dnes
Středa - jasno
35°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - skorojasno
23°C
Návštěvníkům pražských lesů je nově k dispozici 29 bodů záchrany
Tabulka bodu záchrany. Foto: MHMP

Návštěvníkům pražských lesů je nově k dispozici 29 bodů záchrany

V pražských lesích a lesoparcích jsou nově tabule s kódy, které při tísňovém volání usnadňují záchranářům lokalizaci krizové situace. Na místa v lesích a lesoparcích, jež vytipovali hasiči, nechal magistrát umístit 29 tabulek, které tyto body záchrany spojují s konkrétními GPS souřadnicemi. Nápisy se nacházejí v místech, která jsou vzdálena od běžných komunikací a přitom jsou dostupná pro zásahovou techniku.

Jsou umístěny především na turisticky frekventovaných místech, jako jsou dětská hřiště, pikniková místa či naučné stezky.

Jedná se o přesně identifikované body, které jsou označeny jedinečným kódem s kombinací dvou písmen a třech číslic. Pod takto složeným kódem je bod zařazen do jednotné databáze všech složek záchranného systému.

Uvedení kódu při telefonátu na tísňovou linku umožní policii, hasičům či zdravotnické záchranné službě rychlejší zásah a poskytnutí pomoci. Tím je výrazně usnadněna lokalizace volajícího v situacích, které ohrožují život, zdraví, majetek či životní prostředí a vyžadují rychlý zásah.

„Operátoři tísňových linek téměř každý den narážejí na to, že volající o pomoc nedokáží popsat, kde se nacházejí. Důvodem bývá stres a neznalost prostředí. Operační středisko pražských hasičů má ve svých mapových podkladech řadu vrstev s informacemi a jednou z nich jsou i body záchrany. Po přečtení kódu na cedulce jste okamžitě a přesně lokalizováni,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy Roman Hlinovský.

 Instalaci bodů záchrany zajistila příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy (LHMP), která zároveň zajistí i jejich stabilní přístupnost pro záchranáře.

„Prvních 29 bodů, které tady jsou dneska už instalovány, tak to může být jen začátek a budeme rádi, když třeba veřejnost navrhne další body. Hasičský záchranný sbor je pak prověří, jestli jsou dostupné a můžou se tyto body tímto způsobem rozšiřovat," řekl ředitel LHMP Vladimír Krchov. Tabule už jsou například v Divoké Šárce, Klánovicích či Modřanech. S jejich umísťováním se nepočítá v blízkosti zástavby, kde se lidé snadněji orientují.

Kódy ulehčující záchranářům orientaci jsou v Praze umístěny na sloupech veřejného osvětlení. O tématu jsme psali zde: Štítky na lampách pomáhají zachránit život i dopadnout pachatele. Matěj by mohl vyprávět Dále se s nimi lidé mohou setkat například na železničních přejezdech.

Umístění bodů záchrany v Praze

Sever:

body-zachrany-sever-nahled

Jih:

body-zachrany-jih-nahled

Východ:

body-zachrany-vychod-nahled

Západ:

body-zachrany-zapad-nahled


Radnice Prahy 5 začala vydávat Páťáka. Zpravodaj propojuje odborníky, pedagogy, rodiče a žáky

Dnes v 00:09

Radnice Prahy 5 jako první v metropoli přichází s novou platformou komunikace ve školství. Začala vydávat zpravodaj Páťák, který spojuje všechny složky ve vzdělávání – odborníky, pedagogy, rodiče a žáky.

Další články
Nahoru