Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Návrh vyhlášky regulující koncerty v Braníku budí emoce, rozhodnou o něm pražští zastupitelé
Letošní sezónu Ledárny Open Air odstartoval 2. června koncert kapely Divokej Bill. Foto: Jiří Petrák

Návrh vyhlášky regulující koncerty v Braníku budí emoce, rozhodnou o něm pražští zastupitelé

Pražští zastupitelé se budou na svém jednání ve čtvrtek zabývat návrhem vyhlášky, která by měla pomoci lidem hlavně v městských částech Praha 4 a Praha 5, jelikož se dlouhodobě potýkají s problémem hluku při pořádání akcí v areálu bývalých ledáren v Braníku. Nejen organizátoři těchto akcí spustili proti vyhlášce petici s argumentací, že hlavní město chce zakázat kulturu. Magistrát se proti takovému tvrzení ohradil. Stejně jako radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), která vyhlášku navrhla. Ve čtvrtek mají na jednání zastupitelstva dorazit odpůrci i příznivci této vyhlášky.

Letní scéna Lucerna Music Baru budí od počátku své existence vášně. Poprvé se konala v létě 2020 v areálu Výstaviště Praha. Místním obyvatelům však vadil hluk, stěžovali si proto radnici Prahy 7.

Po vlně kritiky se scéna loni přesunula na opačný konec Prahy, do areálu Ledárny Braník. Od června do září se tam konalo zhruba sedm desítek koncertů.

Na hluk z hudebních produkcí si začali stěžovat obyvatelé blízkých i vzdálenějších lokalit. Nejen z Braníku, ale i Modřan, Komořan, Chuchle nebo třeba z Barrandova. 

Nespokojence zastřešila iniciativa Hluk z Prahy 4. Spustila petici, kterou podepsalo sedm stovek lidí. Koncerty se v areálu konají i letos. Po zbytek června jich bude ještě osm, v červenci žádný, v srpnu deset a v září tři.

Pokud bude vyhláška schválena v navrhované podobě, bude se moci během kalendářního měsíce konat jen pět akcí. Organizátoři by tak museli minimálně polovinu naplánovaných srpnových koncertů zrušit. A to se jim nelíbí.

„Zastupitelstvo hlavního města Prahy se rozhodlo po dvou letech covidu vypnout živou kulturu v pražském veřejném prostoru. Reálně hrozí, že koncerty, festivaly, divadelní a jiná představení, která se konají venku, již kvůli novým omezením nebudou. To vše bez jakékoli odborné diskuze s pražskými kulturními aktéry a to již od 1. července. Jako první oblast drastického omezení je Braník, ale již nyní padají další návrhy: Žluté lázně, Letňany, Riegrovy sady, Výstaviště,“ objevilo se včera na facebookovém profilu Ledárny Open Air.

Organizátoři letní scény v příspěvku vyzvali, aby lidé podepisovali petici Nevypínejte kulturu v Praze. K dnešnímu dni tak zatím učinilo přes deset tisíc lidí.

„Již brzy můžete přijít o své oblíbené koncerty, festivaly a další kulturní akce pod širým nebem. Radní Hana Marvanová navrhuje v rychlosti a tichosti vyhlášku, která má omezit počet venkovních akcí s hudebním doprovodem v různých lokalitách Prahy. Jejím cílem je omezit veškerou takovou kulturu na pár dní měsíčně, přičemž rozhodování, kdo může, a kdo ne, bude v zásadě v rukou politiků,“ je v textu petice. Zároveň autoři petice vyzvali signatáře, aby přišli podpořit pražskou kulturu na jednání zastupitelstva.

Radní pro legislativu Kordová Marvanová odmítla, že by navržená vyhláška měla zrušit živou hudbu a koncerty v Praze. „Důrazně se ohrazuji proti informacím, že chceme omezovat kulturní akce v Praze. Informace v petici nejsou samozřejmě pravdivé. Nikdy jsme nechtěli omezovat kulturu v Praze, toto tvrzení se mě osobně velmi dotýká, vždy jsem kulturu podporovala. Řešíme pouze oblast Ledárny v Braníku, kde dochází k trvalému porušování hladiny hluku a stížnostem obyvatel. A nemá dojít k zákazu koncertů, ale k zavedení takových technických opatření, které sníží decibely zejména v širším okolí. Text v petici považuji za dezinformaci. Je to absurdní, jak z nějaké hry Václava Havla,“ řekla.

„Jsem s provozovateli Ledáren ve velmi častém kontaktu. Snažíme se spolu s nimi najít takové řešení, které umožní zachovat koncerty a zároveň hluk nebude obtěžovat široké okolí. Byla jsem se na akcích i osobně podívat a při mé poslední návštěvě už hluk byl snížený. Potřebujeme ale samozřejmě, aby toto řešení bylo trvalé,” pokračovala.  

Dnes se plánuje sejít s organizátorem Davidem Gaydečkou. „S panem Gaydečkou jsem už i v minulosti mluvila a jasně jsem mu říkala, že se nejedná o omezování koncertů, ale že je nutné vyřešit oblast Ledáren. Nerozumím tomu, proč v petici píše zavádějící a nepravdivé informace a budu s ním znovu jednat,” doplnila.

Proti nadměrnému hluku z Ledáren Braník už loni vytvořila petici iniciativa Hluk z Prahy 4, podepsalo ji sedm stovek lidí. Iniciativa také mapuje dopady hluku z koncertů na zdraví lidí a eviduje výpovědi nemocných pacientů, kteří potřebuji při léčbě klid a hluk je ruší. 

