Dnes Pátek - polojasno 14°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 15°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Návrh na odvolání pirátského místostarosty Prahy 3 kvůli byznysu s rouškami neprošel
Štěpán Štrébl (vlevo) přijal v únoru na radnici Prahy 3 Liang-Ruey Ke, vedoucího Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře pro střední Evropu v Praze. Foto: praha3.pirati.cz

Návrh na odvolání pirátského místostarosty Prahy 3 kvůli byznysu s rouškami neprošel

Místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl (Piráti), který čelil kritice za působení ve firmách dodávajících do České republiky ochranné pomůcky proti covidu-19 z Číny, společnost prodal a v těch vlastněných svou rodinou už nepůsobí. Politik to včera řekl na jednání zastupitelstva městské části, kde jej opět kritizovala opozice a opoziční zastupitel Petr Venhoda (ANO) neúspěšně navrhl jeho odvolání.

Informaci o tom, že firma pirátského místostarosty dodává roušky a respirátory i státním institucím včetně těch, kde působí Piráti, přinesl v březnu server Seznam Zprávy.

Štrébl podezření ze střetu zájmů odmítl a uvedl, že jde o rodinné podnikání, že Praze 3 žádná z firem nic nedodala a že všechny dodávky veřejným institucím vzešly z otevřených tendrů na cenu. Jeho působení ve firmách podle něj nijak neovlivnilo jeho výkon ve funkci místostarosty.

Jeho postup dnes opět kritizovali opoziční zastupitelé například z ANO, ODS nebo KDU-ČSL. Podle nich se jednalo o střet zájmů a s ohledem na pirátský důraz na transparentnost a na negativní vztah k čínskému režimu o morálně pochybné jednání.

„Myslím, že když někdo něco říká, tak by se podle toho měl chovat," řekl například zastupitel Jan Novotný (ODS).

Štrébl k tomu řekl, že jeho rodina se zabývá mezinárodním obchodem a je nesmysl, aby kvůli jeho vstupu do politiky celá rodina zahodila svoje živobytí. Dodal, že většina dodávek byla do soukromého sektoru a u těch státních šlo většinově o instituce kontrolované hnutím ANO.

Zopakoval, že šlo vždy o otevřená výběrová řízení. Zároveň potvrdil, že veškerou činnost ukončil. „Přestože jsem neudělal nic špatného a nikde není žádný problém," řekl.

Štrébl se včera kromě toho dostal do konfliktu s pražským zastupitelem Janem Wolfem (KDU-ČSL), který jej jako občan přišel interpelovat ohledně facebookového příspěvku, v němž pirátský politik vyzval ke strhnutí kopie Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

Wolf patřil mezi hlavní zastánce loňského návratu sloupu, který je podle něj významným dědictvím a uměleckým dílem. Štréblovo vyjádření na sociální síti odsoudil a vyzval ho k omluvě.

To místostarosta odmítl, za svým vyjádřením si stojí, protože sloup podle něho není uměleckým dílem. „Jak na něm jsou ty sokly, které jsou volné, tak bychom je mohli osadit akty souložících dvojic, abychom podpořili rodinnou politiku," řekl v reakci na Wolfovu interpelaci.

Dodal, že potom by se sloup skutečně stal světovým unikátem, na který by se jezdili dívat lidé z celého světa. Wolf k tomu jen řekl, že z jeho vyjádření si o Štréblovi může každý udělat obrázek sám.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Včera ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Včera ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Včera v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

Další články
Nahoru