dnes
Středa - polojasno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - polojasno
12°C
„Revoluce“ v pražské MHD vyšuměla, velkých změn od dubna se už cestující nemusí bát
Ilustrační foto: archiv

„Revoluce“ v pražské MHD vyšuměla, velkých změn od dubna se už cestující nemusí bát

Praha odmítla podobu zamýšlených změn MHD. Od dubna se upraví jen povrchové linky v okolí prodlouženého úseku metra A v Praze 6, i jejich návrh ale projde revizí. Zamýšlené změny se staly terčem kritiky městských částí i obyvatel, celkem magistrát eviduje na 3000 připomínek. Od dubna by měly platit i změny nachystané v souvislosti se zapojením příměstských autobusů z Mělnicka a Neratovicka do pražské integrované dopravy.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) prošel připomínky a došel k závěru, že je stále velké množství těch, které Ropid opomenul, a měly by být zohledněny. „V plánu změn není počítáno například s chystaným rozšířením parkovacích zón, nikdo se nebavil s řidiči DPP ani s veřejností a rovněž nebyl udělán nový takzvaný směrový průzkum," řekl Dolínek. Směrový průzkum zaznamenává, kudy cestuje nejvíce lidí.

Podle původního návrhu se změny měly týkat nejen Prahy 6, ale celého území Prahy. Po stejných trasách mělo jezdit jen sedm z 24 linek tramvají, měly přibýt dvě nové a jedna měla být zrušena. Změny se měly dotknout také 54 ze 134 autobusových linek. To teď již neplatí a Ropid dostal celý materiál k přepracování. Termín, do kdy jej má vytvořit, dán nebyl. „Bude to úkol nového ředitele Ropidu," pokračoval Dolínek.

Jasné ale v tuto chvíli není ani to, jak budou nově jezdit linky v okolí prodlouženého metra A. Také ty totiž Ropid společně s DPP a Prahou 6 znovu posoudí. „Musí to udělat tak, aby mohly začít od 6. dubna platit," dodal Dolínek. Místostarostka Prahy 6 Petra Kolínská uvedla, že s Ropidem ani DPP se na znění změn ještě radnice nedohodla.

Nejvíc připomínek vyslovily čtvrti v západní části Prahy, jedním z nejhlasitějších kritiků byla Praha 6, kudy vede nová část metra. Výhrady měly ale i ostatní městské části, kterým vadilo, že se mění MHD i na druhé straně Prahy, než kudy vede nové metro.

Změny kritizují i opoziční zastupitelé. „Ropid se měl zaměřit pouze na rušení takzvaných souběžných tras autobusů a tramvají, které kopírují prodlouženou trasu metra A. jakékoliv další změny jsou pro mě nepochopitelné," sdělil opoziční zastupitel a předseda pražské ODS Filip Humplík.

Na prodlouženém úseku metra A přibudou stanice Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Provoz bude Prahu letos stát 313 milionů korun a stavba vyšla na asi 20 miliard korun.

Původní návrhy změn v MHD od dubna 2015:

Návrh změn tramvajových linek v Praze 

Návrh změn autobusových linek – východ Prahy

Návrh změn autobusových linek – západ Prahy

Návrh změn příměstských autobusových linek  
    


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru