Dnes Neděle - polojasno 15°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 17°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nával turistů v Praze: Je jich devětkrát víc než před rokem
Výhled ze Svatomikulášské městské zvonice na Malé Straně. Foto: Jan Puci

Nával turistů v Praze: Je jich devětkrát víc než před rokem

Do ubytovacích zařízení v Praze v letošním prvním čtvrtletí přijelo 757 682 turistů, což je zhruba devětkrát více než před rokem, kdy platila rozsáhlá opatření proti šíření nemoci covid-19. V pražských hotelech, penzionech a kempech přibylo zejména zahraničních hostů, jejichž počet se meziročně zvýšil téměř sedmnáctinásobně. Hosté strávili v hlavním městě také více nocí. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nocí, které lidé v ubytovacích zařízeních v metropoli od počátku ledna do konce března strávili, meziročně přibylo o 777 procent na 1,67 milionu. Většina připadla na cizince. Počet jejich noclehů v porovnání s loňským prvním kvartálem stoupl 17krát na necelých 1,2 milionu. Počet přenocování Čechů v Praze se meziročně zvýšil o 300 procent na 495 324 nocí.

Praha je mezi kraji dlouhodobě nejvíce závislá na turistech z ciziny. V zimě jich do pražských hotelů, penzionů či kempů přijelo 490 139. Českých hostů se v daném období v hlavním městě ubytovalo 267 543, meziročně o téměř pětkrát více.

Celorepublikově se počet hostů v ubytovacích zařízeních v první čtvrtletí meziročně zvýšil desetkrát na 2,81 milionu a počet jejich přenocování dosáhl 7,9 milionu nocí, což bylo sedminásobně více než loni v zimě.

Vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura ale připomněl, že i když se návštěvnost proti minulému roku výrazně zvýšila, je srovnávací základna kvůli loňským pandemickým omezením na nízké úrovni a výkony ubytování v zimě zdaleka nedosáhly objemů z roku 2019. Navíc podle něj stále chybí především zahraniční hosté.


Autor: ČTK

Slovenská prezidenta Čaputová uctila památku parašutistů z operace Anthropoid

27. května 2022 v 18:16

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zahájila dnes svou návštěvu Prahy v Resslově ulici uctěním památky československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 80 lety uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Prezidenta Miloše Zemana při...

Prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v pátek Prahu 3

25. května 2022 v 09:44

Prezidentka Slovenské republiky přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka, aby 27. května společně uctili hrdiny z Čech a Slovenska, kteří se před 80 lety podíleli na operaci Anthropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí městská část při této...

Další články
Nahoru