Dnes Úterý - prehanky-snih 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Návrh vyhlášky regulující koncerty v Braníku budí emoce, rozhodnou o něm pražští zastupitelé
Letošní sezónu Ledárny Open Air odstartoval 2. června koncert kapely Divokej Bill. Foto: Jiří Petrák

Návrh vyhlášky regulující koncerty v Braníku budí emoce, rozhodnou o něm pražští zastupitelé

Pražští zastupitelé se budou na svém jednání ve čtvrtek zabývat návrhem vyhlášky, která by měla pomoci lidem hlavně v městských částech Praha 4 a Praha 5, jelikož se dlouhodobě potýkají s problémem hluku při pořádání akcí v areálu bývalých ledáren v Braníku. Nejen organizátoři těchto akcí spustili proti vyhlášce petici s argumentací, že hlavní město chce zakázat kulturu. Magistrát se proti takovému tvrzení ohradil. Stejně jako radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), která vyhlášku navrhla. Ve čtvrtek mají na jednání zastupitelstva dorazit odpůrci i příznivci této vyhlášky.

Letní scéna Lucerna Music Baru budí od počátku své existence vášně. Poprvé se konala v létě 2020 v areálu Výstaviště Praha. Místním obyvatelům však vadil hluk, stěžovali si proto radnici Prahy 7.

Po vlně kritiky se scéna loni přesunula na opačný konec Prahy, do areálu Ledárny Braník. Od června do září se tam konalo zhruba sedm desítek koncertů.

Na hluk z hudebních produkcí si začali stěžovat obyvatelé blízkých i vzdálenějších lokalit. Nejen z Braníku, ale i Modřan, Komořan, Chuchle nebo třeba z Barrandova. 

Nespokojence zastřešila iniciativa Hluk z Prahy 4. Spustila petici, kterou podepsalo sedm stovek lidí. Koncerty se v areálu konají i letos. Po zbytek června jich bude ještě osm, v červenci žádný, v srpnu deset a v září tři.

Pokud bude vyhláška schválena v navrhované podobě, bude se moci během kalendářního měsíce konat jen pět akcí. Organizátoři by tak museli minimálně polovinu naplánovaných srpnových koncertů zrušit. A to se jim nelíbí.

„Zastupitelstvo hlavního města Prahy se rozhodlo po dvou letech covidu vypnout živou kulturu v pražském veřejném prostoru. Reálně hrozí, že koncerty, festivaly, divadelní a jiná představení, která se konají venku, již kvůli novým omezením nebudou. To vše bez jakékoli odborné diskuze s pražskými kulturními aktéry a to již od 1. července. Jako první oblast drastického omezení je Braník, ale již nyní padají další návrhy: Žluté lázně, Letňany, Riegrovy sady, Výstaviště,“ objevilo se včera na facebookovém profilu Ledárny Open Air.

Organizátoři letní scény v příspěvku vyzvali, aby lidé podepisovali petici Nevypínejte kulturu v Praze. K dnešnímu dni tak zatím učinilo přes deset tisíc lidí.

„Již brzy můžete přijít o své oblíbené koncerty, festivaly a další kulturní akce pod širým nebem. Radní Hana Marvanová navrhuje v rychlosti a tichosti vyhlášku, která má omezit počet venkovních akcí s hudebním doprovodem v různých lokalitách Prahy. Jejím cílem je omezit veškerou takovou kulturu na pár dní měsíčně, přičemž rozhodování, kdo může, a kdo ne, bude v zásadě v rukou politiků,“ je v textu petice. Zároveň autoři petice vyzvali signatáře, aby přišli podpořit pražskou kulturu na jednání zastupitelstva.

Radní pro legislativu Kordová Marvanová odmítla, že by navržená vyhláška měla zrušit živou hudbu a koncerty v Praze. „Důrazně se ohrazuji proti informacím, že chceme omezovat kulturní akce v Praze. Informace v petici nejsou samozřejmě pravdivé. Nikdy jsme nechtěli omezovat kulturu v Praze, toto tvrzení se mě osobně velmi dotýká, vždy jsem kulturu podporovala. Řešíme pouze oblast Ledárny v Braníku, kde dochází k trvalému porušování hladiny hluku a stížnostem obyvatel. A nemá dojít k zákazu koncertů, ale k zavedení takových technických opatření, které sníží decibely zejména v širším okolí. Text v petici považuji za dezinformaci. Je to absurdní, jak z nějaké hry Václava Havla,“ řekla.

„Jsem s provozovateli Ledáren ve velmi častém kontaktu. Snažíme se spolu s nimi najít takové řešení, které umožní zachovat koncerty a zároveň hluk nebude obtěžovat široké okolí. Byla jsem se na akcích i osobně podívat a při mé poslední návštěvě už hluk byl snížený. Potřebujeme ale samozřejmě, aby toto řešení bylo trvalé,” pokračovala.  

Dnes se plánuje sejít s organizátorem Davidem Gaydečkou. „S panem Gaydečkou jsem už i v minulosti mluvila a jasně jsem mu říkala, že se nejedná o omezování koncertů, ale že je nutné vyřešit oblast Ledáren. Nerozumím tomu, proč v petici píše zavádějící a nepravdivé informace a budu s ním znovu jednat,” doplnila.

