Dnes Sobota - jasno 20°C
Zítra Neděle - jasno 23°C
Neděle 4. 6. 2023
Svátek má Dalibor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražská kultura

NATURE FUTURE - Mladá evropská fotografie

V rámci francouzského předsednictví Rady Evropské unie Francouzské velvyslanectví v České republice a Francouzský institut v Praze ve spolupráci s jedenácti evropskými kulturními centry, která jsou členy EUNIC Prague a se společností Veolia představují výstavu NATURE FUTURE – mladá evropská fotografie.

Představí práci 14 mladých evropských fotografů, kteří přesným, aktuálním, poetickým a někdy i humorným pohledem analyzují rozsáhlou ekologickou krizi, která postihuje naši planetu.

Jejich generace si je naléhavosti situace dobře vědoma: pokud se sami nezasadíme o záchranu ekosystémů, přežití lidstva se stane dalším utopickým scénářem.

„Výstavu pořádáme u příležitosti pražských oslav Dne Evropy na znamení toho, že sdílíme evropské hodnoty. Chceme ukázat společné evropské vnímání tématu ekologie a představit rozmanitost uměleckého pojetí mladých talentovaných fotografů. Tato venkovní výstava je důležitou součástí našeho kulturního programu a bude zásadním pojítkem mezi francouzským a českým předsednictví Rady Evropské unie,“ řekl velvyslanec Francie v České republice Alexis Dutertre.

Kulturní atašé Francouzského institutu v Praze Sarah Doignon dodala: „Bylo klíčové, abychom téma ekologie vnesli do veřejného prostoru, do centra Prahy. Díky podpoře městské části Praha 1 můžeme výstavu umístit na čtyři měsíce v parku Kampa, a zpřístupnit ji tak široké veřejnosti. Výstava bude mít také interaktivní část, v rámci které návštěvníky vyzveme, aby na sociální sítě nahráli fotografie, které podle nich nejlépe vystihují budoucnost přírody.“

„Ochraně přírody se dlouhodobě a systematicky věnujeme, nejenom inovacemi v oboru, ale také podporou projektů, které ukazují pravdu o globální změně klimatu a které mohou přispět ke změně našeho chování. Proto jsme velmi rádi podpořili i tuto výstavu a díla mladých evropských fotografů, kterým není naše budoucnost lhostejná,“ říká Eva Kučerová, ředitelka komunikace a marketingu skupiny Veolia pro střední a východní Evropu.

Výstava bude zahájena 9. května na Den Evropy v 17:30 za přítomnosti umělců a kurátorů. Pro veřejnost se otevře již v 15 hodin a potrvá do 28. srpna. V podobném formátu bude probíhat i v Berlíně pod záštitou Francouzského institutu v Německu od 4. června do 30. července.

2022-vystava-kveten

Výstava bude ke zhlédnutí čtyři měsíce v pražském parku Kampa a bude zdarma přístupná všem. Představí soubory fotografií každého umělce doprovozené o explikační texty ve francouzštině, češtině a angličtině.

Vystavovaní umělci se zúčastní několika setkání a debat související s tématy společenské angažovanosti umělců, uměleckého dialogu a naléhavosti klimatické krize.

Úterý 10. května – 19:00
Fotograf gallery, Jungmannova 19, Nové Město, Praha 1
Panelová diskuse “Ekologická angažovanost fotografů”
Zúčastnění umělci: Tomáš Hrůza (CZ) , Marina Caneve (IT), Ruben Martin de Lucas ( ES) a Daniel Szalai ( HUN)
Moderátor: Marek Hlavica

Středa 11. května – 17:30
Goethe Institut, Masarykovo nábřeží, Praha 1
Panelová diskuse “Jak změnit naše uvažování o přírodě”
Zúčastnění umělci: Jana Hartmann (DE), Markus Guschelbauer (AT) Inka (SE) Leontína Berková (SK)
Moderátorka: Pavlina Kvapilová

Interaktivní část výstavy zapojí širokou veřejnost – účastníci budou moci na instagramu nasdílet fotografie zobrazující jejich vizi budoucnosti přírody, fotografii zveřejnit ve story, označit Francouzský institut pomocí @francouzskyinstitut a uvést hashtag #NATUREFUTURE. Na konci výstavy se vylosuje 10 výherců, kteří získají podepsanou autorskou fotografii od francouzské umělkyně Margaux Senlis.

