dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Návštěva „Matějské“ je zážitkem i bez atrakcí
Matějská pouť potrvá letos až do druhé poloviny dubna. Foto: autor

Návštěva „Matějské“ je zážitkem i bez atrakcí

Jubilejní padesátý ročník Matějské pouti byl odstartován. Pro návštěvníky je připraveno zhruba 120 různorodých atrakcí, od „labutí“ a houpaček až po holandské adrenalinové pecky. Pokud se vám na atrakce moc nechce, stačí se procházet areálem. Zdejší, svým způsobem retro atmosféra, přináší také své. Stačí se chvíli dívat a pochopíte, o čem je řeč.

I když každý rok ohlašuje provozovatel pouti Václav Kočka nějakou novinku, což také splní, celkově se při návštěvě pouti neubráníte dojmu, že se tu nějak zastavil čas.

Nebyli jste na zdejší pouti dva, pět, nebo třeba deset let? Nevadí! Už při vstupu si vaší poslední návštěvu připomenete. „Extra prodloužené jízdy. Kupujte žetony a pojďte se svézt,“ ozývá se každoročně nezaměnitelný ženský hlas z tlampače u prvního autodromu. Pokud jste tu již někdy byli, jistě si vzpomenete.

Na plochu blíže ke vstupu se moc atrakcí nevejde, takže živěji bylo první den (a bude i v dalších) logicky v dolní části areálu, kde jsou i adrenalinové atrakce z Holandska.

Zatímco o některé atrakce byl první den zájem, našlo se i dost těch, u kterých bylo víc lidí v budce na prodej lístků, než platících hostů. Tedy alespoň v sobotu odpoledne.

Dřívější hlavní atrakce – Velká horská dráha, se nyní tak trochu krčí ve stínu holandských lákadel, tak trochu mimo hlavní návštěvnickou cestu.

Specifická atmosféra

Říká se, že je neslušné příliš okounět po okolních lidech. Ale na Matějské pouti stojí za to udělat drobnou výjimku a trochu si prohlédnout kolotočáře. Jsou to specifické postavičky a to v žádném případě nezní jako urážka.

Tu na sebe pokřikují, tu se vítají jako staří přátelé. Někteří mlčí, jiní jsou hlasití. Čiší z nich, že je to svým způsobem uzavřená komunita a že svou práci dělají už dlouho.

A zde zdůrazním, ani toto není urážka či posměch, ale naopak fascinace specifickým světem, který představuje Matějská pouť. Pouť, kde se zastavil čas.

Atmosféru pouti možná trochu přiblíží fotogalerie, která je součástí tohoto článku.

Ať si každý udělá názor, jestli svým způsobem originální „retro Kočka styl“ Matějské pouti je po Prahu to pravé, nebo jestli by si jeden z nejbohatších regionů EU nezasloužil trochu „nadupanější“ pouť.

Plánů už bylo hodně

Třeba jako ve stylu vídeňského Prateru. Současný pražský radní Václav Novotný se nechal slyšet, že by se mu na Výstavišti v budoucnu líbil jakýsi český Prater.

Ambiciózních projektů pro zdejší zábavní areál bylo v minulosti již více. Například před desti lety zde provozovatelé uvažovali o celoročním provozu holandské atrakce s názvem Hamerrhead Stall.

Její obří konstrukce ve tvaru písmene U měla být vysoká šedesát metrů, tedy stejně jako Petřínská rozhledna. Mezi dvěma nejvyššími body se měla pohybovat rychlostí 103 kilometrů za hodinu dva za sebou zachycené vozíky ve tvaru letadla s kapacitou 28 osob. Adrenalinový zážitek měl trvat dvě minuty.

Měl, ale netrval, protože od plánů bylo nakonec upuštěno. Tak nezbývá než si počkat, jak podobu nakonec avizovaná ambice představitelů města změnit Výstaviště bude mít.

Matějská pouť

Kde: Výstaviště Praha – Holešovice
Kdy: 2. března – 21. dubna
Pondělí – zavřeno, úterý až pátek: 14 – 21 h, Víkendy a svátky: 10– 22 h
Vstup: 10,– všední dny, 25,– víkendy a svátky, děti do 120 cm zdarma
Atrakce: celkový počet 120, lístky za 40,– až 200,–
řetízkové, hydraulické a podlahové kolotoče, houpačky, autíčka, skákadla, strašidelné zámky a vláčky. Různé horské dráhy, včetně vodní. Katapult.
Občerstvení: párek v rohlíku 20,–, polévka 40,–, řízek s oblohou 90,–, bramboráčky 35,–

Matějská pouť 2013


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru