dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Navrátilec Garčar: S Tatranem myslím na ty nejvyšší mety
Milan Garčar (v červeném) chce po návratu vyhrát s Tatranem pohár i extraligu. Foto: tatranflorbal.cz

Navrátilec Garčar: S Tatranem myslím na ty nejvyšší mety

Po roce ho budou diváci opět vídat při zápasech florbalové extraligy. Velká postava českého florbalu a reprezentační obránce Milan Garčar se po ročním angažmá ve švédském Helsingborgu vrátil do Tatranu Střešovice a jeho cíle pro nadcházející sezonu jsou jasné. „Po nepovedené sezoně je úkolem získat vítězství v poháru i v extralize,“ říká v rozhovoru pro server Pražský patriot Garčar, který se Střešovicemi už pětkrát zvedal nad hlavu pohár českého florbalového mistra.

Třicetiletý zkušený obránce sice dostal lákavou nabídku z Curychu, ovšem nakonec se kvůli rodinným důvodům rozhodl pro návrat domů. „Ve Střešovicích jsem hrál svůj nejlepší florbal a po loňském neúspěšném roce potřebuji získat radost ze hry víc než kdy jindy. Navíc si uvědomuji, že bych měl do klubu předat zkušenosti,“ dodává bronzový medailista ze světového šampionátu v roce 2010.

Po roce stráveném ve Švédsku jste opět v Tatranu. Jaké ve vás dřímají pocity?
Jsem se spoluhráči teprve dva týdny, takže zatím cítím především obrovskou dávku energie. Minulou sezonu mi chyběla přátelská a týmová atmosféra, proto jsem rád, že jsem se znovu mohl vrátit do známého prostředí.

S jakými cíly půjdete do další sezony?
V Tatranu je to se stanovením cílů poměrně jednoduché. Po nepovedené sezoně je úkolem získat vítězství v poháru i v extralize. Uvědomuji si, že takový cíl nebudeme mít sami, že i ostatní týmy prahnou po úspěchu, ale jsem maximalista. Potřebujeme mít jasně stanovenou metu, ke které směřujeme od začátku letní přípravy.

Rozhodoval jste se mezi návratem domů nebo setrváním v zahraničí?
Věděl jsem, že v Helsingborgu pokračovat nebudu, ale návrat nebyl hlavní možností. Trochu jsem přemýšlel o setrvání ve Švédsku, popřípadě o přesunu do Švýcarska. Nabídka z GC Curych byla hodně zajímavá a lákavá, ale rodinná situace rozhodla jinak, proto jsem se vrátil domů. To, že jsem se domluvil s Tatranem, bylo správné rozhodnutí.

Byla možnost jít i do jiného českého klubu? Co rozhodlo, že jste se vrátil do Tatranu?
Další varianty byly, ale v součtu všech důvodů je Tatran TOP! Právě ve Střešovicích jsem hrál svůj nejlepší florbal a po loňském neúspěšném roce potřebuji získat radost ze hry víc než kdy jindy. Navíc si uvědomuji, že bych měl do klubu předat zkušenosti.

Máte za sebou angažmá v Helsingborgu. Mohl byste porovnat tréninkové možnosti a celkové klubové zázemí v Tatranu a ve Švédsku? Asi to budou velké rozdíly…
Po sportovní stránce je Helsingborg naprosto průměrný tým. U nás jsou tréninky mnohem lépe připraveny, než byly tam. Rozdíl je pouze v důrazu a nasazení, které je po celou dobu, co je hráč na hřišti. Nikdo si nic nedaruje. U nás je trénink laxní, a proto pak těžko chytáme tempo utkání. Hlavně na mezinárodní scéně. Jinak Helsingborg je profesionální organizace. Dalo by se to přirovnat k prosperujícímu hokejovému klubu. O chod týmu se stará zhruba deset lidí a vše funguje na 100 %. Před rokem navíc postavili halu pro pět tisíc diváků za miliardu, což si v Česku nedovedu představit.

Ve Švédsku je florbal hodně populární. Myslíte, že je možné, abychom se i v tomto směru alespoň částečně vyrovnali severským zemím?
Ve Švédsku je florbal delší dobu, my se snad k takové popularitě časem taky dopracujeme. Samozřejmě je větší hlad v menších městech, kde není konkurence jiného sportu (Falun, Helsingborg, Warberg). Ve Stockholmu na tom tak dobře s diváky nejsou. To je prostě úděl velké nabídky. A myslím si, že u nás děláme florbal hodně dobře. Nevidím důvod, proč bychom nemohli dosáhnout stejných met jako v severských zemích. Asi nejzásadnější věcí jsou finance. Jakmile se začne florbal dělat jako byznys, dojde k přerodu od amatérismu k profesionalismu se vším, co k tomu patří. Tedy zisky, platy, diváci, tisk, vnímání společností. Jen je otázka, jestli je vůbec zájem takovou cestou v Česku jít.

Letos se druhým rokem o vítězi extraligy rozhodovalo v pražském Superfinále. Jak se vám tato myšlenka líbí?
Nejdříve jsem byl skeptický k novému systému, kdy místo celé série rozhodne o vítězi jedno utkání. Taky jsem si nebyl jistý, jestli bude takový zájem ze strany diváků, aby nebyla aréna prázdná. Ale když jsme se do Superfinále s Tatranem dostali, měl jsem po těle husí kůži. Ohromný zážitek. Věřím, že jako marketingový tah to bylo skvělé rozhodnutí, i když po sportovní stránce to není ideální. Maže se rozdíl ve výkonnosti, záleží na momentálním rozpoložení. Ale je to sport a pravidlo, které je třeba respektovat. Každopádně mým cílem je být znovu součástí toho cirkusu kolem. Protože výhra v takovém prostředí je něco neskutečného.


Svaz aerobiku pořádá workshop pro sportovce i instruktory

17. listopadu 2017 v 07:05

Ať už jste trenéři různých sportů, instruktoři nebo prostě jen máte rádi pohyb, tenhle workshop vás nadchne. Pořádá ho 9. prosince Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz a odborníci vás při něm za jeden den seznámí se vším důležitým, co potřebujete vědět o zlepšení kondice pomocí běžných...

Do branek! S ČT sport na vrchol za podpory innogy

7. listopadu 2017 ve 13:14

Další ročník populární reality show S ČT sport na vrchol je za dveřmi. Už po osmé budou lyžařští amatéři před televizními kamerami České televize měřit síly na svazích českých skiareálů v obřím slalomu. Ve hře je opravdu hodně, účast na semifinálovém kempu na konci března ve Špindlerově Mlýně, kde...

V Praze 9 se uskuteční fotbalové mistrovství, při každém zápase hrají jen dva hráči

28. září 2017 v 18:23 | Aktualizováno 29. září 2017, 06:48

Jsi fotbalista a chceš si vyzkoušet něco nového a netradičního? Zastav se v obchodním centru Galerie Harfa, kde proběhne Mistrovství ČR ve fotbale 1vs1. Hlavní výhra 5000 korun + další hodnotné výhry pro prvních 8 hráčů.

Smrt Spartě, papouškoval slávista Stoch. Případ řeší disciplinárka

25. září 2017 ve 12:39

Když fotbalová Slavia minulou středu porazila v pohárovém utkání na svém hřišti Třinec 5:1, tradiční děkovačky s fanoušky se účastnil i Miroslav Stoch. Jelikož byl strůjcem obratu favorita v druhém poločase, ujal se předříkání. Jeden z členů kotle mu však poradil starou verzi, jejíž součástí je...

Dukla opět podpoří dětské hemofiliky, věnuje jim derby se Spartou

25. září 2017 v 11:26

I v letošní sezoně pokračuje partnerství Dukly s neziskovou organizací Hemojunior, která sdružuje dětské hemofiliky. Tentokrát jim věnuje fotbalový klub domácí utkání se Spartou, které se odehraje v sobotu 30. září od 20 hodin. 

H-Triatlon chystá pražský podzimní čtyřboj - hod oštěpem, sprint, vrh koulí a skok daleký

22. září 2017 v 08:00

Sdružení H-Triatlon pořádá již tradiční podzimní čtyřboj, který se uskuteční v neděli 24. 9. 2017 ve sportovním centru Prosek na Praze 9. Všichni aktivní sportovci a sportovní nadšenci se mohou těšit na kombinaci čtyř disciplín – hod oštěpem, sprint, vrh koulí a skok daleký. Účastníci mohou...

Další články
Nahoru