dnes
Čtvrtek - oblacno
5°C
zítra
Pátek - zatazeno
6°C
pozítří
Sobota - skorojasno
8°C
Návrhy v rámci participativního rozpočtu mohou občané Prahy 3 odevzdávat do konce března
Návrh na revitalizaci povrchu parteru a fontány a vybudování laviček v ulici Pod Jarovem. Vizualice: IPR Praha

Návrhy v rámci participativního rozpočtu mohou občané Prahy 3 odevzdávat do konce března

Praha 3 organizuje už třetí ročník projektu participativního rozpočtu, v rámci kterého mohou lidé navrhovat a následně i vybírat k realizace návrhy na zlepšení veřejného prostranství v třetí městské části. Server Pražský patriot si o projektu povídal s místostarostou Janem Maternou (TOP 09).

Participativní rozpočet už není takovou neznámou, jako ještě před pár lety, nicméně jak byste ho popsal těm, kteří o něm slyší poprvé?
Je to nástroj, který umožňuje občanům přímo navrhovat a rozhodovat o tom, co se má opravit nebo vybudovat na území městské části.
 
Proč se Praha 3 rozhodla do tohoto projektu jít a jaké zde má základní parametry?
Kromě toho, že se tímto umožní občanům rozhodovat o tom, co je pro ně důležité, přispívá podle mne systém participativního rozpočtování i k rozvoji občanské společnosti.
 

materna-jan

RNDr. Jan Materna, Ph.D.

V jaké fázi je probíhající třetí ročník a v čem se liší od těch dvou předešlých?
V tuto chvíli se probíhající třetí ročník nachází ve fázi, kdy mohou občané navrhovat své projekty, které by chtěli zrealizovat. Termín pro odevzdání návrhů je do 31. března 2018. Jediným parametrem, kterým se tento ročník liší od předchozích dvou ročníků, je výše částky, kterou může být podpořen jeden projekt. Tato částka se po zkušenostech navýšila na 500 tisíc korun. Celkově vyčlenila městská část na projekty participativního rozpočtu dva miliony korun.
 
Které projekty se podařilo z dřívějších ročníků realizovat, nastal u některých problém?
Jako velmi zdařilé a již realizované projekty, které jsou typické právě pro participativní rozpočet, bych uvedl například „Pouliční záhony“, Zlepšení bezpečnostní situace u ZŠ Jeseniova“ nebo třeba „Zastřešení pramene Na Krejcárku“. Všechny navržené i zrealizované projekty je možné nalézt na stránkách http://www.participativni-rozpocet.cz/praha3/ v oddíle Archiv. Problémy u projektů, které nemůže městská část realizovat, většinou nastávají z důvodů, že území, kterého se navrhovaný projekt týká, nemá městská část ve správě. Typický příkladem toho jsou návrhy na opravy chodníků nebo vybudování přechodů pro chodce, které jsou v kompetenci magistrátu. Proto doporučuji předem návrh prokonzultovat s pracovníkem městské části, který poskytne potřebné informace.
 
Máte už zpětnou vazbu, zda si realizované projekty lidé oblíbili?
Většina již realizovaných projektů se setkala s jednoznačně pozitivním přijetím.
 
Co byste vzkázal těm, kteří nějaký návrh na zlepšení veřejného prostranství mají, ale ostýchají se ho v rámci participativního rozpočtu podat?
Podání samotného návrhu je opravdu jednoduché. Každý se může spojit, ať už telefonicky nebo třeba přes email, s pracovníkem městské části, který má tuto agendu na starosti a ten mu jistě poradí a případně i vysvětlí všechno, co bude potřebovat. Kontaktní telefon je 222 116 221 nebo email: kristynaa@praha3.cz.

Radnice Prahy 3 si nechala zpravovat pár návrhů, které mohou sloužit jako inspirace pro ty, kteří nevědí, co a jak by se dalo realizovat a chtějí přitom v rámci participativního rozpočtu hlasovat. Můžete tyto návrhy popsat?
Nejprve bych chtěl zdůraznit, že následného hlasování v měsíci květnu o podpoře jednotlivých projektů se mohou zúčastnit všichni obyvatelé Prahy 3, tzn. i ti, kteří sami žádný projekt nenavrhli. Pokud by se však někdo chtěl zúčastnit participativního rozpočtu i formou podání nějakého návrhu a neměl zrovna vlastní nápad, máme připraveno i několik projektů, ze kterých mohou občané načerpat buď inspiraci, nebo si je i přímo osvojit a navrhnout je. Tyto projekty je možné nalézt na http://www.participativni-rozpocet.cz/praha3/2018/02/21/inspirace/
 
Podle čeho jste soudili, že právě o tyto úpravy by měli lidé zájem?
Domnívám se, že si lidé většinou ani neuvědomují, že občas stačí poměrně malá investice, aby se významně zlepšilo jejich okolí. Proto byly navrženy právě také projekty v oblasti, ve které bydlí velké množství lidí, a tudíž budou vynaložené prostředky vynaloženy ku prospěchu velké skupiny obyvatel s tím, že nemusí jít nutně o milióny.
 
Loni se do hlasování zapojilo 1182 lidí, převážně zástupců střední generace ze Žižkova. Věříte, že se do aktuálního ročníků zapojí více lidí a že projekt bude úspěšnějších i dalších čtvrtích Prahy 3?
Pevně věřím, že se podaří do participativního rozpočtu zapojit postupně i více obyvatel z celé Prahy 3. 


Mezinárodní konference zaměřená na pomoc dětem ve složitých životních situacích

Včera v 16:28

Přes sto účastníků z šesti evropských zemí se dnes sešlo v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy na mezinárodní konferenci s názvem „Zipyho a Jablíkovi kamarádi – duševní zdraví v inkluzivní škole,“ kterou pořádala v rámci evropského projektu Centrum sociálních služeb...

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

Včera v 10:14

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a...

Likvidace hlodavců, deratizace na území Prahy 3

Včera v 09:20

Odbor ochrany životního prostředí MČ Praha 3 připravuje v dubnu provedení preventivních deratizačních prací na pozemcích svěřených do péče městské části, na kterých byla deratizace provedena v roce 2017.

Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

20. března 2018 ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Rada schválila poskytnutí dalších Kotlíkových dotací

20. března 2018 v 15:15

Hlavní město i v letošním roce pokračuje v přidělování dotací pro náhradu kotlů na pevná paliva v rodinných domech ekologičtějšími způsoby vytápění. Podle dnešního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy obdrží v rámci dotačního programu „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze – pořízení ekologického...

Československo – země neznámá? Soutěž Prahy 9

20. března 2018 ve 12:49

Vědomostní soutěž ke 100. výročí vzniku Československé republiky s názvem Československo – země neznámá? vyhlašuje Tělocvičná jednota Sokol Prosek za podpory městské části Praha 9. Zúčastnit se jí mohou všechny generace – od dětí v základních školách po pamětníky a měli by v ní prokázat vědomosti...

Praha společně s VZP řeší problémy s dodržováním ordinační doby lékařů

20. března 2018 v 09:08

Na území hlavního města se stále častěji vyskytují problémy s dodržováním ordinační doby lékařů v ambulantní sféře. Proto bylo dohodnuto, že v období kolem svátků udělá Všeobecná zdravotní pojišťovna vše pro zajištění maximalizace dostupnosti ambulantních služeb ve svých smluvních...

Další články
Nahoru