„Někteří politici hlavního města nás kvůli obrovské nepravdivé kampani hází přes palubu. Oproti slibům otáčí primátor a pan Čižinský. Může se stát, že vyhláška ani nebude projednána. Tlak je obrovský,“ řekl Miloš Závora z iniciativy, jejíž zástupci se také dostaví na čtvrteční jednání. 

Předseda zastupitelského klubu Prahy Sobě Jan Čižinský na květnovém zastupitelstvu při diskusi o Ledárnách řekl: „Provozovatel Ledáren, provozovatelé koncertů to prostě strašně přehnali a dělají kultuře hroznou ostudu. To je jasné.“

„Co mě osobně velice překvapuje, že vlastně jak dle svědectví, tak i dle měření porušuje provozovatel vlastně už stávající pravidla, že tady vlastně doteď nejednaly všechny ty ostatní orgány, které byly nějakým způsobem odpovědné za to, že se mají dodržovat normy, které jsou už v platnosti. Je zjevné, že ta vůle řešit tady tuto bezohlednost je vysoká, že se už začalo, a předpokládám, že skutečně dojdeme do nějakého cíle, kterým jasně řekneme, že takhle by to opravdu nešlo,“ řekl při květnovém jednání primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Jak se nakonec pražští politici z koalice i opozice zachovají, se uvidí ve čtvrtek. Přijetí vyhlášky v navržené podobě už podpořil předseda klubu opozičního hnutí ANO Ondřej Prokop. 

„Bohužel jsme nyní v situaci, kdy s pořadatelem není rozumná řeč a my jako zastupitelé musíme v první řadě ochránit zdraví lidí. A to neuděláme jinak, než vyhláškou. Chci se však striktně ohradit proti tvrzení, že vypínáme kulturu v Praze. Každý, kdo si vyhlášku přečte, okamžitě pochopí, že to tak není,“ uvedl. 

„Sám mám živou hudbu a koncerty rád. K létu to patří. Ale za žádnou cenu nesmí být zábava jedněch upřednostněna před zdravím druhých. Musíme hledat kompromisy. Tak, aby si fanoušci užili své kapely, pořadatel měl šanci koncert uspořádat, ale okolní obyvatelé měli zároveň klid a pohodlí k životu. Nebavili bychom se o tom, kdyby šlo o jednorázovou akci, to každý nějak zvládne. Ale u Ledáren Braník hovoříme o téměř trvalém, neúnosném tlaku a nadměrném hluku,“ dodal.

 


Autor: Jan Puci

Válovky ve Valdštejnském paláci

Dnes v 07:03

Komorní výstava o životě malířek Jitky a Květy Válových byla zahájena ve Valdštejnském paláci.

Výstava Evropský gulag připomíná historii východoevropských táborů otrockých prací

Dnes v 06:55

V prostorách Galerie Ambit v klášteře u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze se v úterý 6. června otevře výstava s názvem Evropský gulag. Expozice, kterou připravily Platforma evropské paměti a svědomí a Muzeum paměti XX. století, se věnuje polozapomenuté historii desítek pracovních...

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů v zahradě Velkopřevorského paláce

Včera v 17:36

Koncert v rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“, který uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za podpory radnice Prahy 1 v zahradě Velkopřevorského paláce v Lázeňské ulici v Praze 1 – Malé Straně koncert duchovní...

Festival ZUŠ Open zaplní Valdštejnskou zahradu hudbou, divadlem i tancem

1. června 2023 v 07:21

V sobotu 3. června bude Valdštejnská zahrada patřit dětem. Zdarma přístupný program v režii celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open nabídne desítky koncertů, divadelních i tanečních představení i výtvarných workshopů v podání více jak 800 nejmladších umělců z celé České...

Kdysi slavný jako Mucha. Znovuobjevený obraz malíře Karla Vítězslava Maška jde do aukce

31. května 2023 v 11:22

Zlatým hřebem zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek bude znovuobjevený obraz Hra slunečních skvrn z roku 1910. Vyvolávat se bude za 3 500 000 korun. Jeho autorem je Karel Vítězslav Mašek (1865–1927), umělec kdysi podobně ceněný jako jeho generační souputník Alfons Mucha. 

Výstava: Ztraceni v nadcházejícím okamžiku

31. května 2023 v 11:14

Ve čtvrtek 8. června začne v Kunsthalle Praha nová výstava. Jmenuje se Lost in the moment that follows neboli Ztraceni v nadcházejícím okamžiku a jedná se o druhou výstavu z cyklu Cesty sběratelství. Název vychází z citátu André Bretona a reflektuje vztah mezi minulostí, současností a...

Praha 9 zve na Folkové Podviní 2023

31. května 2023 v 10:24

Osmnáctý ročník Folkového Podviní se koná ve čtvrtek 8. června. Vstup je volný.

Praha 13: Hudba pod Radnicí

30. května 2023 v 11:11

Skupina Big Rock bude hrát nejlepší rockové songy skupin Kabát, Katapult, Turbo, Pink Floyd, Judas Priest v restauraci Pod Radnicí v Praze 13.

Galerie Villa Pellé vystaví levitující obrazy a objekty Lubomíra Typlta

29. května 2023 ve 13:21

Galerie Villa Pellé v Praze 6 připravuje rozsáhlou výstavu aktuální tvorby předního českého malíře Lubomíra Typlta, absolventa prestižní Kunstakademie v Düsseldorfu, jehož obrazy jsou charakteristické silně kontrastní barevností i sarkastickým humorem.

Koncert tradiční romské hudby

27. května 2023 v 06:26

Vrcholem festivalu Khamoro je série tří koncertů tradiční romské hudby. Během toho druhého se v holešovické La Fabrice představí hudební tělesa, které spojuje jedna charakteristika: na evropské scéně působí už nějaký ten pátek a jde o úspěšná zavedená jména.

Další články
Nahoru