Projekt finančně podpořil Francouzský institut, EUNIC Cluster Fund a společnost VEOLIA. Koná se pod záštitou starosty městské části Praha 1.


Autor: Alo

Válovky ve Valdštejnském paláci

Včera v 07:03

Komorní výstava o životě malířek Jitky a Květy Válových byla zahájena ve Valdštejnském paláci.

Výstava Evropský gulag připomíná historii východoevropských táborů otrockých prací

Včera v 06:55

V prostorách Galerie Ambit v klášteře u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze se v úterý 6. června otevře výstava s názvem Evropský gulag. Expozice, kterou připravily Platforma evropské paměti a svědomí a Muzeum paměti XX. století, se věnuje polozapomenuté historii desítek pracovních...

Praha 1: Varhanní nešpory maltézských rytířů v zahradě Velkopřevorského paláce

2. června 2023 v 17:36

Koncert v rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů“, který uspořádá Suverénní Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za podpory radnice Prahy 1 v zahradě Velkopřevorského paláce v Lázeňské ulici v Praze 1 – Malé Straně koncert duchovní...

Festival ZUŠ Open zaplní Valdštejnskou zahradu hudbou, divadlem i tancem

1. června 2023 v 07:21

V sobotu 3. června bude Valdštejnská zahrada patřit dětem. Zdarma přístupný program v režii celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open nabídne desítky koncertů, divadelních i tanečních představení i výtvarných workshopů v podání více jak 800 nejmladších umělců z celé České...

Kdysi slavný jako Mucha. Znovuobjevený obraz malíře Karla Vítězslava Maška jde do aukce

31. května 2023 v 11:22

Zlatým hřebem zahradní aukce v Arthouse Hejtmánek bude znovuobjevený obraz Hra slunečních skvrn z roku 1910. Vyvolávat se bude za 3 500 000 korun. Jeho autorem je Karel Vítězslav Mašek (1865–1927), umělec kdysi podobně ceněný jako jeho generační souputník Alfons Mucha. 

Výstava: Ztraceni v nadcházejícím okamžiku

31. května 2023 v 11:14

Ve čtvrtek 8. června začne v Kunsthalle Praha nová výstava. Jmenuje se Lost in the moment that follows neboli Ztraceni v nadcházejícím okamžiku a jedná se o druhou výstavu z cyklu Cesty sběratelství. Název vychází z citátu André Bretona a reflektuje vztah mezi minulostí, současností a...

Praha 9 zve na Folkové Podviní 2023

31. května 2023 v 10:24

Osmnáctý ročník Folkového Podviní se koná ve čtvrtek 8. června. Vstup je volný.

Praha 13: Hudba pod Radnicí

30. května 2023 v 11:11

Skupina Big Rock bude hrát nejlepší rockové songy skupin Kabát, Katapult, Turbo, Pink Floyd, Judas Priest v restauraci Pod Radnicí v Praze 13.

Galerie Villa Pellé vystaví levitující obrazy a objekty Lubomíra Typlta

29. května 2023 ve 13:21

Galerie Villa Pellé v Praze 6 připravuje rozsáhlou výstavu aktuální tvorby předního českého malíře Lubomíra Typlta, absolventa prestižní Kunstakademie v Düsseldorfu, jehož obrazy jsou charakteristické silně kontrastní barevností i sarkastickým humorem.

Koncert tradiční romské hudby

27. května 2023 v 06:26

Vrcholem festivalu Khamoro je série tří koncertů tradiční romské hudby. Během toho druhého se v holešovické La Fabrice představí hudební tělesa, které spojuje jedna charakteristika: na evropské scéně působí už nějaký ten pátek a jde o úspěšná zavedená jména.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Divadlo, taneční večery a program pro děti nabízí Letní scéna Harfa

26. května 2023 v 06:38

V pondělí 5. června odstartuje Letní scéna Harfa dvanáctou sezónu divadelní přehlídky, zakončí ji poslední prázdninový den. Unikátní střešní prostor Teras Harfa s divadelní scénou pod širým nebem nabízí divákům v letních měsících netradiční kulturní zážitek. V rámci prázdninových měsíců odehraje...

Další články
Nahoru