dnes
Sobota - prehanky-dest
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Návštěva prezidenta Číny v Praze: Demonstrace, dopravní omezení, výluky MHD, uzavírky lokalit
Návštěva čínského prezidenta přinese omezení v historickém centru Prahy. Foto: JP

Návštěva prezidenta Číny v Praze: Demonstrace, dopravní omezení, výluky MHD, uzavírky lokalit

Už za týden přijede čínský prezident Si Ťin-pching do Prahy. Jeho oficiální návštěva České republiky ve dnech 28. až 30. března přinese řadu omezení. „Je pochopitelné, že bezpečnostní opatření mohou zasáhnout do běžného života především Pražanů,“ uvedl tiskový mluvčí Policejního prezidia ČR Jozef Bocán.

Půjde o první návštěvu nejvyššího čínského představitele v Česku i v bývalém Československu. Na příjezd prezidenta komunistické Číny, který se plánuje setkat s českým prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Bohuslavem Sobotkou i s podnikateli, se připravují jeho příznivci i odpůrci. Nahlášeno je několik demonstrací na různých místech, včetně prostoru před úřadem vlády či na Hradčanském náměstí.

Anketa

Co říkáte na smlouvu o sesterské spolupráci Prahy a Pekingu, kterou schválili zastupitelé?

Hlavním výsledkem čínské návštěvy bude vydání společného prohlášení o strategickém partnerství, připravují se i memoranda. K podpisu je připravena i sesterská smlouva Prahy s Pekingem, kterou nedávno schválili po bouřlivé diskusi pražští zastupitelé. Praha podpisem uzná jednotnou Čínu, tedy i fakt, že Tchaj-wan je součástí Číny. Smlouvu prosadila primátorka Adriana Krnáčová, podle které tak Praha, mimo jiné, udělala další krok k získání Pandy pro trojskou zoo.

V souvislosti s plánovanou návštěvou prezidenta Číny v Praze připravuje policie ve spolupráci s dalšími subjekty mimořádné bezpečnostní opatření, které se dotknou nejen samotných Pražanů, ale i turistů a návštěvníků metropole. Přinese s sebou dočasná omezení silničního provozu, výluky MHD i uzavírky vybraných lokalit a veřejných prostranství či památek zejména v centru metropole.

„Policie žádá občany o shovívavost a trpělivost. Opatření jsou nezbytná k zajištění bezpečnosti nejen chráněných osob, ale i obyvatel a návštěvníků metropole. Konkrétní informace o plánovaných omezeních a uzavírkách policie z bezpečnostně taktických důvodů předem zveřejňovat nebude,“ sdělil mluvčí prezídia Bocán.

Řidičům v této souvislosti policisté doporučují, aby během zmíněných dní pozorně sledovali aktuální informace k dopravě na standardních informačních portálech a na světelných informačních tabulích vybraných páteřních komunikací.

Praktickou dopravní aplikaci, která informuje o aktuálních uzavírkách, omezeních, nehodách a stupních provozu, naleznete na serveru Pražský patriot zde: www.prazskypatriot.cz/dopravni-informace/.


Další články
Nahoru