dnes
Sobota - prehanky-dest
22°C
zítra
Neděle - polojasno
26°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
27°C
Navigační systém veřejné dopravy v Praze se promění
Navigační systém v pražském metru. Ilustrační foto: archiv

Navigační systém veřejné dopravy v Praze se promění

V Praze se promění navigační systém Pražské integrované dopravy (PID). Zlepší se aktuální informování lidí, navigace v metru a okolí zastávek MHD nebo přibudou mapy. ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje PID. Organizace nyní zpracovává studii aktuálního stavu, která zahrnuje také podněty veřejnosti. Letos na jaře má být hotova definitivní verze a následně se uskuteční veřejná soutěž na podobu nového infosystému. Nový systém by se mohl ve městě začít objevovat na konci roku.

Zlepšeno bude muset být podle mluvčího informování cestujících MHD v takvaném reálném čase. Znamená to, že by měli mít přístup k informacím z aktuálního provozu MHD. Na některých zastávkách tramvají jsou například už nyní lidé informováni o příjezdu linek a v metru se dozví, za jak dlouho odjede ze stanice další souprava.

Zlepšit se má také navigace, kudy ven z metra, zejména rozlišení jednotlivých výstupů a zastávek v rámci přestupů. Promění se navigace i mimo zastávky MHD a přibudou mapy. Studie bude řešit i množství a umístění reklam v ulicích.

„Zahlcuje veřejný prostor a zakrývá navigační tabule," uvedl Drápal. „Také bude potřeba vyjasnit si kompetence ve správě jednotlivých prvků, protože nyní je to i v rámci městských organizací poměrně nepřehledné a neefektivní," dodal.

Ropid nyní zpracovává studii, která analyzuje aktuální stav a sesbírala přání a podněty veřejnosti. Bude obsahovat také inspiraci z jiných měst v ČR i zahraničí. „Má navrhnout, jaké informační prvky doplnit, jaké změnit, co vše vlastně v rámci tohoto projektu řešit," uvedl Drápal.

Konečná verze dokumentu bude hotova letos na jaře, kdy magistrát a vedení města rozhodnou, co a jak rychle se má změnit. Následně bude vypsána graficko-designérská soutěž na podobu jednotlivých informačních a navigačních prvků. „První výstupy z tohoto projektu v ulicích by tak měly být k vidění někdy na konci letošního nebo začátkem příštího roku," uvedl mluvčí.

Lidé se budou moci s dílčími výstupy seznámit 16. ledna od 19 hodin v centru CAMP pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) ve Vyšehradské ulici. Lidé tam budou moci v rámci diskusní akce vznést své podněty.


Praha 8 sbírá vavříny, dostala několik ocenění za komunikaci

Včera v 07:56

Zlatý erb za webové stránky, Zlatý lajk za facebookový profil, cena Radniční listy za Osmičku…tři medailová ocenění v letošním roce v rámci Hl. města Prahy. 

Radnice Prahy 1 mění úřední hodiny

13. srpna 2020 ve 12:59

Od 1. září stanovila radnice první městské části úřední hodiny úřadu na pondělí od 8 do 18 hodin a středu od 8 do 18 hodin.

Další články
Nahoru