dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
-1°C
Navenek idyla, doma horor:  Budíček, zabiju tě, vyhrožoval zdánlivý elegán v noci manželce. Škrtil ji, urážel a válel po zemi. Před dětmi!
Ilustrační foto: sxc.hu

Navenek idyla, doma horor: Budíček, zabiju tě, vyhrožoval zdánlivý elegán v noci manželce. Škrtil ji, urážel a válel po zemi. Před dětmi!

Mezi odhalenými březnovými případy domácího násilí v Praze je případ ženy, kterou manžel nejdříve slovně ponižoval, poté i fyzicky napadl a v afektech ji škrtil a vyhrožoval zabitím. Zarážející na tomto případu je, že rodina se třemi dětmi působila jako ideální.

Manžel byl úspěšný, šaramantní a zastával společensky významné postavení. Nic tedy nenasvědčovalo tomu, že se z něj v domácnosti stává úplně jiný člověk. Jeho dominance se však pro ženu a matku dětí stávala nezvladatelnou.

„Zpočátku ji manžel napadal jen slovně, později jeho výpady přerostly ve fyzické násilí. Když se žena rozhodla, že ho opustí, jeho násilí se začalo stupňovat,“ líčila vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová.

Muž manželku ponižoval i před dětmi. Řval na ni, že bez něj je úplná nula a nedokáže vůbec nic. Zamykal jí v domě. Navíc ji vyhrožoval, že ji dokáže dostat do blázince, aby už nikdy neviděla děti. Z tohoto důvodu žena měla z manžela stále větší strach, bála se, že je schopen svoje výhružky splnit. Proto zůstávala ve vztahu.

Čtěte také: Domácí násilí v Praze – muži si často vynucují sex

Útoky muže se však stupňovaly a byly čím dál více brutálnější. „Manžel ji začal budit v noci a vyhrožovat zabitím. V afektech ji škrtil, válel po zemi a smýkal s ní po celém bytě,“ dodala k otřesnému případu Holušová.

Nakonec žena agresivní chování svého manžela oznámila policii, která násilníka vykázala z bytu. Odborníci Intervenčního centra ji pak následně pomohli sepsat návrh k soudu na měsíční předběžné opatření, kterým se prodloužil manželův zákaz na dobu 30 dní.

V další fázi podala žena návrh na rozvod a návrh na úpravu poměrů k dětem. „Velikou pomoc a podporu našla klientka především ve své rodině, která ji po všech stranách podpořila a poskytla jí i dočasné útočiště,“ doplnila Holušová.

Počet případů domácího násilí v Praze roste

Pracovníci Intervenčního centra Praha zaznamenali v březnu významný nárůst případů domácího násilí. Z bytu bylo vykázáno 21 násilníků, což je nejvyšší počet v tomto roce.

S tím byl spojený i zvýšený počet kontaktů a intervencí ohrožených lidí, kteří se obrátili s dotazy na pracovníky Intervenčního centra. Ti celkem vyřizovali 432 kontaktů a intervencí.

Čtěte také: Bratr skoro uškrtil nevlastní sestru i jejího syna. Domácí násilí v Praze se hodně týká třicátníků 

„Daří se stále více prohlubovat spolupráci s orgány a institucemi, které se touto problematikou zabývají. Nově se do tohoto procesu začala zapojovat oproti přechozí praxi i místní oddělení policie, která případy domácího násilí neřešila často či vůbec. Toto se samozřejmě na zvýšeném počtu odhalených případů pozitivně projevuje,“ popsal ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Tomáš Ján. Intervenční centrum je jedním ze zařízení CSSP.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru