Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Návrh rozpočtu Prahy 12 počítá s příjmy a výdaji nižšími než loni
Nová radnice Prahy 12. Foto: Jan Puci

Návrh rozpočtu Prahy 12 počítá s příjmy a výdaji nižšími než loni

Radnice Prahy 12 by měla letos hospodařit s příjmy 424 milionů korun a výdaji 622,78 milionu korun. Rozdíl by měl být hrazený z rezerv. Návrh rozpočtu schválila rada, projednávat ho bude na svém zasedání 1. února ještě zastupitelstvo dvanácté městské části. Na rok 2021 byl schválený rozpočet s příjmy 485,8 milionu korun a výdaji 723,7 milionu korun.

Nejvíce peněz získá Praha 12 díky převodům peněz od hlavního města a od státu. Od pražského magistrátu městská část podle dokumentu k rozpočtu obdrží 245,76 milionu korun, příspěvek na výkon státní správy činí pro tento rok asi 48 milionů.

Od Prahy a státu tak dvanáctá městská část získá zhruba o 11,89 milionu korun více, než bylo plánováno na rok 2021. Méně by naopak podle odhadů měla v roce 2022 vynést vlastní podnikatelská činnost radnice.

Méně peněz proti předchozímu roku vybere modřanská radnice letos podle návrhu rozpočtu také na poplatcích z pobytu. Na dani z nemovitostí by měla Praha 12 stejně jako loni vybrat 45 milionů korun.

Nejvyšší částku by měla radnice zaplatit za chod městské části a za výdaje do vzdělávání a škol. Ve školství by se mělo také nejvíce peněz proinvestovat. Největší investicí Prahy 12 by měla být výstavba nové mateřské školy (MŠ) Mydlinky pro 112 dětí, kdy radnice náklady na stavbu odhadla na 115 milionů korun.

 Dvanáctá městská část dále plánuje přestavbu pavilonu MŠ Oáza, čímž vzniknou místa pro 56 dětí, a výstavbu nové základní školy (ZŠ) v Komořanech. Na tu v rozpočtu na letošní rok Praha 12 počítá s částkou 30 milionů korun, za níž chce zpracovat projektovou dokumentaci. Rekonstrukce by se měl letos dočkat objekt MŠ Jahůdka a některé pavilony ZŠ Zárubova.

Peníze letos radnice vyčlenila také třeba na nákup pozemků v Modřanech a na Točné pro plánované revitalizace Komořanského náměstí a náměstí Antonína Pecáka a na opravu tzv. pumptracku Na Beránku, tedy sportoviště pro jízdu na kole či skateboardu.

V Praze 12 tvoří koalici zástupci Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených. Radnici dvanácté městské části vede starosta Jan Adamec (Piráti). Praha 12, kde žije 56 617 obyvatel, zahrnuje celá katastrální území Cholupic, Kamýku, Komořan, Modřan a Točné.


Autor: ČTK

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru