Dnes Středa - jasno 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Návrh ponechat Slovanskou epopej v Praze byl zamítnut, zastupitelé trvají na tom poslat ji na Moravu
Slovanská epopej byla před pár lety vystavena ve Veletržním paláci v Praze 7. Foto: archiv

Návrh ponechat Slovanskou epopej v Praze byl zamítnut, zastupitelé trvají na tom poslat ji na Moravu

Pražští zastupitelé dnes odmítli revokovat své rozhodnutí zapůjčit na pět let Slovanskou epopej do Moravského Krumlova. Po diskusi nakonec návrh koaličního zastupitele Jana Wolfa (KDU-ČSL) podpořilo pouze 11 zastupitelů, potřeba byla nadpoloviční většina alespoň 33 hlasů. Na program jednání tak dokument nakonec nebyl zařazen. Zápůjčku schválilo pražské zastupitelstvo loni v říjnu, a to z důvodu chybějících prostor v Praze, kde by mohla být trvale vystavena. Obrazy byly v Krumlově vystaveny od 50. let až do roku 2011.

„Stále nejsem schopen srovnat se s tím, že bychom Slovanskou epopej měli poslat někam, kde by teoreticky hrozilo její poškození. Tak zde předkládám tisk, který revokuje usnesení zastupitelstva, kdy jsme se rozhodli epopej odeslat do Moravského Krumlova," řekl Wolf.

Wolf řekl, že by zastupitelé měli projednat nabídku vlastníků zámku na Zbraslavi, rodu Bartoňů z Dobenína, aby byla plátna vystavena v jeho prostorách. Podle něj se jedná o rozhodnutí o majetku v hodnotě pěti až deseti miliard korun.

Návrh revokovat usnesení podpořil opoziční zastupitel Lubomír Brož (ANO), který řekl, že by epopej mohla do Prahy přilákat turisty, kteří se budou chtít do hlavního města vracet po odeznění koronavirové pandemie. Ponechání pláten v Praze podpořil také opoziční zastupitel a starosta Běchovic Ondřej Martan (ODS).

Radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) revokaci usnesení odmítla. Praha se podle ní musí držet se svých rozhodnutí. „Pokud něco dotáhneme k rozhodnutí zastupitelstva, je důležité, aby všichni partneři věděli, že je to rozhodnutí platné a že se nezačne po roce revokovat," řekla.

Na jednání vystoupil senátor a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Praze poděkoval za vstřícnost ke Krumlovu a celému regionu. Obě města nyní mají smlouvu o smlouvě budoucí.

„V ní jsou uvedeny velmi přísné podmínky pro vystavení epopeje. My na základě této smlouvy upravujeme prostory. V listopadu bude zahájen zkušební provoz a na jeho základě bychom rádi uzavřeli smlouvu o zápůjčce. Epopej bude vystavena důstojně tak, jak si zaslouží," řekl.

Město investuje do oprav 53 milionů. Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Mucha maloval od roku 1910 dalších 18 let a věnoval je Praze. Od roku 2010 je epopej kulturní památkou. Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města (GHM).

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy.

V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.

Umístění v prostorách vybudovaných městem bylo autorovou podmínkou pro jejich odkázání Praze, s odkazem na její nesplnění město zažaloval malířův příbuzný Jiří Mucha. Soudy žalobu řeší už několik let.


Sedmý ročník přehlídky skandinávských filmů Scandi proběhne online

Včera v 17:13

Přehlídka Scandi nabídne to nejlepší a nejžhavější, co ve Skandinávii minulý rok vzniklo. Během celého týdne nabídne v online prostoru filmy různých žánrů a témat, které aktuálně definují nejen severskou kinematografii, ale také zpracovávají ožehavá témata, která se stala virálními po...

Robin Cook: Geneze. Nový román mistra lékařských thrillerů

18. ledna 2021 v 17:58

Když se na pitevním stole doktorky Laurie Montgomeryové objeví tělo sociální pracovnice Kery Jacobsenové, zpočátku se zdá, že je obětí tragického předávkování drogami.

Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

Další články
Nahoru