrtý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky ikonické Hvězdné brány nebo světa DC. V polovině dubna budou moct v pražském Universu potkat například Richarda Dean Andersona, Corina Nemce, Matta Ryana, ale i hvězdu Fantastických zvířat Dana...

Farmářské trhy v Praze 11

18. března 2023 v 10:14

Praha 11 zve na farmářské trhy, které začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy až do středy 29. listopadu.

V Galerii Harfa se představí studentské firmy

17. března 2023 v 10:52

Celkem 48 nových prodejních stánků vyroste ve čtvrtek 30. března v prostorách Galerie Harfa. Své byznys nápady v nich představí studenti středních škol, kteří od září podnikají ve vzdělávacím programu JA Studentská firma. 

PVK: Přehled plánovaných výluk na 12. týden

17. března 2023 v 08:33

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

MINT Market se představí na náplavce

17. března 2023 v 06:53

Moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům, tvůrcům a všem nadšencům – to je MINT Market.

Jožka Černý oslaví 81. narozeniny v Betlémské kapli

17. března 2023 v 06:31

Jožka Černý je zpěvákem, který zpívá melodie předávané z generace na generaci. Prodal přes milion hudebních nosičů. Některé písně se v jeho podání staly legendou – Za tú horú, za vysokú, Když sem šel z Hradišťa …. Kromě toho, že s cimbálovou muzikou nazpíval stovky písní, má v repertoáru...

Emilova jízda začne na Slunečním náměstí

16. března 2023 v 18:25

Emilova jízda, akce pořádaná Praga klubem na počest znalce a nejvýznačnějšího sběratele vozů značky Praga pana Emila Příhody v sobotu 15. dubna. Uvidíte pestrou skladbu veteránů, start a cíl je na Slunečním náměstí v Praze 13.

Praha 1: Vynášení Morany na Malé Straně

16. března 2023 v 11:51

Vynášení Morany se v Praze 1 koná v úterý 4. dubna od 9 hodin. Setkání bude u sídla Spolku občanů a přátel Malé Strany a Hradčan na Malostranském náměstí.

Vycházka Prahy 9 do Klíčovských sadů

15. března 2023 ve 21:25

Praha 9 zve na přírodovědně urbanistickou vycházku za faunou sadů se spolkem Darwin v sobotu 18. března v 9 hodin.

Další články
Nahoru