Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 11°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Návrh ponechat Slovanskou epopej v Praze byl zamítnut, zastupitelé trvají na tom poslat ji na Moravu
Slovanská epopej byla před pár lety vystavena ve Veletržním paláci v Praze 7. Foto: archiv

Návrh ponechat Slovanskou epopej v Praze byl zamítnut, zastupitelé trvají na tom poslat ji na Moravu

Pražští zastupitelé dnes odmítli revokovat své rozhodnutí zapůjčit na pět let Slovanskou epopej do Moravského Krumlova. Po diskusi nakonec návrh koaličního zastupitele Jana Wolfa (KDU-ČSL) podpořilo pouze 11 zastupitelů, potřeba byla nadpoloviční většina alespoň 33 hlasů. Na program jednání tak dokument nakonec nebyl zařazen. Zápůjčku schválilo pražské zastupitelstvo loni v říjnu, a to z důvodu chybějících prostor v Praze, kde by mohla být trvale vystavena. Obrazy byly v Krumlově vystaveny od 50. let až do roku 2011.

„Stále nejsem schopen srovnat se s tím, že bychom Slovanskou epopej měli poslat někam, kde by teoreticky hrozilo její poškození. Tak zde předkládám tisk, který revokuje usnesení zastupitelstva, kdy jsme se rozhodli epopej odeslat do Moravského Krumlova," řekl Wolf.

Wolf řekl, že by zastupitelé měli projednat nabídku vlastníků zámku na Zbraslavi, rodu Bartoňů z Dobenína, aby byla plátna vystavena v jeho prostorách. Podle něj se jedná o rozhodnutí o majetku v hodnotě pěti až deseti miliard korun.

Návrh revokovat usnesení podpořil opoziční zastupitel Lubomír Brož (ANO), který řekl, že by epopej mohla do Prahy přilákat turisty, kteří se budou chtít do hlavního města vracet po odeznění koronavirové pandemie. Ponechání pláten v Praze podpořil také opoziční zastupitel a starosta Běchovic Ondřej Martan (ODS).

Radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) revokaci usnesení odmítla. Praha se podle ní musí držet se svých rozhodnutí. „Pokud něco dotáhneme k rozhodnutí zastupitelstva, je důležité, aby všichni partneři věděli, že je to rozhodnutí platné a že se nezačne po roce revokovat," řekla.

Na jednání vystoupil senátor a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Praze poděkoval za vstřícnost ke Krumlovu a celému regionu. Obě města nyní mají smlouvu o smlouvě budoucí.

„V ní jsou uvedeny velmi přísné podmínky pro vystavení epopeje. My na základě této smlouvy upravujeme prostory. V listopadu bude zahájen zkušební provoz a na jeho základě bychom rádi uzavřeli smlouvu o zápůjčce. Epopej bude vystavena důstojně tak, jak si zaslouží," řekl.

Město investuje do oprav 53 milionů. Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Mucha maloval od roku 1910 dalších 18 let a věnoval je Praze. Od roku 2010 je epopej kulturní památkou. Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města (GHM).

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy.

V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.

Umístění v prostorách vybudovaných městem bylo autorovou podmínkou pro jejich odkázání Praze, s odkazem na její nesplnění město zažaloval malířův příbuzný Jiří Mucha. Soudy žalobu řeší už několik let.


Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru