Dnes Úterý - zatazeno 15°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 28. 9. 2021
Svátek má Václav, státní svátek
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Návrh státního rozpočtu nekritizuje jen opozice, výhrady mají paradoxně i pražští zastupitelé za ANO
Pražský zastupitel hnutí ANO Ivan Pilný. Foto: archiv

Návrh státního rozpočtu nekritizuje jen opozice, výhrady mají paradoxně i pražští zastupitelé za ANO

Opoziční klub hnutí ANO v pražském zastupitelstvu vydalo prohlášení k návrhu státního rozpočtu pro rok 2021. Na tom by nebylo nic zvláštního, k nejdůležitějšímu zákonu se vyjadřuje kdekdo, ale v tomto případě vyčnívá, že kritická je pražská část hnutí, které na vládní úrovni návrh rozpočtu v menšinové vládě zastřešuje. 

„V ekonomice je třeba podporovat ty subjekty, které přestály krizi a daří se jim – potřebují pracovní sílu, tudíž je nutné zastavit podporu neexistujících pracovních míst. Je třeba podpořit rekvalifikace odpovídající trhu práce a zajistit logistiku mobility. V době krize si všichni musí utáhnout opasky o dvě dírky, to nevidíme,“ kritizuje zastupitelský klub ANO v prohlášení.

Podle klubu není možné uvažovat o přidání státním zaměstnancům, kteří krizí postiženi nebyli a „vegetují“ na homeoffice. „Zvláště pak v momentě, kdy mimořádná opatření mohou i nadále pokračovat a jejich následky mají zcela odlišný vliv na životy různých kategorií občanů, kdy paradoxně nejmenší změnu pociťují státní zaměstnanci, a naopak největší živnostníci a drobní podnikatelé, z jejichž daní jsou ale úředníci placeni,“ sdělil klub.

Výjimkou prý mohou být zdravotníci a sociální služby, ale i tady je podle klubu třeba říci, že byly mimořádné odměny a je navýšena platba za státní pojištěnce, tudíž i tady mají nemocnice prostor.

„Výrazně by měla být posílena ekonomika orientující se na přidanou hodnotu, s tím souvisí podpora startup, vědy a výzkumu a inovativního vzdělávání. Podpořit diverzifikaci ekonomiky, jak komoditní, tak geografickou,“ uvedl pražský zastupitel a bývalý ministr financí Ivan Pilný.

„Lití peněz do betonu je aktivitou minulého století, je třeba podpořit stavbu dobíjecích stanic, digitalizaci doprovodných služeb, průběžné vážení, elektronické mýto, bezpečnost. Investice by měly být realistické a měřitelné na návrat investic. V rozpočtu chybí výhled a příprava na třetí a další vlny pandemie jak z hlediska zdravotního zajištění, tak z hlediska prevence,“ sdělil Pilný, který už dříve několikrát kritizoval premiéra Andreje Babiše, což je v hnutí ANO ojedinělý jev.

Podle Pilného velkorysé rozmáchnutí deficitu státního rozpočtu vede k čtyřprocentní výši strukturované zadluženosti korigované v nejdelším intervalu v EU, letos deficit 500 miliard, který bude podle zastupitel zřejmě vyčerpán „předvolebním úsilím“ a hašením požáru v ekonomice a příští rok minimálně 320 miliard.

„Současný stav přípravy lze přitom těžko hodnotit, protože politici ještě nepředložili definitivní údaje, i základní čísla rozpočtu jsou ve vzduchu. Tato absurdní situace vzniká podáním dvou rozdílných poslaneckých návrhů k nejdůležitějšímu zákonu roku – jeden od premiéra a předsedy jedné koaliční strany, druhý od místopředsedy vlády a předsedy druhé koaliční partaje. Povede to ale nezbytně k tomu, že peníze zdraží, obsluha státního dluhu stoupne a okamžik potencionálního snížení ratingu je už ve vzduchu,“ dodal za zastupitelský klub hnutí ANO v pražském zastupitelstvu Ivan Pilný.

Lze aktuální prohlášení klubu skutečně vnímat jako kritiku dosavadní podoby návrhů státního rozpočtu na rok 2021? „Ano, je to tak,“ odpověděl Pilný.


Autor: Jan Puci

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 17. zasedání

20. září 2021 v 09:04

V probíhajícím volebním období se zastupitelé Prahy 4 sejdou ve středu 22. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) na svém 17. zasedání.

Zastupitelstvo Prahy 4 zasedne mimořádně

16. září 2021 ve 23:20

Mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 17. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Další články
Nahoru