dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Navrhujte pojmenování veřejných prostranství, vyzývá obyvatele Prahy 8 radnice
Libeňská synagoga. Pojmenovávání nových prostranství by se mohlo zaměřit i na židovskou historii městské části, která je významná. Foto: archiv

Navrhujte pojmenování veřejných prostranství, vyzývá obyvatele Prahy 8 radnice

S ohledem na rozvoj developerské činnosti v osmé městské části bude potřeba pojmenovat řadu nových prostranství. Radnice však nechce, aby názvy vznikajících lokalit navrhovali developeři, ale občané.

Návrhy na pojmenování veřejných prostranství mohou občané zasílat přímo na e-mail předsedkyně komise na jana.peslova@praha8.cz a také petr.vilgus@praha8.cz, což je e-mail Petra Vilguse, člena Komise pro územní rozvoj a památkovou péči.

Nová místa, zatím bez názvu, vznikla v oblasti Libeňského a Rohanského ostrova. Současné vedení radnice zvažuje možnost veřejného projednávání, aby sami občané mohli vyjádřit, jaká jména by pro nová veřejná prostranství chtěli.

Jednat se může nejen o názvy dle jmen slavných osobností spojených s touto městskou částí, ale i jinak inspirované názvy. Například v oblasti Libně a Karlína byly nedávno pojmenovány ulice Ke Kouli, Korábské schody či park Pod Korábem.

Jméno, které vybere městská část je poté schvalováno místopisnou komisí Rady hl. m. Prahy. Městská část pouze předává pražskému magistrátu podnět.

„Přestože rozhodnutí o názvech není v pravomoci městské části, byl bych rád, aby bylo možné vést veřejná projednávání s občany. Bylo by vhodné představit magistrátu jména, která zvolili sami občané Prahy 8,“ říká radní za památkovou péči a strategický rozvoj Petr Vilgus.

Jaká jména tedy připadají v úvahu? Zvykově se pojmenovává pouze podle těch osob, které již nežijí. V Praze 8 připadají v úvahu vedle Arnošta Lustiga také Bohumil Hrabal, Egon Bondy, Vladimír Boudník a další. Zajímavé by také mohlo být zaměřit se na židovskou historii městské části, která je zejména v Libni velice významná.

„Již nyní bychom chtěli požádat občany, aby nám posílali své podněty na názvy či témata, která by chtěli použít při pojmenovávání,“ uvádí předsedkyně Komise pro kulturu a volný čas Jana Pešlová.


Další články
Nahoru