dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
NATURHOUSE: Dokažte sami sobě, že na to máte! Zhubněte do plavek za tři měsíce, jde to
Konzultace s výživovou expertkou ze sítě NATURHOUSE. Foto: archiv

NATURHOUSE: Dokažte sami sobě, že na to máte! Zhubněte do plavek za tři měsíce, jde to

Odhodlat se k velké změně bývá často velmi složité. Změnit své dosavadní návyky není jen tak, a proto to spousta lidí vzdá po prvních týdnech. Nebojte se změny, které vám můžou pomoci nejen k lepší postavě, ale i zdravějšímu životu. Výživové expertky ze sítě NATURHOUSE poradí, jak mít do léta skvělou kondičku i postavu do plavek a jak krok po kroku změnit životosprávu, abyste úspěšně zhubli.

Aby byla změna přirozená, je dobré postupovat pozvolna. „Nedělejte žádná náhlá rozhodnutí. Pokud zelenina nebyla součástí každého vašeho jídla, vynechávali jste snídani a z kancelářské židle jste si rovnou sedli doma na gauč, pak musíte zvolit volnější tempo,“ vysvětluje Štěpánka Štěpánová, výživová poradkyně NATURHOUSE, podle níž představuje optimální hubnutí ztrátu přibližně 0,5–1 kg týdně. Hubnoucí proces nemá cenu uspěchat, abychom si zdravotně neublížili, neměli přebytečnou kůži, nepropadali špatným náladám až depresím.

Náhlá změna rovněž často souvisí s touhou co nejrychleji utéct zpět ke starému a pohodlnějšímu životu. Postupná přeměna životního stylu se naopak časem přemění v rutinu, kterou bude snadné udržovat.

naturhouse-stepanka-stepanova-new-nahled

Štěpánka Štěpánová

Jste zadýchaní, když vyjdete pár schodů? Doběhnout tramvaj je pro vás nemyslitelné? „Začněte tím nejpřirozenějším pohybem – chůzí. Každý den si dopřejte alespoň půlhodinovou procházku, jak zdravotní stav dovolí. Jarní počasí k tomu láká,“ říká Štěpánová.

Snadnou a zdravou změnou bude i výměna výtahu za schody, tramvaje za chůzi a auta za kolo. Kdo je na nějakou pohybovou aktivitu již zvyklý, stačí se držet pravidelnosti – alespoň třikrát týdně s hodinovou zátěží.

Bez správného jídla to nepůjde

Jarní dny jsou díky prvním rostlinám a zelenině jako je ředkvička či cibule ideální na odlehčení jídelníčku a určení řádu ve stravě. Pokud jste se doposud přejídali, raději zmenšete porce a jezte zhruba každé 3 hodiny 5× denně. Určitě se vyvarujte smažených jídel. Nezapomínejte na snídani, obě svačiny, oběd a ani večeři. Jídlo večer raději volte lehké a poslední jídlo snězte tři hodiny před ulehnutím.

Jíst více nebo méně? Rozhodně více zeleniny a méně tučných pokrmů. Bílé pečivo, sladké limonády, ani smažená jídla nám nedělají dobře. Cítíme se po nich těžce a unaveně. Přicházející jaro plné mladé čerstvé zeleniny je ideálním časem pro změnu jídelníčku.

„Zkuste si dopřát denně alespoň 300 gramů zeleniny a dopoledne i jeden kousek ovoce,“ navrhuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE a zároveň varuje před starým mýtem: „Nevynechávat záměrně přílohy k hlavním jídlům – je to jeden velký omyl,“ varuje.

K snídani přidejte sezonní ředkvičky, k obědu a večeři porci salátu, odpolední svačinu zastane třeba tvaroh a špalíčky mrkve, okurky či papriky. Uvidíte, že brzy vám jídlo bez čerstvé křupavé zeleniny nebude skoro chutnat.

K obědu a večeři rozdělte talíř do třetin. Jednu třetinu porce ať tvoří zelenina, a to buď vařená, grilovaná či syrová, druhou pak libové maso či ryba, vejce, tofu nebo šmakoun jako kvalitní zdroje bílkovin a třetí třetinu ať tvoří sacharidy – kuskus, batáty, brambory, bulgur nebo rýže basmati.

