dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražská politika

Návrat ztracené Aleny: Místostarostka Prahy 8 Borhyová nahlásila pobyt zpět na městskou část

Místostarostka Prahy 8 Alena Borhyová (ANO) si přehlásila trvalý pobyt z Dolních Chaber do Prahy 8. Vyplývá to z informací v obchodním rejstříku na serveru www.justice.cz. Borhyová podle opozičních ODS a TOP 09 porušovala pobytem v Dolních Chabrech zákon, protože jsou samostatným volebním obvodem a zastupitel musí mít trvalé bydliště v obvodu, kde kandiduje a byl zvolen. TOP 09 se už obrátila se stížností na magistrát.

„Paní Borhyová si je velmi dobře vědoma, že porušuje zákon, a tak se rychle přihlásila v Libni. Je opravdu smutné, že radnici mohou vést lidé s nulovým právním vědomím a bez respektu k občanům. Paní místostarostka by místo kličkování s fiktivním bydlištěm měla konečně složit mandát," řekl ČTK předseda zastupitelů ODS Ondřej Gros.

borhyova-praha-8-nahled Borhyová podle informací v rejstříku bydlela mimo Prahu 8 od prosince 2015 do letošního 24. září, od kdy má zapsánu novou libeňskou adresu.

„Nejsem právník, ale je otázkou, zda v tomto období jsou jí vykonané kroky platné," řekla zastupitelka Petra Hainzová (TOP 09).

Hainzová se obrátila dopisem na ředitelku magistrátu Martinu Děvěrovou. Má pravomoc svolat mimořádné jednání zastupitelů Prahy 8, které by vyslovilo zánik mandátu. Pokud by jej zastupitelé neschválili, může mandát zastupiteli v případě porušení odebrat ředitelka magistrátu.

„Bylo mi sděleno, že je paní ředitelka do konce týdne mimo úřad. Nicméně obrátila jsem se také na ministerstvo vnitra, které je odvolacím orgánem," řekla Hainzová.

ODS už Borhyovou vyzvala minulý týden na jednání zastupitelstva, aby složila svůj mandát. Zastupitelé ANO, ČSSD, SZ a komunisté ji ale podpořili a odvolána nebyla. Borhyová slíbila opozici ohledně jejich dotazu na své trvalé bydliště písemnou odpověď. Podle Grose ji zastupitelé nedostali.

Po komunálních volbách v roce 2014 vznikla v Praze 8 menšinová koalice ANO, ČSSD a Strany zelených, která stojí na podpoře komunistů. Starostou je Roman Petrus (ČSSD) a Borhyová je místostarostkou pro kulturu. ODS a TOP 09, které vládly v Praze 8 minulé volební období, přešly do opozice.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru