dnes
Sobota - zatazeno
12°C
zítra
Neděle - skorojasno
12°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
11°C
Zpravodajství

Návrat včel do pražských lesů podpoří nová medárna

Příští týden ve čtvrtek otevře příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy novou medárnu ve svém areálu v Práčské ulici v Praze 10. Medárna vznikala od loňského září přestavbou nevyužité bývalé dílny organizace a bude sloužit jako provozní zázemí pro dlouhodobý projekt Návrat včel do pražských lesů, který funguje od roku 2011. Od té doby včelaři Lesů hl. m. Prahy v pražské přírodě založili nebo obnovili celkem dvanáct včelnic,  pečují o více jak padesátku kmenových včelstev a realizovali přes 500 výchovných programů a akcí se včelařskou tematikou. 

Nová medárna nahradí dosavadní provizorní prostory, které organizace doposud využívala jako zázemí pro zpracování medu. Lesy hl. m. Prahy tak získají odpovídající základnu pro svůj včelařský program splňující všechny náročné hygienické a veterinární předpisy i provozní požadavky.

Kromě samotného prostoru pro vytáčení medu medárna disponuje také místem pro zpracování včelího vosku a lisování voskových mezistěn, které se vracejí do včelích úlů.

Ve včelařském provozu tak bude kolovat jen původní vosk,  který vyrobily včely na pražských včelnicích. Službu výroby mezistěn z vlastního vosku organizace nabídne i

Lesy hl. m. Prahy své včelnice obohacují o interaktivní prvky, jako jsou ukázkové prosklené úly, informační panely či hmyzí hotely, a na včelnicích pro pražské školy i veřejnost organizují ekovýchovné programy. Proto bude také nová medárna přístupná veřejnosti. Po domluvě bude možné přijít se na práci v medárně podívat a zblízka poznat celý proces zpracování včelích produktů.


Další články
Nahoru