dnes
Středa - obcasny-dest
13°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
15°C
pozítří
Pátek - zatazeno
14°C
Návštěvníkům pražských lesů je nově k dispozici 29 bodů záchrany
Tabulka bodu záchrany. Foto: MHMP

Návštěvníkům pražských lesů je nově k dispozici 29 bodů záchrany

V pražských lesích a lesoparcích jsou nově tabule s kódy, které při tísňovém volání usnadňují záchranářům lokalizaci krizové situace. Na místa v lesích a lesoparcích, jež vytipovali hasiči, nechal magistrát umístit 29 tabulek, které tyto body záchrany spojují s konkrétními GPS souřadnicemi. Nápisy se nacházejí v místech, která jsou vzdálena od běžných komunikací a přitom jsou dostupná pro zásahovou techniku.

Jsou umístěny především na turisticky frekventovaných místech, jako jsou dětská hřiště, pikniková místa či naučné stezky.

Jedná se o přesně identifikované body, které jsou označeny jedinečným kódem s kombinací dvou písmen a třech číslic. Pod takto složeným kódem je bod zařazen do jednotné databáze všech složek záchranného systému.

Uvedení kódu při telefonátu na tísňovou linku umožní policii, hasičům či zdravotnické záchranné službě rychlejší zásah a poskytnutí pomoci. Tím je výrazně usnadněna lokalizace volajícího v situacích, které ohrožují život, zdraví, majetek či životní prostředí a vyžadují rychlý zásah.

„Operátoři tísňových linek téměř každý den narážejí na to, že volající o pomoc nedokáží popsat, kde se nacházejí. Důvodem bývá stres a neznalost prostředí. Operační středisko pražských hasičů má ve svých mapových podkladech řadu vrstev s informacemi a jednou z nich jsou i body záchrany. Po přečtení kódu na cedulce jste okamžitě a přesně lokalizováni,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Roman Hlinovský.

 Instalaci bodů záchrany zajistila příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy (LHMP), která zároveň zajistí i jejich stabilní přístupnost pro záchranáře.

„Prvních 29 bodů, které tady jsou dneska už instalovány, tak to může být jen začátek a budeme rádi, když třeba veřejnost navrhne další body. Hasičský záchranný sbor je pak prověří, jestli jsou dostupné a můžou se tyto body tímto způsobem rozšiřovat," řekl ředitel LHMP Vladimír Krchov. Tabule už jsou například v Divoké Šárce, Klánovicích či Modřanech. S jejich umísťováním se nepočítá v blízkosti zástavby, kde se lidé snadněji orientují.

Kódy ulehčující záchranářům orientaci jsou v Praze umístěny na sloupech veřejného osvětlení. O tématu jsme psali zde: Štítky na lampách pomáhají zachránit život i dopadnout pachatele. Matěj by mohl vyprávět Dále se s nimi lidé mohou setkat například na železničních přejezdech.

Umístění bodů záchrany v Praze

Sever:

body-zachrany-sever-nahled

Jih:

body-zachrany-jih-nahled

Východ:

body-zachrany-vychod-nahled

Západ:

body-zachrany-zapad-nahled


Praha vyhlašuje granty pro oblast životního prostředí na rok 2019

Včera ve 14:56

Vyhlášení grantového programu na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro rok 2019 dnes schválila Rada hlavního města Prahy. Předpokládaná částka vyčleněná pro rok 2019 z rozpočtu hlavního města činí 45 milionů korun.

Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

22. října 2018 v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

22. října 2018 v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

22. října 2018 v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Další články
Nahoru