dnes
Středa - zatazeno
14°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
17°C
pozítří
Pátek - oblacno
17°C
Návrh ponechat Slovanskou epopej v Praze byl zamítnut, zastupitelé trvají na tom poslat ji na Moravu
Slovanská epopej byla před pár lety vystavena ve Veletržním paláci v Praze 7. Foto: archiv

Návrh ponechat Slovanskou epopej v Praze byl zamítnut, zastupitelé trvají na tom poslat ji na Moravu

Pražští zastupitelé dnes odmítli revokovat své rozhodnutí zapůjčit na pět let Slovanskou epopej do Moravského Krumlova. Po diskusi nakonec návrh koaličního zastupitele Jana Wolfa (KDU-ČSL) podpořilo pouze 11 zastupitelů, potřeba byla nadpoloviční většina alespoň 33 hlasů. Na program jednání tak dokument nakonec nebyl zařazen. Zápůjčku schválilo pražské zastupitelstvo loni v říjnu, a to z důvodu chybějících prostor v Praze, kde by mohla být trvale vystavena. Obrazy byly v Krumlově vystaveny od 50. let až do roku 2011.

„Stále nejsem schopen srovnat se s tím, že bychom Slovanskou epopej měli poslat někam, kde by teoreticky hrozilo její poškození. Tak zde předkládám tisk, který revokuje usnesení zastupitelstva, kdy jsme se rozhodli epopej odeslat do Moravského Krumlova," řekl Wolf.

Wolf řekl, že by zastupitelé měli projednat nabídku vlastníků zámku na Zbraslavi, rodu Bartoňů z Dobenína, aby byla plátna vystavena v jeho prostorách. Podle něj se jedná o rozhodnutí o majetku v hodnotě pěti až deseti miliard korun.

Návrh revokovat usnesení podpořil opoziční zastupitel Lubomír Brož (ANO), který řekl, že by epopej mohla do Prahy přilákat turisty, kteří se budou chtít do hlavního města vracet po odeznění koronavirové pandemie. Ponechání pláten v Praze podpořil také opoziční zastupitel a starosta Běchovic Ondřej Martan (ODS).

Radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) revokaci usnesení odmítla. Praha se podle ní musí držet se svých rozhodnutí. „Pokud něco dotáhneme k rozhodnutí zastupitelstva, je důležité, aby všichni partneři věděli, že je to rozhodnutí platné a že se nezačne po roce revokovat," řekla.

Na jednání vystoupil senátor a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Praze poděkoval za vstřícnost ke Krumlovu a celému regionu. Obě města nyní mají smlouvu o smlouvě budoucí.

„V ní jsou uvedeny velmi přísné podmínky pro vystavení epopeje. My na základě této smlouvy upravujeme prostory. V listopadu bude zahájen zkušební provoz a na jeho základě bychom rádi uzavřeli smlouvu o zápůjčce. Epopej bude vystavena důstojně tak, jak si zaslouží," řekl.

Město investuje do oprav 53 milionů. Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Mucha maloval od roku 1910 dalších 18 let a věnoval je Praze. Od roku 2010 je epopej kulturní památkou. Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města (GHM).

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy.

V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.

Umístění v prostorách vybudovaných městem bylo autorovou podmínkou pro jejich odkázání Praze, s odkazem na její nesplnění město zažaloval malířův příbuzný Jiří Mucha. Soudy žalobu řeší už několik let.


Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

Včera v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Praha 1 a Malostranská beseda nabídnou online koncerty

Včera v 10:41

Koncerty Báry Zmekové v úterý 20. října a Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – oba od 17 do 18 hodin – nabídnou všem fanouškům výborné živé muziky Praha 1 a Malostranská beseda. Oba koncerty budou z Malostranské besedy živě přenášeny na Facebooku a na...

Praha 4 pomáhá obyvatelům zadržovat dešťovou vodu

Včera v 07:48

Více než 316 tisíc korun obdrží 45 fyzických i právnických osob, které v září požádaly městskou část Praha 4 o dotaci na nákup retenčních nádob na podporu akumulace a využití srážkových vod. 

Desátý ročník Knihománie startuje 21. října

Včera v 07:25

Knihománie je každoročně vrcholem knižní sezóny. Jejím hlavním cílem je nabídnout čtenářům to nejlepší, co přináší podzimní knižní trh, a také podpořit knihkupce v kamenných prodejnách. Letošní nabídka 10. ročníku přináší 26 novinek od 18 nakladatelů. Z nich si mohou čtenáři vybírat od 21. října...

Praha 4: Park Jezerka bude krásnější. Zapojte se do ankety

19. října 2020 v 16:57

Praha 4 připravuje postupnou revitalizaci unikátního parku Jezerka, díky které by se měl stát co nejpříjemnějším místem odpočinku a setkávání sousedů z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Další články
Nahoru