Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - skorojasno 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

NATURE FUTURE - Mladá evropská fotografie

V rámci francouzského předsednictví Rady Evropské unie Francouzské velvyslanectví v České republice a Francouzský institut v Praze ve spolupráci s jedenácti evropskými kulturními centry, která jsou členy EUNIC Prague a se společností Veolia představují výstavu NATURE FUTURE – mladá evropská fotografie.

Představí práci 14 mladých evropských fotografů, kteří přesným, aktuálním, poetickým a někdy i humorným pohledem analyzují rozsáhlou ekologickou krizi, která postihuje naši planetu.

Jejich generace si je naléhavosti situace dobře vědoma: pokud se sami nezasadíme o záchranu ekosystémů, přežití lidstva se stane dalším utopickým scénářem.

„Výstavu pořádáme u příležitosti pražských oslav Dne Evropy na znamení toho, že sdílíme evropské hodnoty. Chceme ukázat společné evropské vnímání tématu ekologie a představit rozmanitost uměleckého pojetí mladých talentovaných fotografů. Tato venkovní výstava je důležitou součástí našeho kulturního programu a bude zásadním pojítkem mezi francouzským a českým předsednictví Rady Evropské unie,“ řekl velvyslanec Francie v České republice Alexis Dutertre.

Kulturní atašé Francouzského institutu v Praze Sarah Doignon dodala: „Bylo klíčové, abychom téma ekologie vnesli do veřejného prostoru, do centra Prahy. Díky podpoře městské části Praha 1 můžeme výstavu umístit na čtyři měsíce v parku Kampa, a zpřístupnit ji tak široké veřejnosti. Výstava bude mít také interaktivní část, v rámci které návštěvníky vyzveme, aby na sociální sítě nahráli fotografie, které podle nich nejlépe vystihují budoucnost přírody.“

„Ochraně přírody se dlouhodobě a systematicky věnujeme, nejenom inovacemi v oboru, ale také podporou projektů, které ukazují pravdu o globální změně klimatu a které mohou přispět ke změně našeho chování. Proto jsme velmi rádi podpořili i tuto výstavu a díla mladých evropských fotografů, kterým není naše budoucnost lhostejná,“ říká Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.

Výstava bude zahájena 9. května na Den Evropy v 17:30 za přítomnosti umělců a kurátorů. Pro veřejnost se otevře již v 15 hodin a potrvá do 28. srpna. V podobném formátu bude probíhat i v Berlíně pod záštitou Francouzského institutu v Německu od 4. června do 30. července.

2022-vystava-kveten

Výstava bude ke zhlédnutí čtyři měsíce v pražském parku Kampa a bude zdarma přístupná všem. Představí soubory fotografií každého umělce doprovozené o explikační texty ve francouzštině, češtině a angličtině.

Vystavovaní umělci se zúčastní několika setkání a debat související s tématy společenské angažovanosti umělců, uměleckého dialogu a naléhavosti klimatické krize.

Úterý 10. května – 19:00
Fotograf gallery, Jungmannova 19, Nové Město, Praha 1
Panelová diskuse “Ekologická angažovanost fotografů”
Zúčastnění umělci: Tomáš Hrůza (CZ) , Marina Caneve (IT), Ruben Martin de Lucas ( ES) a Daniel Szalai ( HUN)
Moderátor: Marek Hlavica

Středa 11. května – 17:30
Goethe Institut, Masarykovo nábřeží, Praha 1
Panelová diskuse “Jak změnit naše uvažování o přírodě”
Zúčastnění umělci: Jana Hartmann (DE), Markus Guschelbauer (AT) Inka (SE) Leontína Berková (SK)
Moderátorka: Pavlina Kvapilová

Interaktivní část výstavy zapojí širokou veřejnost – účastníci budou moci na instagramu nasdílet fotografie zobrazující jejich vizi budoucnosti přírody, fotografii zveřejnit ve story, označit Francouzský institut pomocí @francouzskyinstitut a uvést hashtag #NATUREFUTURE. Na konci výstavy se vylosuje 10 výherců, kteří získají podepsanou autorskou fotografii od francouzské umělkyně Margaux Senlis.

Projekt finančně podpořil Francouzský institut, EUNIC Cluster Fund a společnost VEOLIA. Koná se pod záštitou starosty městské části Praha 1.


Autor: Alo

Po rekonstrukci se na Hradčanech otevřela Bílkova vila s novou expozicí

Dnes ve 13:25

Po více než půlroční rekonstrukci se v úterý návštěvníkům znovu otevřela Bílkova vila v Praze na Hradčanech. Neobvyklou stavbu vystavěl sochař a grafik František Bílek (1872 až 1941) podle vlastních plánů, dnes slouží prezentaci jeho tvorby. Objekt se nachází ve správě Galerie hlavního města Prahy...

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

Včera ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

23. června 2022 ve 12:08

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze...

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

Vysočanská nokturna: Hudba Kalich

21. června 2022 v 09:41

Čtvrteční podvečer 23. června bude ve Vysočanech od 18 hodin patřit hudbě.

Život a dílo Jiřího Koláře připomínají dvě výstavy

20. června 2022 v 10:44

Dvě výstavy ve veřejném prostoru budou připomínat Jiřího Koláře, jenž žil a tvořil ve Vršovicích. K vidění budou od úterý 21. června v parku naproti ZŠ U Vršovického nádraží, který nese Kolářovo jméno, a na náměstí Svatopluka Čecha. 

Metronome Prague hlásí změnu programu, v sobotu vystoupí i domácí Prago Union

18. června 2022 ve 13:42

Festival Metronome Prague, který proběhne 22. až 25. června, hlásí změnu programu, v sobotu v hlavním čase vystoupí i domácí Prago Union.  

Devětkrát s devítkou: Varhanní koncert

17. června 2022 ve 20:54

Čtvrtý z koncertů XXII. ročníku festivalu orchestrální a komorní tvorby s názvem Devětkrát s devítkou se koná v pondělí 20. června od 18 hodin.

Národní technické muzeum připomíná 150. výročí narození Theodora von Liebiega

17. června 2022 v 19:28

Národní technické muzeum si připomíná 150. výročí narození Theodora von Liebiega (15. června 1872 až 24. května 1939), nejvýznamnějšího průkopníka motorismu v českých zemích.  Ve sbírkách muzea se dochovaly čtyři automobily, které jsou úzce spjaty s touto významnou...

Festival Vektroskop slibuje výlet do osmdesátých let

17. června 2022 v 15:14

Festival Vektroskop, mezinárodní festival audiovizuální korelace a archeologie medií, se znovu představí v Divadle Archa. V letošním roce své diváky vezme do osmdesátých let, tedy do dekády technologických a společenských změn.

Další články
Nahoru