dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - oblacno
4°C
Natočte své ulice a vytvořte filmovou mapu města, vyzývá Pražany projekt My Street Films
Ilustrační foto: archiv

Natočte své ulice a vytvořte filmovou mapu města, vyzývá Pražany projekt My Street Films

Natočte dokument o maximální délce 10 minut ze své ulice či čtvrti, která je vám blízká. Přihlaste jej na webové stránce www.mystreetfilms.cz a “připněte” k místu vzniku. Váš snímek se díky tomu stane součástí velké filmové mapy, kterou postupně zaplní další příběhy natočené amatérskými i profesionálními filmaři. To je v kostce základní myšlenka projektu My Street Films, který včera odstartoval v Praze.

„Zúčastnit se může široká veřejnost bez ohledu na filmové vzdělání, dovednosti či použitou technologii. Zájemci mohou přihlašovat dokumentární snímky nejrůznějšího žánru – experimentální, popisné, hrané i jakékoliv jiné. Důležité je především propojení příběhu filmu s konkrétním místem v Praze,” zdůrazňuje Diana Tabakov z dokumentárního portálu DAFilms.cz, který původně britský nápad přenáší poprvé do zahraničí – z Londýna do Prahy.

„Do projektu se na ostrovech zapojily stovky lidí. Díky tomu Velká Británie získala originální filmovou mapu, kde jsou místa zobrazena subjektivním pohledem lidí, kteří tam žijí,” dodává Diana Tabakov. Britská mapa zaplněná odkazy na dokumenty je k vidění na stránce www.mystreetfilms.com.

Pražské verze se navíc oproti předloze aktivně zúčastňuje pět předních tuzemských dokumentaristů: Filip Remunda, Ivo Bystřičan, Federico Díaz, Linda Kallistová Jablonská a Bohdan Bláhovec, jehož snímek z Dejvic je prvním příspěvkem české stránky.

Nejpovedenější dokumenty přihlášené do 7. září budou uvedeny na MFDF Jihlava a získají další věcné ceny. Vítěz navíc bude moci svůj film osobně uvést na londýnském dokumentárním festivalu Open City Docs Fest.

Pro ty, kdo by si na natočení ještě netroufli, připravili pořadatelé možnost do 8. června zaslat vlastní námět, který pak za pomoci workshopů s odborníky natočí. Více informací a přesná pravidla projektu najdou zájemci na www.mystreetfilms.cz.

Projekt My street films se připojil k iniciativě Ladíme Prahu, která propojuje aktivní občany a kulturní sféru s městskými institucemi. Jedním  z cílů této iniciativy je zlepšovat vztah Pražanů k veřejnému prostoru – naučit obyvatele veřejný prostor nejen užívat a sdílet, ale také se o něj starat.


Další krátké zprávy
Nahoru