Dnes Sobota - mlha 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Návrh vyhlášky regulující koncerty v Braníku budí emoce, rozhodnou o něm pražští zastupitelé
Letošní sezónu Ledárny Open Air odstartoval 2. června koncert kapely Divokej Bill. Foto: Jiří Petrák

Návrh vyhlášky regulující koncerty v Braníku budí emoce, rozhodnou o něm pražští zastupitelé

Pražští zastupitelé se budou na svém jednání ve čtvrtek zabývat návrhem vyhlášky, která by měla pomoci lidem hlavně v městských částech Praha 4 a Praha 5, jelikož se dlouhodobě potýkají s problémem hluku při pořádání akcí v areálu bývalých ledáren v Braníku. Nejen organizátoři těchto akcí spustili proti vyhlášce petici s argumentací, že hlavní město chce zakázat kulturu. Magistrát se proti takovému tvrzení ohradil. Stejně jako radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), která vyhlášku navrhla. Ve čtvrtek mají na jednání zastupitelstva dorazit odpůrci i příznivci této vyhlášky.

Letní scéna Lucerna Music Baru budí od počátku své existence vášně. Poprvé se konala v létě 2020 v areálu Výstaviště Praha. Místním obyvatelům však vadil hluk, stěžovali si proto radnici Prahy 7.

Po vlně kritiky se scéna loni přesunula na opačný konec Prahy, do areálu Ledárny Braník. Od června do září se tam konalo zhruba sedm desítek koncertů.

Na hluk z hudebních produkcí si začali stěžovat obyvatelé blízkých i vzdálenějších lokalit. Nejen z Braníku, ale i Modřan, Komořan, Chuchle nebo třeba z Barrandova. 

Nespokojence zastřešila iniciativa Hluk z Prahy 4. Spustila petici, kterou podepsalo sedm stovek lidí. Koncerty se v areálu konají i letos. Po zbytek června jich bude ještě osm, v červenci žádný, v srpnu deset a v září tři.

Pokud bude vyhláška schválena v navrhované podobě, bude se moci během kalendářního měsíce konat jen pět akcí. Organizátoři by tak museli minimálně polovinu naplánovaných srpnových koncertů zrušit. A to se jim nelíbí.

„Zastupitelstvo hlavního města Prahy se rozhodlo po dvou letech covidu vypnout živou kulturu v pražském veřejném prostoru. Reálně hrozí, že koncerty, festivaly, divadelní a jiná představení, která se konají venku, již kvůli novým omezením nebudou. To vše bez jakékoli odborné diskuze s pražskými kulturními aktéry a to již od 1. července. Jako první oblast drastického omezení je Braník, ale již nyní padají další návrhy: Žluté lázně, Letňany, Riegrovy sady, Výstaviště,“ objevilo se včera na facebookovém profilu Ledárny Open Air.

Organizátoři letní scény v příspěvku vyzvali, aby lidé podepisovali petici Nevypínejte kulturu v Praze. K dnešnímu dni tak zatím učinilo přes deset tisíc lidí.

„Již brzy můžete přijít o své oblíbené koncerty, festivaly a další kulturní akce pod širým nebem. Radní Hana Marvanová navrhuje v rychlosti a tichosti vyhlášku, která má omezit počet venkovních akcí s hudebním doprovodem v různých lokalitách Prahy. Jejím cílem je omezit veškerou takovou kulturu na pár dní měsíčně, přičemž rozhodování, kdo může, a kdo ne, bude v zásadě v rukou politiků,“ je v textu petice. Zároveň autoři petice vyzvali signatáře, aby přišli podpořit pražskou kulturu na jednání zastupitelstva.

