Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 16°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Návrh železničního mostu podle Klubu Za starou Prahu neodpovídá významu místa
Vítězný návrh mostu, pohled ze Smíchovské náplavky. Vizualizace: SŽ

Návrh železničního mostu podle Klubu Za starou Prahu neodpovídá významu místa

Návrh nového železničního mostu v Praze pod Vyšehradem není podle zástupců Klubu Za starou Prahu zdařilý pro význam a historický kontext místa. V komisi, která návrh vybírala, hlasovali pro jiný projekt. Měla by se podle nich zachovat původní konstrukce mostu. Klub to uvedl v dopise adresovaném zainteresovaným institucím, který má ČTK k dispozici. Návrh na nový most mezi Výtoní a Smíchovem vyvolal diskuse mezi odborníky i veřejností. Cestou, jak získat nejlepší návrh, by podle Klubu Za starou Prahu byla mezinárodní architektonická soutěž, nikoli soutěžní dialog.

O zachování mostu z přelomu 19. a 20. století se v Praze dlouho diskutovalo, objevovaly se různé návrhy řešení špatného stavu konstrukce. Soutěž vypsala Správa železnic loni v květnu, ve výběrové komisi zasedli její zástupci, pražský magistrát, památkáři, odborníci nebo členové zmíněného klubu.

Zásadní podmínkou nového řešení mostu bylo rozšíření ze dvou na tři koleje. Komise vybrala novou stavbu, podle návrhu firmy 2T engineering má zůstat zachována pouze spodní část stavby s pilíři.

Podle komise vybraný návrh nejlépe řeší pohyb vlaků, pěších i cyklistů. Přátelštější prostředí pro cyklisty proti současnému mostu kvitují i někteří kritici nového návrhu. Součástí podmínek soutěže bylo i zachování původní památkově chráněné konstrukce. Podle výsledku má být sejmuta a využita jinde.

Klub Za starou Prahu připomněl, že jednání komise bylo součástí soutěžního dialogu ve dvou kolech, který nebyl soutěží podle podmínek České komory architektů.

„Byl dialogem k výběru zpracovatele další dokumentace dle zásad a podmínek zadavatele. Soutěžní dialog byl veden dle zákona pro zadávání veřejných zakázek," uvedl klub.

Anketa

Líbí se vám vítězný návrh na podobu přemostění mezi Výtoní a Smíchovem?

36%
(36%)
64%
(64%)
„Jsme i nadále přesvědčeni, že prioritou musí být zachování hodnotného památkově chráněného mostu s možností doplnění další nové samostatné konstrukce," uvedl klub.

V mezním případě, kdy by zachování původní železné nýtované konstrukce nebylo objektivně možné, je podle jeho zástupců nutné vypsat na nový most veřejnou mezinárodní architektonickou soutěž, která je nejlepším nástrojem na získání kvalitního architektonického návrhu. I v takovém případě by však Klub trval na zachování snášených konstrukcí a jejich použití na jiném adekvátním místě.

Současný návrh se nelíbí ani iniciativě Zachraňme Železniční most, která vznikla před čtyřmi lety z obavy před zbouráním mostu. „Vítězná podoba mostu silně naruší panorama Prahy tak, jak ho známe," uvedli na facebooku. Na sociálních sítích návrh jako špatný vtip ohodnotil teoretik a propagátor architektury Adam Gebrian.

Architekt Josef Pleskot, který má se svým studiem několik zkušeností se stavbami lávek a mostů, na dotaz ČTK uvedl, že vítězný návrh mostu na Výtoni je podle něj produktem společenské, odborné a tudíž i politické nedohody.

Mezi soutěžními návrhy bylo několik prací architektonických studií, které počítaly se zachováním a rekonstrukcí stávajícího mostu a doplněním nového jednokolejného mostu s lávkou pro pěší a cyklisty. Vítězná firma 2T engineering vznikla v roce 2010 a věnuje se projektování ve stavebnictví a dodávkám medicínské techniky a interiérů.


Autor: ČTK

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru