Natasha Lesterová: Dům na Riviéře
13. dubna 2022 11:11
Současnost. Remy Langová chce zapomenout na tragédii, kvůli níž se její život ocitl v troskách, a proto se vydává do domu na Riviéře, který za záhadných okolností zdědila. Během třídění knih objevuje evidenci uměleckých děl ukradených během druhé světové války. V šoku zjišťuje, že její součástí je i obraz, který už od dětství visí na stěně jejího pokoje. Kdo vlastně byli její předci? Neskrývá dům na Riviéře větší tajemství, než jakému je Remy schopná čelit?
Australská spisovatelka Natasha Lesterová (1973) si vybudovala úspěšnou kariéru v marketingu u kosmetické společnosti L‘Oréal – lukrativní místo ale opustila, aby se mohla vrátit na univerzitu a věnovat se tvůrčímu psaní. Její prvotina What Is Left Over, After (A co zbude potom) získala ocenění T. A. G. Hungerforda za nejlepší beletristické dílo. Časopis The Age ji označil za „pozoruhodný australský talent“ a její kratší práce byly publikovány v četných antologiích a časopisech. Českým čtenářům je dobře známá díky bestsellerům Pařížská švadlena (Metafora, 2019) a Skříň plná Diora (Metafora, 2020).
Natasha má tři děti, žije s rodinou v Perthu a je vyhledávanou lektorkou tvůrčího psaní.
Napsali o knize
„Dojemná meditace o bolestné ztrátě a odvaze začít znovu. Román je drsnou připomínkou toho, jak minulost ovlivňuje přítomnost. Četla jsem jej dlouho do noci a otáčela stránku za stránkou, jen abych mohla sledovat osud Remy, která řeší záhadu tajemného obrazu a dozvídá se, co se stalo s odbojáři, kteří riskovali životy, aby zachránili jiné.“
– Janet Skeslien Charlesová, autorka knihy Pařížská knihovna
„Napětí, intriky a sebeobětování jsou jádrem fascinujícího příběhu o uměleckých dílech ukradených nacisty, založeného na skutečných událostech a osudech.“
– Ruth Druartová, autorka knihy Když Paříž spala
„Strhující srdceryvný příběh, který propojuje nacisty okupovanou Paříž se současným sluncem zalitým pobřežím jižní Francie. Dům na Riviéře je román, na který dlouho nezapomenu.“
– Posy Lovellová, spisovatelka
„Nádherně napsaný román. Velice doporučuji těm, kteří mají rádi romantické příběhy. Zároveň mě velmi bavilo číst o příběhu z války. Jedna z nejlepších knih, které jsem za poslední dobu četla.“
-čtenářská recenze knihy Skříň plná Diora (Databáze knih)
Ukázka z knihy:
Myslela si, že už nemůže cítit větší zoufalství. Ale mýlila se.
„Mademoiselle,“ oslovil ji francouzsky muž s německým přízvukem a Éliane se při pohledu na vojáka v německé uniformě přitiskla ke zdi.
„Až po vás,“ řekl a naznačil jí, aby pokračovala v cestě.
Pospíchala dál.
V Louvru se pomalu svezla na židli a zůstala sedět s čelem opřeným o ruku.
Něčí dotyk na rameni ji přiměl zvednout hlavu. „Vaše rodina?“ zeptal se monsieur Jaujard.
„Odešli,“ řekla.
„Dobře.“
„Je Mona Lisa stále v bezpečí?
„Ano. Byla převezena do opatství Loc-Dieu. Kdysi se mu říkalo Locus Diaboli – ďáblovo místo,“ řekl tiše.
Éliane zavrtěla hlavou. „Já myslím, že ďáblovo místo je teď Paříž.“