Radní pro legislativu Kordová Marvanová odmítla, že by navržená vyhláška měla zrušit živou hudbu a koncerty v Praze. „Důrazně se ohrazuji proti informacím, že chceme omezovat kulturní akce v Praze. Informace v petici nejsou samozřejmě pravdivé. Nikdy jsme nechtěli omezovat kulturu v Praze, toto tvrzení se mě osobně velmi dotýká, vždy jsem kulturu podporovala. Řešíme pouze oblast Ledárny v Braníku, kde dochází k trvalému porušování hladiny hluku a stížnostem obyvatel. A nemá dojít k zákazu koncertů, ale k zavedení takových technických opatření, které sníží decibely zejména v širším okolí. Text v petici považuji za dezinformaci. Je to absurdní, jak z nějaké hry Václava Havla,“ řekla.

„Jsem s provozovateli Ledáren ve velmi častém kontaktu. Snažíme se spolu s nimi najít takové řešení, které umožní zachovat koncerty a zároveň hluk nebude obtěžovat široké okolí. Byla jsem se na akcích i osobně podívat a při mé poslední návštěvě už hluk byl snížený. Potřebujeme ale samozřejmě, aby toto řešení bylo trvalé,” pokračovala.  

Dnes se plánuje sejít s organizátorem Davidem Gaydečkou. „S panem Gaydečkou jsem už i v minulosti mluvila a jasně jsem mu říkala, že se nejedná o omezování koncertů, ale že je nutné vyřešit oblast Ledáren. Nerozumím tomu, proč v petici píše zavádějící a nepravdivé informace a budu s ním znovu jednat,” doplnila.

Proti nadměrnému hluku z Ledáren Braník už loni vytvořila petici iniciativa Hluk z Prahy 4, podepsalo ji sedm stovek lidí. Iniciativa také mapuje dopady hluku z koncertů na zdraví lidí a eviduje výpovědi nemocných pacientů, kteří potřebuji při léčbě klid a hluk je ruší. 

„Někteří politici hlavního města nás kvůli obrovské nepravdivé kampani hází přes palubu. Oproti slibům otáčí primátor a pan Čižinský. Může se stát, že vyhláška ani nebude projednána. Tlak je obrovský,“ řekl Miloš Závora z iniciativy, jejíž zástupci se také dostaví na čtvrteční jednání. 

Předseda zastupitelského klubu Prahy Sobě Jan Čižinský na květnovém zastupitelstvu při diskusi o Ledárnách řekl: „Provozovatel Ledáren, provozovatelé koncertů to prostě strašně přehnali a dělají kultuře hroznou ostudu. To je jasné.“

„Co mě osobně velice překvapuje, že vlastně jak dle svědectví, tak i dle měření porušuje provozovatel vlastně už stávající pravidla, že tady vlastně doteď nejednaly všechny ty ostatní orgány, které byly nějakým způsobem odpovědné za to, že se mají dodržovat normy, které jsou už v platnosti. Je zjevné, že ta vůle řešit tady tuto bezohlednost je vysoká, že se už začalo, a předpokládám, že skutečně dojdeme do nějakého cíle, kterým jasně řekneme, že takhle by to opravdu nešlo,“ řekl při květnovém jednání primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Jak se nakonec pražští politici z koalice i opozice zachovají, se uvidí ve čtvrtek. Přijetí vyhlášky v navržené podobě už podpořil předseda klubu opozičního hnutí ANO Ondřej Prokop. 

„Bohužel jsme nyní v situaci, kdy s pořadatelem není rozumná řeč a my jako zastupitelé musíme v první řadě ochránit zdraví lidí. A to neuděláme jinak, než vyhláškou. Chci se však striktně ohradit proti tvrzení, že vypínáme kulturu v Praze. Každý, kdo si vyhlášku přečte, okamžitě pochopí, že to tak není,“ uvedl. 

„Sám mám živou hudbu a koncerty rád. K létu to patří. Ale za žádnou cenu nesmí být zábava jedněch upřednostněna před zdravím druhých. Musíme hledat kompromisy. Tak, aby si fanoušci užili své kapely, pořadatel měl šanci koncert uspořádat, ale okolní obyvatelé měli zároveň klid a pohodlí k životu. Nebavili bychom se o tom, kdyby šlo o jednorázovou akci, to každý nějak zvládne. Ale u Ledáren Braník hovoříme o téměř trvalém, neúnosném tlaku a nadměrném hluku,“ dodal.

