dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Návštěvnost Muzea pražského vodárenství předčila očekávání
Muzeum nabízí skutečné skvosty. Foto: PVK

Návštěvnost Muzea pražského vodárenství předčila očekávání

Návštěvnost Muzea pražského vodárenství, které bylo o uplynulém víkendu otevřeno zdarma pro veřejnost v rámci oslav Světového dne vody, lámala rekordy. Za dva dny si muzeum prohlédlo téměř šest tisíc lidí.

„Zájem nás příjemně překvapil. Podle zápisů v návštěvní knize dorazili nejen milovníci vodárenství z Prahy, ale i z celých Čech,“ řekl Tomáš Mrázek, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací.

vodarna-podoli-2-nahled Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do areálu vodárny v Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m2, s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.

Muzeum nabízí skutečné skvosty – vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka. Zároveň myslí i na současnost, například pro děti jsou připraveny interaktivní hry na moderních dotykových vodarna-muzeum-nahled obrazovkách. Letos expozici rozšířily dvě čerpadla, která doplnila ukázky čerpací techniky o stroje používané v nedávné minulosti. Exponáty jsou z roku 1955 a 1978. Novinkou je také „schodolez“ pro vozíčkáře, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.

Muzeum v loňském roce navštívilo přes jedenáct tisíc návštěvníků z České republiky i ze zahraničí, mimo jiné z Francie, Německa, Velké Británie nebo USA. Běžně je přístupné v rámci Zážitkové turistiky, a to každý čtvrtek a druhou sobotu v měsíci.


Další články
Nahoru