Dnes Neděle - jasno 0°C
Zítra Pondělí - oblacno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Návrh železničního mostu podle Klubu Za starou Prahu neodpovídá významu místa
Vítězný návrh mostu, pohled ze Smíchovské náplavky. Vizualizace: SŽ

Návrh železničního mostu podle Klubu Za starou Prahu neodpovídá významu místa

Návrh nového železničního mostu v Praze pod Vyšehradem není podle zástupců Klubu Za starou Prahu zdařilý pro význam a historický kontext místa. V komisi, která návrh vybírala, hlasovali pro jiný projekt. Měla by se podle nich zachovat původní konstrukce mostu. Klub to uvedl v dopise adresovaném zainteresovaným institucím, který má ČTK k dispozici. Návrh na nový most mezi Výtoní a Smíchovem vyvolal diskuse mezi odborníky i veřejností. Cestou, jak získat nejlepší návrh, by podle Klubu Za starou Prahu byla mezinárodní architektonická soutěž, nikoli soutěžní dialog.

O zachování mostu z přelomu 19. a 20. století se v Praze dlouho diskutovalo, objevovaly se různé návrhy řešení špatného stavu konstrukce. Soutěž vypsala Správa železnic loni v květnu, ve výběrové komisi zasedli její zástupci, pražský magistrát, památkáři, odborníci nebo členové zmíněného klubu.

Zásadní podmínkou nového řešení mostu bylo rozšíření ze dvou na tři koleje. Komise vybrala novou stavbu, podle návrhu firmy 2T engineering má zůstat zachována pouze spodní část stavby s pilíři.

Podle komise vybraný návrh nejlépe řeší pohyb vlaků, pěších i cyklistů. Přátelštější prostředí pro cyklisty proti současnému mostu kvitují i někteří kritici nového návrhu. Součástí podmínek soutěže bylo i zachování původní památkově chráněné konstrukce. Podle výsledku má být sejmuta a využita jinde.

Klub Za starou Prahu připomněl, že jednání komise bylo součástí soutěžního dialogu ve dvou kolech, který nebyl soutěží podle podmínek České komory architektů.

„Byl dialogem k výběru zpracovatele další dokumentace dle zásad a podmínek zadavatele. Soutěžní dialog byl veden dle zákona pro zadávání veřejných zakázek," uvedl klub.

Anketa

Líbí se vám vítězný návrh na podobu přemostění mezi Výtoní a Smíchovem?

46.8%
(46.8%)
53.2%
(53.2%)
„Jsme i nadále přesvědčeni, že prioritou musí být zachování hodnotného památkově chráněného mostu s možností doplnění další nové samostatné konstrukce," uvedl klub.

V mezním případě, kdy by zachování původní železné nýtované konstrukce nebylo objektivně možné, je podle jeho zástupců nutné vypsat na nový most veřejnou mezinárodní architektonickou soutěž, která je nejlepším nástrojem na získání kvalitního architektonického návrhu. I v takovém případě by však Klub trval na zachování snášených konstrukcí a jejich použití na jiném adekvátním místě.

Současný návrh se nelíbí ani iniciativě Zachraňme Železniční most, která vznikla před čtyřmi lety z obavy před zbouráním mostu. „Vítězná podoba mostu silně naruší panorama Prahy tak, jak ho známe," uvedli na facebooku. Na sociálních sítích návrh jako špatný vtip ohodnotil teoretik a propagátor architektury Adam Gebrian.

Architekt Josef Pleskot, který má se svým studiem několik zkušeností se stavbami lávek a mostů, na dotaz ČTK uvedl, že vítězný návrh mostu na Výtoni je podle něj produktem společenské, odborné a tudíž i politické nedohody.

Mezi soutěžními návrhy bylo několik prací architektonických studií, které počítaly se zachováním a rekonstrukcí stávajícího mostu a doplněním nového jednokolejného mostu s lávkou pro pěší a cyklisty. Vítězná firma 2T engineering vznikla v roce 2010 a věnuje se projektování ve stavebnictví a dodávkám medicínské techniky a interiérů.


Autor: ČTK

Praha 7 opravuje školní střechy

Dnes v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru