Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Navštívit přes svátky hospitalizované v nemocnicích bude možné jen výjimečně
Foto: Jan Puci

Navštívit přes svátky hospitalizované v nemocnicích bude možné jen výjimečně

Nemocnice Na Františku v Praze na vánoční svátky povolí návštěvy u pacientů, kteří jsou dlouhodobě hospitalizovaní na tamním Oddělení dlouhodobě nemocných. Podmínkou je mimo jiné negativní výsledek PCR testu. Individuální návštěvy jsou možné po dohodě s lékařem na odděleních Fakultní Thomayerovy nemocnice. Rozvolnění zákazu návštěv na Vánoce naopak nechystá Fakultní nemocnice Bulovka. Vyplývá to z informací na webech nemocnic a z informací, které ČTK poskytli mluvčí nemocnic. Zákaz návštěv vyhlásily nemocnice v Praze na konci října či v listopadu. Důvodem byla zhoršující se epidemiologická situace.

Na oddělení dlouhodobě nemocných v Nemocnici Na Františku mohou pacienty navštívit jejich blízcí na Štědrý den, na první svátek vánoční i na Štěpána, uvedla mluvčí nemocnice Lucie Krausová.

„Blízké osoby, které jsou u nás dlouhodobě, jsme obvolali. Kdo má zájem přijít svého příbuzného navštívit a splní stanovené podmínky, tak má o svátcích možnost," řekla mluvčí.

Podmínkou pro návštěvu je negativní výsledek PCR testu, který nesmí být starší než zhruba 24 hodin od odběru vzorku. Lidé, kteří chtějí za svými blízkými do nemocnice přijít, proto musí podstoupit test s expresním termínem vyhodnocení v laboratoři.

Nemocnice podle Krausové podmínku stanovila proto, aby zajistila bezpečnost pacientů, kteří jsou obvykle kvůli vyššímu věku ohroženou skupinou, co se nákazy covidem-19 týče. Dále platí, že u hospitalizovaného pacienta mohou v jednu chvíli být nejvýše dvě osoby, dodala Krausová.

Nemocnice, kterou zřizuje městská část Praha 1, vyhlásila zákaz návštěv na svých odděleních v polovině listopadu. Výjimka dosud platila pouze pro návštěvy osob ve vážném stavu nebo v terminálním stadiu nemoci.

Na Bulovce omezení návštěv uvolňovat přes svátky nebudou, sdělila mluvčí nemocnice Eva Libigerová. Zákaz návštěv v nemocnici v Praze 8 platí od 22. listopadu. Návštěvy jsou od té doby povolené u nezletilých pacientů, u pacientů s omezenou svéprávností a u osob, které jsou v terminálním stadiu nevyléčitelného onemocnění.

Od druhé poloviny listopadu platí omezení návštěv i ve Fakultní nemocnici Motol. Návštěvy jsou povoleny pouze na standardních lůžkových odděleních největší české nemocnice v případě, že jsou splněna hygienicko-epidemická opatření.

Návštěva tak musí mimo jiné být bez příznaků respiračních onemocnění a covidu-19 a musí předložit doklad buď o podstoupeném očkování proti koronaviru nebo o negativním výsledku testu na nákazu covidem-19.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici podle Martiny Voráčkové z oddělení PR a marketingu nemocnice platí zákaz návštěv jen na některých klinikách. Patří mezi ně například Onkologická klinika a Geriatrická klinika, kde je klientům seniorního věku poskytovaná akutní péče.

Ve středu přibylo v Česku podle ministerstva zdravotnictví nejméně případů covidu ve všední den od 1. listopadu. Testy odhalily 7682 nakažených, skoro o čtyři tisíce méně než před týdnem. Dál zvolna ubývá lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích. Podle mluvčích pražských nemocnic to platí i v metropoli.

Potvrdila to mimo jiné mluvčí Krausová za Nemocnici Na Františku. Klesající trend hospitalizovaných s covidem je patrný podle údajů na twitteru i na Bulovce nebo v Motole. Tam bylo 22. prosince hospitalizováno 67 pacientů s covidem-19, tedy o 15 méně než před týdnem.

Obavu vzbuzuje nakažlivější koronavirová varianta omikron. V Praze laboratoře ve středu večer potvrdily dva případy varianty koronaviru omikron. Celkem byly v hlavním městě laboratorně ověřeny tři případy. U obou nových jde o přenos ze zahraničí, a to z Velké Británie a Senegalu.


Autor: ČTK

Výstava: Josef Sudek a Fotoklub Praha

Dnes v 15:05

Po 1. světové válce patřil k významným hybatelům fotografického dění vedle profesionálů pražský Český klub fotografů amatérů. Řada nových členů ale přicházela s podstatně jinou životní zkušeností i názory na tvorbu. V reakci na názorový nesoulad založilo několik mladých 3. června 1922 vlastní...

Tři kameny zmizelých jsou nově v Praze 7

Dnes v 08:46

Chodníky před domy v ulicích U Sparty 14 a U Průhonu 30 od 19. června připomínají tři oběti nacistického režimu: JUDr. Evžena Šterna, Karla Seinera a Jindřicha Seinera.

Hudba v Heroldových sadech

Včera ve 20:26

Praha 10 zve na koncert do Heroldových sadech. Začíná se v 19:30 hodin.

Výstava vítězů soutěže dětí z MŠ a ZŠ

Včera v 11:56

Ve středu 19. června proběhla za účasti radního pro kulturu, sport a školství Prahy 1 Davida Bodečka a zastupitelky Evy Špačkové vernisáž výstavy vítězných výtvorů soutěže určené pro dětí z mateřských a základních škol v Praze 1.

Osudy zajímavých osobností očima žáků z Prahy 2

Včera v 11:24

Disidentka a dcera Kamily Moučkové, dcera statkáře živořícího v 50. letech v cihelně, válečný utečenec nebo divadelní a filmový herec, jehož dětství zasáhl proces s Miladou Horákovou. Tyto a mnoho dalších fascinujících příběhů přinášejí žáci z Prahy 2, kteří se zapojili do dokumentaristického...

V The Loop Jazz clubu vystoupí Skety

Včera v 10:03

Blíží se další akce v hostivařském The Loop Jazz clubu. V rámci festivalu Prague Proms se ve čtvrtek 29. června představí vokální soubor SKETY a předvede průřez svým repertoárem.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 26. týden

Včera v 07:43

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Nadace Kooperativy se stala partnerem Kampaně na podporu asistence

23. června 2024 v 11:56

Cílem kampaně je dostat k veřejnosti zprávu, že lidé s postižením potřebují pomoc a asistenci druhých, aby mohli žít normální, svobodný život. Zájemci o asistenci se často nemusí učit nic nového a mohou tak snadno najít práci, která dává smysl.

Loni provedla THMP 920 tisíc kontrol lamp, lidé mohou závady hlásit

23. června 2024 v 10:10

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) loni provedla 920 000 pravidelných servisních, nočních i revizních kontrol lamp. Informovala o tom na sociálních sítích. Vyřešila také 20 000 poruch. „Nefunkční lampy nebo jiné závady na veřejném osvětlení nám můžete jednoduše hlásit...

Další články
Nahoru