Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nával turistů v Praze: Je jich devětkrát víc než před rokem
Výhled ze Svatomikulášské městské zvonice na Malé Straně. Foto: Jan Puci

Nával turistů v Praze: Je jich devětkrát víc než před rokem

Do ubytovacích zařízení v Praze v letošním prvním čtvrtletí přijelo 757 682 turistů, což je zhruba devětkrát více než před rokem, kdy platila rozsáhlá opatření proti šíření nemoci covid-19. V pražských hotelech, penzionech a kempech přibylo zejména zahraničních hostů, jejichž počet se meziročně zvýšil téměř sedmnáctinásobně. Hosté strávili v hlavním městě také více nocí. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nocí, které lidé v ubytovacích zařízeních v metropoli od počátku ledna do konce března strávili, meziročně přibylo o 777 procent na 1,67 milionu. Většina připadla na cizince. Počet jejich noclehů v porovnání s loňským prvním kvartálem stoupl 17krát na necelých 1,2 milionu. Počet přenocování Čechů v Praze se meziročně zvýšil o 300 procent na 495 324 nocí.

Praha je mezi kraji dlouhodobě nejvíce závislá na turistech z ciziny. V zimě jich do pražských hotelů, penzionů či kempů přijelo 490 139. Českých hostů se v daném období v hlavním městě ubytovalo 267 543, meziročně o téměř pětkrát více.

Celorepublikově se počet hostů v ubytovacích zařízeních v první čtvrtletí meziročně zvýšil desetkrát na 2,81 milionu a počet jejich přenocování dosáhl 7,9 milionu nocí, což bylo sedminásobně více než loni v zimě.

Vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Pavel Vančura ale připomněl, že i když se návštěvnost proti minulému roku výrazně zvýšila, je srovnávací základna kvůli loňským pandemickým omezením na nízké úrovni a výkony ubytování v zimě zdaleka nedosáhly objemů z roku 2019. Navíc podle něj stále chybí především zahraniční hosté.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

Další články
Nahoru