dnes
Čtvrtek - zatazeno
22°C
zítra
Pátek - polojasno
23°C
pozítří
Sobota - bourky
23°C
Navigační systém veřejné dopravy v Praze se promění
Navigační systém v pražském metru. Ilustrační foto: archiv

Navigační systém veřejné dopravy v Praze se promění

V Praze se promění navigační systém Pražské integrované dopravy (PID). Zlepší se aktuální informování lidí, navigace v metru a okolí zastávek MHD nebo přibudou mapy. ČTK to sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje PID. Organizace nyní zpracovává studii aktuálního stavu, která zahrnuje také podněty veřejnosti. Letos na jaře má být hotova definitivní verze a následně se uskuteční veřejná soutěž na podobu nového infosystému. Nový systém by se mohl ve městě začít objevovat na konci roku.

Zlepšeno bude muset být podle mluvčího informování cestujících MHD v takvaném reálném čase. Znamená to, že by měli mít přístup k informacím z aktuálního provozu MHD. Na některých zastávkách tramvají jsou například už nyní lidé informováni o příjezdu linek a v metru se dozví, za jak dlouho odjede ze stanice další souprava.

Zlepšit se má také navigace, kudy ven z metra, zejména rozlišení jednotlivých výstupů a zastávek v rámci přestupů. Promění se navigace i mimo zastávky MHD a přibudou mapy. Studie bude řešit i množství a umístění reklam v ulicích.

„Zahlcuje veřejný prostor a zakrývá navigační tabule," uvedl Drápal. „Také bude potřeba vyjasnit si kompetence ve správě jednotlivých prvků, protože nyní je to i v rámci městských organizací poměrně nepřehledné a neefektivní," dodal.

Ropid nyní zpracovává studii, která analyzuje aktuální stav a sesbírala přání a podněty veřejnosti. Bude obsahovat také inspiraci z jiných měst v ČR i zahraničí. „Má navrhnout, jaké informační prvky doplnit, jaké změnit, co vše vlastně v rámci tohoto projektu řešit," uvedl Drápal.

Konečná verze dokumentu bude hotova letos na jaře, kdy magistrát a vedení města rozhodnou, co a jak rychle se má změnit. Následně bude vypsána graficko-designérská soutěž na podobu jednotlivých informačních a navigačních prvků. „První výstupy z tohoto projektu v ulicích by tak měly být k vidění někdy na konci letošního nebo začátkem příštího roku," uvedl mluvčí.

Lidé se budou moci s dílčími výstupy seznámit 16. ledna od 19 hodin v centru CAMP pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) ve Vyšehradské ulici. Lidé tam budou moci v rámci diskusní akce vznést své podněty.


Prahou prošly tisíce lidí, u sídla komunistů po nich zůstala rakev

Dnes v 00:11

Metropolí prošly ve středu večer tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba 10 000. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi.

Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

Včera v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Další články
Nahoru