Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - prehanky-dest 11°C
Úterý 21. 9. 2021
Svátek má Matouš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Návrh na odvolání pirátského místostarosty Prahy 3 kvůli byznysu s rouškami neprošel
Štěpán Štrébl (vlevo) přijal v únoru na radnici Prahy 3 Liang-Ruey Ke, vedoucího Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře pro střední Evropu v Praze. Foto: praha3.pirati.cz

Návrh na odvolání pirátského místostarosty Prahy 3 kvůli byznysu s rouškami neprošel

Místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl (Piráti), který čelil kritice za působení ve firmách dodávajících do České republiky ochranné pomůcky proti covidu-19 z Číny, společnost prodal a v těch vlastněných svou rodinou už nepůsobí. Politik to včera řekl na jednání zastupitelstva městské části, kde jej opět kritizovala opozice a opoziční zastupitel Petr Venhoda (ANO) neúspěšně navrhl jeho odvolání.

Informaci o tom, že firma pirátského místostarosty dodává roušky a respirátory i státním institucím včetně těch, kde působí Piráti, přinesl v březnu server Seznam Zprávy.

Štrébl podezření ze střetu zájmů odmítl a uvedl, že jde o rodinné podnikání, že Praze 3 žádná z firem nic nedodala a že všechny dodávky veřejným institucím vzešly z otevřených tendrů na cenu. Jeho působení ve firmách podle něj nijak neovlivnilo jeho výkon ve funkci místostarosty.

Jeho postup dnes opět kritizovali opoziční zastupitelé například z ANO, ODS nebo KDU-ČSL. Podle nich se jednalo o střet zájmů a s ohledem na pirátský důraz na transparentnost a na negativní vztah k čínskému režimu o morálně pochybné jednání.

„Myslím, že když někdo něco říká, tak by se podle toho měl chovat," řekl například zastupitel Jan Novotný (ODS).

Štrébl k tomu řekl, že jeho rodina se zabývá mezinárodním obchodem a je nesmysl, aby kvůli jeho vstupu do politiky celá rodina zahodila svoje živobytí. Dodal, že většina dodávek byla do soukromého sektoru a u těch státních šlo většinově o instituce kontrolované hnutím ANO.

Zopakoval, že šlo vždy o otevřená výběrová řízení. Zároveň potvrdil, že veškerou činnost ukončil. „Přestože jsem neudělal nic špatného a nikde není žádný problém," řekl.

Štrébl se včera kromě toho dostal do konfliktu s pražským zastupitelem Janem Wolfem (KDU-ČSL), který jej jako občan přišel interpelovat ohledně facebookového příspěvku, v němž pirátský politik vyzval ke strhnutí kopie Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

Wolf patřil mezi hlavní zastánce loňského návratu sloupu, který je podle něj významným dědictvím a uměleckým dílem. Štréblovo vyjádření na sociální síti odsoudil a vyzval ho k omluvě.

To místostarosta odmítl, za svým vyjádřením si stojí, protože sloup podle něho není uměleckým dílem. „Jak na něm jsou ty sokly, které jsou volné, tak bychom je mohli osadit akty souložících dvojic, abychom podpořili rodinnou politiku," řekl v reakci na Wolfovu interpelaci.

Dodal, že potom by se sloup skutečně stal světovým unikátem, na který by se jezdili dívat lidé z celého světa. Wolf k tomu jen řekl, že z jeho vyjádření si o Štréblovi může každý udělat obrázek sám.


Autor: ČTK

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 17. zasedání

Včera v 09:04

V probíhajícím volebním období se zastupitelé Prahy 4 sejdou ve středu 22. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) na svém 17. zasedání.

Metropolitní očkovací centrum bude od příštího týdne pokračovat v novém režimu

19. září 2021 v 08:10

Velká očkovací centra mimo zdravotnická zařízení se v celé republice postupně uzavírají. Také Metropolitní očkovací centrum utlumuje svoji činnost a podle plánu skončilo k pátku 17. září s jeho provozem hlavní město. Očkovací centrum bude i nadále fungovat v omezeném...

Zastupitelstvo Prahy 4 zasedne mimořádně

16. září 2021 ve 23:20

Mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 17. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

16. září 2021 v 10:38

Ve snaze zajistit co nejvyšší proočkovanost Pražanů organizuje hlavní město od poloviny července očkování lidí bez přístřeší. Díky dohodě s Ministerstvem zdravotnictví očkuje Praha i cizince bez domova, kteří žijí na území hlavního města. Během osmi očkovacích akcí se podařilo podat vakcínu, která...

Další články
Nahoru