 


Autor: Jan Puci

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Včera v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

Praha 6 zná vítěze letošního ročníku soutěže AntiFet Fest, je jím film Dva světy

Včera v 16:12

V divadle Semafor se uskutečnilo vyhlášení dalšího ročníku obvodního kola soutěže amatérských filmů žáků základních škol z Prahy 6.

Léto s živou hudbou 2024 v Praze 15

Včera v 11:52

Pro všechny milovníky dobré hudby odstartuje ve čtvrtek 6. června v Pivovaru Hostivar Léto s živou hudbou 2024. Koncerty se budou konat pod širým nebem každý čtvrtek od 19 hodin za příznivého počasí.

Villa Pellé hostí díla ikony street artu, Španěla Aryze

Včera v 06:07

Světově uznávaný malíř, ilustrátor a autor instalací ve veřejném prostoru Octavi Arrizabalaga známý pod pseudonymem Aryz poprvé vystavuje v České republice. A vybral si bubenečskou Villu Pellé.

Červen ve Viole: Konec sezony s oblíbenými herci a herečkami a Cirkusovou pohádkou ke Dni dětí

23. května 2024 v 11:46

Divadlo Viola na Národní třídě se s letošní divadelní sezonou loučí reprízami úspěšných inscenací. Dříve, než dveře do zdejšího útulného hlediště uzavřou divadelní prázdniny, jsou diváci 5. června od 20 hodin zváni na úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm....

Orchestr Pražské konzervatoře hraje v Kyjích

22. května 2024 v 19:14

Komorní orchestr Pražské konzervatoře je tvořen třiceti studenty 2. a 3. ročníků školy oddělení smyčcových nástrojů. Vedle barokního a symfonického orchestru je jedním ze tří výstavních těles této významné instituce.

Prosecká zastaveníčka zvou na červnové koncerty

22. května 2024 v 16:38

Praha 9 zve na Prosecká zastaveníčka do Parku Přátelství. Koncerty se konají od května do září vždy v úterý, začínají v 18 hodin a jsou zdarma.

Skladby Antonína Dvořáka a Jana Hanuše zazní v kostele sv. Antonína

21. května 2024 ve 20:50

Ve čtvrtek 23. května večer od 19:30 hodin se můžete zaposlouchat do tónů skladeb Antonína Dvořáka nebo Jana Hanuše na Strossmayerově náměstí. Koncert je zdarma.

Tóny Vinohrad: Hudba a ladný pohyb v Gröbeho vile

21. května 2024 v 11:31

Ve středu 22. května poznáte, jak se i v komorním podání doplňuje úžasná hudba a ladný pohyb. Květnový koncert z cyklu Tóny Vinohrad nabízí program s názvem Do tance.

Mistři grafiky manýrismu ve Valdštejnské jízdárně

21. května 2024 v 10:44

Výstava Od Michelangela po Callota / Umění grafiky manýrismu návštěvníkům nabízí více než dvě stovky děl, grafiku, kresbu, malbu a umělecké řemeslo. Výstava je připravena ve spolupráci s francouzským Muzeem Louvre, je otevřena ve Valdštejnské jízdárně od 17. května do...

Atomic Gigolo zahrají na Vyšehradě

21. května 2024 v 06:56

První koncert letošní sezóny, za úplňku a s jedinečným vyšehradským výhledem ve čtvrtek 23. května. Vstupné dobrovolné, začíná se v 19 hodin.

Přednáška: Toyen, tajemná bytost

21. května 2024 ve 02:10

Dítě bez rodiny. Žena bez milostného vztahu. Chudobná umělkyně. Čtyři mýty, čtyři klišé, které malířka z velké části sama koncipovala.

Další články
Nahoru