Proti nadměrnému hluku z Ledáren Braník už loni vytvořila petici iniciativa Hluk z Prahy 4, podepsalo ji sedm stovek lidí. Iniciativa také mapuje dopady hluku z koncertů na zdraví lidí a eviduje výpovědi nemocných pacientů, kteří potřebuji při léčbě klid a hluk je ruší. 

„Někteří politici hlavního města nás kvůli obrovské nepravdivé kampani hází přes palubu. Oproti slibům otáčí primátor a pan Čižinský. Může se stát, že vyhláška ani nebude projednána. Tlak je obrovský,“ řekl Miloš Závora z iniciativy, jejíž zástupci se také dostaví na čtvrteční jednání. 

Předseda zastupitelského klubu Prahy Sobě Jan Čižinský na květnovém zastupitelstvu při diskusi o Ledárnách řekl: „Provozovatel Ledáren, provozovatelé koncertů to prostě strašně přehnali a dělají kultuře hroznou ostudu. To je jasné.“

„Co mě osobně velice překvapuje, že vlastně jak dle svědectví, tak i dle měření porušuje provozovatel vlastně už stávající pravidla, že tady vlastně doteď nejednaly všechny ty ostatní orgány, které byly nějakým způsobem odpovědné za to, že se mají dodržovat normy, které jsou už v platnosti. Je zjevné, že ta vůle řešit tady tuto bezohlednost je vysoká, že se už začalo, a předpokládám, že skutečně dojdeme do nějakého cíle, kterým jasně řekneme, že takhle by to opravdu nešlo,“ řekl při květnovém jednání primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Jak se nakonec pražští politici z koalice i opozice zachovají, se uvidí ve čtvrtek. Přijetí vyhlášky v navržené podobě už podpořil předseda klubu opozičního hnutí ANO Ondřej Prokop. 

„Bohužel jsme nyní v situaci, kdy s pořadatelem není rozumná řeč a my jako zastupitelé musíme v první řadě ochránit zdraví lidí. A to neuděláme jinak, než vyhláškou. Chci se však striktně ohradit proti tvrzení, že vypínáme kulturu v Praze. Každý, kdo si vyhlášku přečte, okamžitě pochopí, že to tak není,“ uvedl. 

„Sám mám živou hudbu a koncerty rád. K létu to patří. Ale za žádnou cenu nesmí být zábava jedněch upřednostněna před zdravím druhých. Musíme hledat kompromisy. Tak, aby si fanoušci užili své kapely, pořadatel měl šanci koncert uspořádat, ale okolní obyvatelé měli zároveň klid a pohodlí k životu. Nebavili bychom se o tom, kdyby šlo o jednorázovou akci, to každý nějak zvládne. Ale u Ledáren Braník hovoříme o téměř trvalém, neúnosném tlaku a nadměrném hluku,“ dodal.

 


Autor: Jan Puci

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

Včera v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Vernisáž výstavy Město

29. ledna 2023 v 19:11

Praha 1 zve na vernisáž výstavy Město autorů Michaela Třeštíka, Norberta Tapperta a Petra Holuba.  Vernisáž proběhne v Galerii 1 ve čtvrtek 2. února od 18 hodin. Výstava bude probíhat do 25. února.

Dostavbu okolí nové radnice představí výstava

27. ledna 2023 ve 22:04

Praha 12 a ateliér tvorby katedry architektury ČVUT zvou na výstavu studentských architektonických prací s názvem Dostavba okolí nové radnice.

Sian Evans s Kosheen letos zahraje čtyřikrát

26. ledna 2023 v 07:06

Britská zpěvačka Sian Evans & Kosheen po velkém úspěchu s Resist 20th Anniversary Tour opět přijede potěšit české fanoušky a vystoupí ve třech městech, v Praze hned dvakrát. V rámci českého turné, které je naplánováno na začátek června, se na tuto koncertní sestavu můžete těšit v Praze,...

Konference přilákala do Sněmovny klíčové aktéry vzdělávání

24. ledna 2023 v 15:14

Pedagogický leadership byl hlavním tématem konference, kterou ve spolupráci s organizací Učitel naživo a redakcí Řízení školy pořádala poslankyně Renáta Zajíčková (ODS). Dvanáct vybraných hostů přineslo v diskuzních panelech svůj úhel pohledu na toto aktuální téma – od leadershipu jako inovace ve...

Koncertní cyklus Atria na Žižkově a Akademie MenART

24. ledna 2023 ve 13:38

Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART a Atrium na Žižkově vstupují do letošního roku s novým koncertním cyklem Hudební Odyssea. Během každého večera se představí přední hudebníci působící v Akademii i jejich žáci ve společně sestaveném programu. Večerem provede redaktor ČRo Vltava...

Do Prahy přijede na sto mladých hudebníků z celého světa

23. ledna 2023 ve 20:09

Do prvního kola Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru viola vybrala soutěžní komise 44 mladých hudebníků ze sedmnácti zemí. Do Prahy dostává pozvánku také 46 soutěžících v oboru trombon, kteří pocházejí z dvaceti zemí. Nejvíce kandidátů v oboru viola je z Číny, až jedenáct. V případě...

Další články
Nahoru