dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Navrhněte, kdo má dostat státní vyznamenání, vyzývá Poslanecká sněmovna veřejnost
Řád bílého lva. Foto: archiv

Navrhněte, kdo má dostat státní vyznamenání, vyzývá Poslanecká sněmovna veřejnost

Až do konce března mohou občané a organizace předkládat Poslanecké sněmovně jmenovité podněty k propůjčení nebo udělení státních vyznamenání.

Podněty je možno zasílat poštou na adresu podvýboru organizačního výboru pro přípravu návrhů na státní vyznamenání, Sněmovní 4, 118 26, Praha 1, nebo na e-mail: kubat@psp.cz.

Podvýbor, jehož předsedou je místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek, projedná všechny přijaté návrhy a předloží je poslaneckým klubům k případnému osvojení. Vybrané návrhy doporučí ke schválení celé Poslanecké sněmovně, která je pak předloží prezidentu republiky. Jeho rozhodnutí má konečnou platnost.

Státními vyznamenáními jsou dva řády a dvě medaile. Řád Bílého lva je určen pro ocenění vynikajících zásluh o Českou republiku, Řád T.G. Masaryka za vynikající rozvoj demokracie a humanity, Medaile Za hrdinství slouží jako vyznamenání za zásluhy v boji o záchranu lidského života či značných materiálních hodnot, Medaile Za zásluhy pro vyznamenání osob, které se zasloužily o stát a obec.

Podle tiskového odboru Poslanecké sněmovny má šanci dostat vyznamenání osobnost za své „mimořádné zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky vědecké a umělecké práce, sportovní výkony, úsilí o obranu státu a hrdinské a výjimečné činy.“

28. října 2014 dostalo nejvyšší české státní vyznamenání, Řád bílého lva, 33 osobností. Která jména vyvolávala rozporuplné reakce?

Robert Fico (premiér Slovenska) – za zvlášť vynikající zásluhy ve prospěch České republiky
Lucie Bílá (zpěvačka) – za zásluhy o stát v oblasti umění
Filip Renč (režisér) – za zásluhy o stát v oblasti umění
Robert Sedláček (režisér) – za zásluhy o stát v oblasti umění (na předávání přišel v mikině)


Další články
Nahoru