Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Návrh na odvolání pirátského místostarosty Prahy 3 kvůli byznysu s rouškami neprošel
Štěpán Štrébl (vlevo) přijal v únoru na radnici Prahy 3 Liang-Ruey Ke, vedoucího Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře pro střední Evropu v Praze. Foto: praha3.pirati.cz

Návrh na odvolání pirátského místostarosty Prahy 3 kvůli byznysu s rouškami neprošel

Místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl (Piráti), který čelil kritice za působení ve firmách dodávajících do České republiky ochranné pomůcky proti covidu-19 z Číny, společnost prodal a v těch vlastněných svou rodinou už nepůsobí. Politik to včera řekl na jednání zastupitelstva městské části, kde jej opět kritizovala opozice a opoziční zastupitel Petr Venhoda (ANO) neúspěšně navrhl jeho odvolání.

Informaci o tom, že firma pirátského místostarosty dodává roušky a respirátory i státním institucím včetně těch, kde působí Piráti, přinesl v březnu server Seznam Zprávy.

Štrébl podezření ze střetu zájmů odmítl a uvedl, že jde o rodinné podnikání, že Praze 3 žádná z firem nic nedodala a že všechny dodávky veřejným institucím vzešly z otevřených tendrů na cenu. Jeho působení ve firmách podle něj nijak neovlivnilo jeho výkon ve funkci místostarosty.

Jeho postup dnes opět kritizovali opoziční zastupitelé například z ANO, ODS nebo KDU-ČSL. Podle nich se jednalo o střet zájmů a s ohledem na pirátský důraz na transparentnost a na negativní vztah k čínskému režimu o morálně pochybné jednání.

„Myslím, že když někdo něco říká, tak by se podle toho měl chovat," řekl například zastupitel Jan Novotný (ODS).

Štrébl k tomu řekl, že jeho rodina se zabývá mezinárodním obchodem a je nesmysl, aby kvůli jeho vstupu do politiky celá rodina zahodila svoje živobytí. Dodal, že většina dodávek byla do soukromého sektoru a u těch státních šlo většinově o instituce kontrolované hnutím ANO.

Zopakoval, že šlo vždy o otevřená výběrová řízení. Zároveň potvrdil, že veškerou činnost ukončil. „Přestože jsem neudělal nic špatného a nikde není žádný problém," řekl.

Štrébl se včera kromě toho dostal do konfliktu s pražským zastupitelem Janem Wolfem (KDU-ČSL), který jej jako občan přišel interpelovat ohledně facebookového příspěvku, v němž pirátský politik vyzval ke strhnutí kopie Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí.

Wolf patřil mezi hlavní zastánce loňského návratu sloupu, který je podle něj významným dědictvím a uměleckým dílem. Štréblovo vyjádření na sociální síti odsoudil a vyzval ho k omluvě.

To místostarosta odmítl, za svým vyjádřením si stojí, protože sloup podle něho není uměleckým dílem. „Jak na něm jsou ty sokly, které jsou volné, tak bychom je mohli osadit akty souložících dvojic, abychom podpořili rodinnou politiku," řekl v reakci na Wolfovu interpelaci.

Dodal, že potom by se sloup skutečně stal světovým unikátem, na který by se jezdili dívat lidé z celého světa. Wolf k tomu jen řekl, že z jeho vyjádření si o Štréblovi může každý udělat obrázek sám.


Autor: ČTK

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

12. července 2024 v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Změna ve vedení Prahy 2, Jitka Urbánková rezignovala na funkci radní

24. června 2024 ve 23:47

V úvodu pondělního zasedání Zastupitelstva městské části Prahy 2 rezignovala Jitka Urbánková (ANO) na svou funkci radní. Tuto funkci vykonávala od 17. října 2022. Vzhledem k nastelé situaci hned po jednání zastupitelstva mimořádně zasedla Rada městské části Praha 2, která schválila místostarostce...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Další články
Nahoru