Máslo a olej s rozumem

Kromě salátů ale můžete zeleninu vařit na páře, dusit, péct i grilovat. Vyhněte se však zbytečně velkému množství oleje. „Ani salát se spoustou olejové zálivky není zdraví prospěšný. Na jednu porci bohatě stačí 2 lžičky kvalitního oleje,“ upozorňuje nutriční specialistka Burešová. Na tuk si dávejte pozor i v dalších pokrmech.

Například máslo na celozrnném pečivu by mělo být jen ve velmi tenké vrstvě, více si však pochutnáte na lehkých krémových sýrech či pomazánce z luštěnin – které jsou výborným zdrojem bílkovin a vlákniny.

Voda základ života

Díky vodě naše tělo správně funguje. Bez ní je pro nás těžké být zdraví a fit. Z nedostatku tekutin nás bolí hlava, cítíme se unavení, naše pokožka je vysušená a v neposlední řadě nehubneme. „Slazené limonády, alkohol a příliš mnoho kávy nám škodí stejně jako nedostatek čisté vody. Vhodné je vypít postupně alespoň 1,5 litru nechlazené, neslazené vody bez bublinek,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně z www.naturhouse-cz.cz .

Pro lepší chuť stačí do vody přidat pár kapek citronové šťávy, lístky máty nebo kolečko salátové okurky či plátek jablka.

Jak překonat krizi?

„Největší krize obvykle přichází v druhém měsíci. Klesá motivace a chuť vrátit se do starých kolejí je vysoká. Napište si proto na papír všechny důvody, proč chcete být fit,“ radí výživová poradkyně.

Aby bylo pro vás jednodušší se k pohybu „dokopat“ nebo si ho prostě více užít, vytáhněte ven svou kamarádku, partnera nebo děti. Ve dvou se to lépe táhne! A pokud máte raději týmové aktivity, zkuste skupinový nordic walking nebo projížďky na kole.

Hubnutí je nutné podrobněji plánovat

Přelom druhého a třetího měsíce je opět vhodný na sebemotivaci. „Poslední měsíc si naplánujte den po dni, co budete dělat za sportovní aktivity a jiné věci související s vaším cílem,“ radí Burešová.

Místo posilovacích a výkonnostních sportů doporučujeme vhodnější tipy cvičení jako například pilates či jógu. Plavání, cyklistika i obyčejná chůze vám určitě prospějí.

A co vás čeká na konci? Ta nejlepší odměna – nejenže překonáte sebe sama, ale změníte i špatné stravovací návyky, překonáte přirozenou lenost, zlepšíte si zdraví a získáte znamenitou kondici.

Pár základních faktů:

•    Jíst 5× denně každé 3 hodiny.
•    Vypít postupně alespoň 1,5 l nechlazené, neslazené vody bez bublinek.
•    Každý den si dopřát procházku alespoň 30 minut, jak zdravotní stav dovolí.
•    Doporučené sporty: plavání, cyklistika, joga, pilates, stačí však obyčejná chůze.
•    Pozor! Nevynechávat záměrně přílohy k hlavním jídlům – je to jeden velký omyl a zakořeněný mýtus.

K obědu a večeři by měl být talíř rozdělen následovně:

•    1/3 talíře zelenina – vařená, grilovaná, syrová.
•    1/3 talíře libové maso, ryba, vejce, tofu, šmakoun – tedy kvalitní zdroj bílkoviny.
•    1/3 talíře sacharidová příloha – kuskus, brambory, batáty, bulgur, rýže basmati.

Tip:

naturhouse9-nahled Pokud si nevíte rady, navštivte některou z výživových poraden NATURHOUSE ve vašem okolí. První pomocí proti jarní únavě může být třeba třítýdenní balíček Hubnutí a detoxikace, který obsahuje výživový plán na 3 týdny, pečlivě vybrané potravinové doplňky, 10 rad pro hubnutí a detoxikaci, exkluzivní recept a ještě dárek zdarma. Nebo si po konzultaci s poradkyní nechte vypracovat dlouhodobý plán správné výživy nejen na jaro.

Pro více informací prosím navštivte http://www.naturhouse-cz.cz.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Včera ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru