dnes
Sobota - jasno
3°C
zítra
Neděle - jasno
7°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
12°C
Návrat Habsburků do Prahy, na severu metropole žijí už dva císaři
Profesor Josef Koutecký s malým Rudolfem. Foto: Václav Šilha / Zoo Praha

Návrat Habsburků do Prahy, na severu metropole žijí už dva císaři

V pražské zoo proběhly v úterý křtiny druhého „stoprocentně pražského“ slůněte, které se narodilo samici slona indického Tamaře na začátku října. Malý sameček dostal jméno Rudolf, (zkráceně Rudi), podle císaře Rudolfa II.).

Jméno vybrali v anketě sami návštěvníci, kteří měli možnost vybírat ze tří návrhů jmen – Hanno, Nandimithra a Rudolf.

Vítězné jméno Rudolf bylo mezi návrhy zařazeno jako připomínka Rudolfa II. Habsburského, který se velice zajímal nejen o alchymii, ale také o exotická zvířata. Jeho Lví dvůr spolu s „pobočkami“ v oboře Hvězda a na Císařském ostrově je pokládán za prvního předchůdce evropských zoologických zahrad.

Rudi je druhým sloním mládětem, které se letos v Praze narodilo. Parťáka mu dělá Maxmilián, který přišel na svět na jaře. Dva sloní přírůstky v jednom roce jsou pro zoo raritou.

„Máme tak dnes v Praze dva císaře,“ poznamenal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Spolu s dnes pokřtěným Rudolfem žije v Údolí slonů i Max pojmenovaný na počest císaře Maxmiliána II. Habsburského, který do naší metropole přivedl ukázat slona indického již roku 1570,“ pokračoval.

Jak hlasovali čtenáři serveru Pražský patriot? (hlasování je již ukončeno)

Anketa

Jaké jméno (ze tří nabízených) pro slůně v pražské zoo se vám líbí nejvíc?

13.9%
(13.9%)
64.4%
(64.4%)
21.8%
(21.8%)

Rudolfovu matku Tamaru, stejně jako Janitu, která letos v dubnu porodila první „stoprocentně“ pražské slůně Maxe, získala Zoo Praha před třemi lety ze Srí Lanky.

Pražská zoo chová slony od roku 1933, kdy přišel do Prahy indický slon Baby, kterému tehdy byl rok. Poté se zde vystřídali čtyři sloni afričtí, jeden slon pralesní a několik dalších slonů indických. Dnes jich má zahrada i s novým přírůstkem devět. Jediným dospělým samcem je Ankhor, kterého zoo přivezla v roce 2014 z Berlína.


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

21. února 2019 ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Další články
Nahoru