dnes
Pátek - zatazeno
6°C
zítra
Sobota - polojasno
8°C
pozítří
Neděle - skorojasno
10°C
Návštěvníkům pražských lesů je nově k dispozici 29 bodů záchrany
Tabulka bodu záchrany. Foto: MHMP

Návštěvníkům pražských lesů je nově k dispozici 29 bodů záchrany

V pražských lesích a lesoparcích jsou nově tabule s kódy, které při tísňovém volání usnadňují záchranářům lokalizaci krizové situace. Na místa v lesích a lesoparcích, jež vytipovali hasiči, nechal magistrát umístit 29 tabulek, které tyto body záchrany spojují s konkrétními GPS souřadnicemi. Nápisy se nacházejí v místech, která jsou vzdálena od běžných komunikací a přitom jsou dostupná pro zásahovou techniku.

Jsou umístěny především na turisticky frekventovaných místech, jako jsou dětská hřiště, pikniková místa či naučné stezky.

Jedná se o přesně identifikované body, které jsou označeny jedinečným kódem s kombinací dvou písmen a třech číslic. Pod takto složeným kódem je bod zařazen do jednotné databáze všech složek záchranného systému.

Uvedení kódu při telefonátu na tísňovou linku umožní policii, hasičům či zdravotnické záchranné službě rychlejší zásah a poskytnutí pomoci. Tím je výrazně usnadněna lokalizace volajícího v situacích, které ohrožují život, zdraví, majetek či životní prostředí a vyžadují rychlý zásah.

„Operátoři tísňových linek téměř každý den narážejí na to, že volající o pomoc nedokáží popsat, kde se nacházejí. Důvodem bývá stres a neznalost prostředí. Operační středisko pražských hasičů má ve svých mapových podkladech řadu vrstev s informacemi a jednou z nich jsou i body záchrany. Po přečtení kódu na cedulce jste okamžitě a přesně lokalizováni,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Roman Hlinovský.

 Instalaci bodů záchrany zajistila příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy (LHMP), která zároveň zajistí i jejich stabilní přístupnost pro záchranáře.

„Prvních 29 bodů, které tady jsou dneska už instalovány, tak to může být jen začátek a budeme rádi, když třeba veřejnost navrhne další body. Hasičský záchranný sbor je pak prověří, jestli jsou dostupné a můžou se tyto body tímto způsobem rozšiřovat," řekl ředitel LHMP Vladimír Krchov. Tabule už jsou například v Divoké Šárce, Klánovicích či Modřanech. S jejich umísťováním se nepočítá v blízkosti zástavby, kde se lidé snadněji orientují.

Kódy ulehčující záchranářům orientaci jsou v Praze umístěny na sloupech veřejného osvětlení. O tématu jsme psali zde: Štítky na lampách pomáhají zachránit život i dopadnout pachatele. Matěj by mohl vyprávět Dále se s nimi lidé mohou setkat například na železničních přejezdech.

Umístění bodů záchrany v Praze

Sever:

body-zachrany-sever-nahled

Jih:

body-zachrany-jih-nahled

Východ:

body-zachrany-vychod-nahled

Západ:

body-zachrany-zapad-nahled


Praha vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury

Včera v 11:53

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury města. Náklady budou maximálně 171,82 milionu korun. Záměr dnes schválili pražští zastupitelé.

Mezinárodní konference zaměřená na pomoc dětem ve složitých životních situacích

21. března 2018 v 16:28

Přes sto účastníků z šesti evropských zemí se dnes sešlo v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy na mezinárodní konferenci s názvem „Zipyho a Jablíkovi kamarádi – duševní zdraví v inkluzivní škole,“ kterou pořádala v rámci evropského projektu Centrum sociálních služeb...

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

21. března 2018 v 10:14

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a...

Likvidace hlodavců, deratizace na území Prahy 3

21. března 2018 v 09:20

Odbor ochrany životního prostředí MČ Praha 3 připravuje v dubnu provedení preventivních deratizačních prací na pozemcích svěřených do péče městské části, na kterých byla deratizace provedena v roce 2017.

Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

20. března 2018 ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Rada schválila poskytnutí dalších Kotlíkových dotací

20. března 2018 v 15:15

Hlavní město i v letošním roce pokračuje v přidělování dotací pro náhradu kotlů na pevná paliva v rodinných domech ekologičtějšími způsoby vytápění. Podle dnešního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy obdrží v rámci dotačního programu „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze – pořízení ekologického...

Československo – země neznámá? Soutěž Prahy 9

20. března 2018 ve 12:49

Vědomostní soutěž ke 100. výročí vzniku Československé republiky s názvem Československo – země neznámá? vyhlašuje Tělocvičná jednota Sokol Prosek za podpory městské části Praha 9. Zúčastnit se jí mohou všechny generace – od dětí v základních školách po pamětníky a měli by v ní prokázat vědomosti...

Praha společně s VZP řeší problémy s dodržováním ordinační doby lékařů

20. března 2018 v 09:08

Na území hlavního města se stále častěji vyskytují problémy s dodržováním ordinační doby lékařů v ambulantní sféře. Proto bylo dohodnuto, že v období kolem svátků udělá Všeobecná zdravotní pojišťovna vše pro zajištění maximalizace dostupnosti ambulantních služeb ve svých smluvních...

Další články
Nahoru