dnes
Pátek - oblacno
7°C
zítra
Sobota - zatazeno
8°C
pozítří
Neděle - zatazeno
8°C
Návrh vyhlášky zakazuje v centru Prahy bubliny a převleky za zvířata
Plyšáci na Staroměstském náměstí. Foto: archiv

Návrh vyhlášky zakazuje v centru Prahy bubliny a převleky za zvířata

Pražský magistrát zakáže v novele vyhlášky o pouličním umění převleky za pandy a ostatní zvířata v nadživotní velikosti či dělání bublin. Takzvaný busking bude nově zakázán na celé ploše Staroměstského náměstí, zákaz provozovat pouliční umění se rozšíří ještě do dalších míst. Vyplývá to z návrhu magistrátní novely, kterou má ČTK k dispozici. Kdy budou konečné znění vyhlášky projednávat pražští radní a kdy by mohla začít platit, není jasné.

Návrh již schválil magistrátní výbor pro kulturu. Vyhláška regulující pouliční umění platí od roku 2013.

Zákaz používání obřích kostýmů zdůvodňuje vyhláška tím, že esteticky narušují vzhled města. Změna ve vyhlášce má dvě části. První je zákaz vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her. Tou druhou je pak vystoupení v převlecích „svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka".

Nově se bude zákaz buskingu vztahovat na celý prostor Staroměstského náměstí. Dosud platil pouze na severní straně. „Jakékoliv buskingové aktivity jsou tu nevhodné, a to jak z estetického hlediska, tak bezpečnostního," řekl na dotaz ČTK předseda výboru pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Jde zejména o lidi převlečené v obřích plyšových kostýmech.

Provozovat jakékoliv pouliční umění bude nově zakázáno ještě na dalších místech města. Mezi nimi je Nerudova ulice a Velkopřevorské náměstí v Praze 1 a náměstí Míru v druhé městské části. Omezeno bude také ve Spálené ulici v prostoru mezi křižovatkami s ulicemi Purkyňova a Národní.

Novinkou má být zvětšení prostoru, na kterém může busker být, a to z dosavadních 1,5 metru čtverečního na dva metry. Novela zakáže uměleckou produkci rušící práva jiných osob, a to například hlukem či znečišťováním okolí.

Do této kategorie je zahrnuto dělání bublin. Nově je uvedeno také to, že umělec nesmí stát na místě, kde by bránil průchodu chodců nebo stál ve vstupu do budov a metra.

Vyhláška stanovuje podmínky a místa, kde je možné busking provozovat. Zakazuje jej například na místech, kde se už koná nějaká akce. Rovněž zakazuje provozovat pouliční umění na hřbitovech, u zdravotnických zařízení, dětských hřišť a škol v době vyučování nebo u kostelů. Nezahrnuje prostor Karlova mostu, neboť podléhá vlastním pravidlům, která určují kdo a s jakou činností na něm může být.


Stovky expertů na největší orgán v těle jedou do Prahy

20. listopadu 2019 v 10:56

V tuzemsku nyní žije asi 55 000 lidí s nějakou formou střevního zánětu. Jen u Crohnovy choroby se za posledních 12 let zvedl počet nemocných ze 14 000 na 27 000. Nejenom toto budou řešit stovky odborníků na trávicí trakt – gastroenterologů – kteří se v těchto dnech sjíždí z Česka i Slovenska do...

Víc městských bytů pro potřebné profese

19. listopadu 2019 ve 20:12

Rada hlavního města Prahy schválila na včerejším jednání navýšení počtu bytů pro potřebné profese. Nejvíce bytů získají sociální pracovníci, příslušníci integrovaného záchranného systému a učitelé.

Další články
Nahoru